Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Włodawa: Cykliczne warsztaty tradycyjnych pieśni z Polesia Włodawskiego

Towarzystwo dla Natury i Człowieka zaprasza mieszkanki Włodawy i okolic do poznawania i wspólnego śpiewu dawnych pieśni z tych stron. Bezpłatne zajęcia i spotkania będą odbywały się od czerwca do grudnia 2020 we Włodawie i pobliskich miejscowościach.
Włodawa: Cykliczne warsztaty tradycyjnych pieśni z Polesia Włodawskiego

Przedmiotem pracy będą zapomniane już pieśni, znane jedynie z pochodzących sprzed 60 lat nagrań utalentowanych śpiewaczek z Orchówka, Wyryk czy Osowy urodzonych na przełomie XIX i XX w. Główną przewodniczką po tym zapomnianym świecie będzie pani Maria Kałużna z Orchówka, urodzona w 1894 roku, której ogromny repertuar i osobowość utrwalone na archiwalnych taśmach z zasobów Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej zainspirowały organizatorów do tego projektu.

Będziemy śpiewać pieśni w języku polskim i miejscowej gwarze ukraińskiej. Repertuar obejmie pieśni weselne i towarzyszące innym obrzędom, pieśni o miłości, przyśpiewki stosowne do dobrze zastawionego stołu, kołysanki i kolędy. Wedle czasu i potrzeby.

Miejsce i terminy spotkań ustalimy z zainteresowanymi osobami. Organizując zajęcia poszukamy formy maksymalnie spełniającej wymogi bezpieczeństwa epidemicznego.

Wcześniejsze doświadczenie wokalne ani wysoka samoocena w tej dziedzinie nie są konieczne do udziału. Nawet "zamiłowanie do folkloru" nie jest konieczne - wspólny śpiew tych starych pieśni może być potężną przygodą, nawet jeśli o "ludowiźnie" nie myślisz wcale z sympatią.

Wszystkie zainteresowane zapraszamy do kontaktu [email protected]

Prowadzenie zajęć:

Agnieszka Szokaluk-Gorczyca

Od 20 lat zajmuje się nauką, wykonawstwem, dokumentacją i popularyzacją tradycji śpiewaczych, głównie południowej Lubelszczyzny i Polesia Lubelskiego, wielokrotnie podejmując artystyczną współpracę z wybitymi śpiewaczkami z tych regionów. Uczestniczka wielu projektów edukacyjnych i scenicznych ( m.in. Zespół Fundacji Muzyka Kresów, zespół Ewy Grochowskiej, „Muzyka jednej wsi – Łukowa”, Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy, „Roztocze Kolberga”). Od 2007 prowadzi warsztaty śpiewacze, również w środowiskach lokalnych, często wspólnie z wiejskimi śpiewaczkami (m.in. Janina Chmiel, Zofia Sulikowska, Janina Kowalczuk, zespoły z Łukowej, Osowna, Rozkopaczewa). Współredaktorka encyklopedii MuzykaRoztocza.pl oraz nagradzanych płyt i antologii poświęconych muzyce okolic Goraja, Szczebrzeszyna i Polesia Lubelskiego

Projekt w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test