75. rocznica wybuchu powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze

  • 08.10.2018, 11:40 (aktualizacja 11.10.2018, 14:47)
  • DSO
75. rocznica wybuchu powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze
W najbliższą niedzielę, 14 października obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu powstania w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze.

W programie uroczystości - obok oficjalnych wystąpień - jest też modlitwa ekumeniczna za pomordowanych oraz złożenie wieńców i zapalenia zniczy.

Organizatorzy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku - przygotowali także wystawę, prezentującą wybrane muzealia sobiborskie, głównie rzeczy osobiste więźniów obozu, znalezione podczas prac archeologicznych na terenie Sobiboru. Z tej okazji Muzeum przygotowało również album zatytułowany 'Wydobyte z popiołów”, na który składają się fotografie stu muzealiów wraz z ich opisami katalogowymi. Poza informacją, gdzie relikty zostały odnalezione, autorzy publikacji starali się w miarę możliwości zrekonstruować ich historie artefaktów. 

Powstanie w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchło 14 października 1943 roku. Wydarzenie to było jednym z najważniejszych, obok powstania w getcie warszawskim i buntu w Treblince, przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej. 

Program obchodów:

75. rocznica powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942–1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku 14 października 2018

godz. 12.00 hala namiotowa

– powitanie gości

– odczytanie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

– nadanie Lejbie (Leonowi) Felhendlerowi pośmiertnie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski

– wystąpienie prof. Nicholasa Kittrie, siostrzeńca Lejby Felhendlera

– wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego

– wystąpienia przedstawicieli państw współtworzących Międzynarodowy Komitet Sterujący projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze (Izraela, Holandii, Słowacji)

– wystąpienie przedstawiciela Federacji Rosyjskiej

– wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze Jarosława Sellina

– wystąpienie dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku dr. Tomasza Kranza

– ekumeniczna modlitwa za ofiary obozu zagłady w Sobiborze

 

godz. 13.15 polana mogił

– złożenie wieńców i zapalenie zniczy

 

godz. 13.30 hala namiotowa

– zwiedzanie wystawy „Wydobyte z popiołów” prezentującej muzealia znalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe