Galeria Chełm - czy mamy deja vu? Historia budowy galerii-widma na przestrzeni 9 lat

  • 05.10.2018, 12:49 (aktualizacja 08.10.2018, 11:22)
  • DSO
Galeria Chełm - czy mamy deja vu? Historia budowy galerii-widma na przestrzeni 9 lat
Naszą redakcję odwiedził słuchacz, który twierdzi, że Galeria Chełm to mrzonki i obietnica, którą kolejny raz słyszymy tuż przed wyborami. Na dowód Pan Ryszard przyniósł artykuły z gazety z dnia 14 października 2010 roku. Wtedy wyborcy oddawali swoje głosy w wyborach samorządowych 21 listopada. Przypadek?...

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pan Ryszard uważa, że "znowu znajdą się jakieś przyczyny obiektywne, które przeszkodzą w realizacji inwestycji" i dodaje, że jedyne co się zmienia w tamtym miejscu, to...billboard.

Postanowiliśmy sprawdzić, jaką historię ma budowa chełmskiej galerii u zbiegu ulic Rejowieckiej i Lubelskiej. A jest to historia długa i burzliwa...

Już w czerwcu 2009 roku Puls Biznesu pisał:

"Chełm czeka na galerię"

Przy głównej obwodnicy Chełma powstanie pierwsze w mieście nowoczesne centrum handlowe — Galeria Chełmska.

Przy budowie obiektu znajdzie pracę prawie 400 osób, a kolejne 800 — w sklepach i dwóch marketach w gotowej już galerii. Jednym z nich będzie market budowlany Castorama, który zapowiada zatrudnienie 130 pracowników. Oprócz dwóch hipermarketów, w galerii znajdzie się około 110 sklepów i punktów usługowych. Całkowita powierzchnia obiektu wyniesie 32 tys. mkw. Klienci będą mieli do dyspozycji ponad 700 miejsc parkingowych. Za wynajem powierzchni w Galerii Chełmskiej odpowiada DTZ — międzynarodowa firma doradcza.

W roku wyborczym 2010 o Galerii Chełm, której inwestorem miała być ówcześnie firma Wilk z Chełma, potem Galeria Chełmska sp. z o.o. pisały lokalne gazety:

W planach była budowa nowoczesnego centrum handlowego o powierzchni 32 tys. metrów kwadratowych, a porozumienie z inwestorem przewidywało przebudowę i modernizację okolicznej infrastruktury. Ponadto w artykule czytamy, że miasto niezależnie od decyzji o budowie galerii i podpisanym porozumieniu z inwestorem "przygotowuje się do przebudowy całej ulicy Rejowieckiej"

Już wkrótce postaramy się wyremontować ostatni odcinek ul. Lubelskiej i rozpocząć prace nad pozostałą częścią ulicy Rejowieckiej. To priorytetowe zadanie na przyszłą kadencję samorządu (czyli lata 2010-2014 - przyp. red.) - zapewnia prezydent Agata Fisz

Pojawiły się nawet doniesienia, że w galerii otworzy się drugi w lubelskim, sklep sieci H&M, o czym donosił nawet... Głos Wielkopolski: Szwedzka firma odzieżowa H&M w Galerii Chełmskiej

A po wyborach...

Rok później, w listopadzie 2011 roku, w artykule w Dzienniku Wschodnim "Galeria Chełmska. Otwarcie centrum handlowego z poślizgiem" , autorstwa Jacka Barczyńskiego, czytamy:

Wiosną tego roku między ul. Lubelską i Rejowiecką miała ruszyć budowa "Galerii Chełmskiej”, czyli nowoczesnego obiektu handlowo-rozrywkowego. Tymczasem na placu budowy wciąż nic się dzieje.

– Na obecnym etapie trwają jeszcze zawiłe procedury związane z zapewnieniem finansowania budowy galerii – mówi Artur Dziewa, prezes spółki Galeria Chełmska. – Kryzys nie ułatwia nam rozmów z bankami. Wierzę, że niedługo doprowadzimy je do satysfakcjonującego obie strony porozumienia. Ponadto podpisujemy umowy z kolejnymi, znanymi sieciami handlowymi, które są zainteresowane prowadzeniem działalności w naszej galerii. Do tej pory udało nam się już awansem wynająć 75 proc. powierzchni użytkowej obiektu.

Nie chcę podawać precyzyjnego terminu rozpoczęcia inwestycji – dodaje Dziewa. – Zapewniam jednak, że ta budowa na pewno ruszy z miejsca. Z różnych względów rozpoczniemy ją najpóźniej przed końcem pierwszego kwartału przyszłego roku (2012 - przyp.red) . Na uporanie się ze wszystkim będziemy mieli 18 miesięcy.

Spółka Galeria Chełmska pozwolenie na budowę swojego centrum otrzymała już w październiku ubiegłego roku. Decyzja ta jest ważna przez trzy lata. W zamian inwestor zobowiązał się za własne pieniądze zrealizować kilka drogowych projektów na rzecz miasta. Chodzi m.in. o przebudowę odcinków ulic Rejowieckiej i Lubelskiej. Pierwsza z nich zostanie przebudowana na odcinku od ul. Witosa do granicy galerii, zaś druga na odcinku przyległym do centrum handlowego wraz ze skrzyżowaniami z ul. Koszarową, Legionów Polskich i nowo projektowaną ulicą. 

Rok 2012 przyniósł kolejne opóźnienia.

W marcu 2012 roku Polska Agencja Prasowa podała, że Inter-Lublin SA, czyli wykonawca Galerii Chełmskiej, poinformowała, że wygasły warunki umowy zawartej ze spółką Galeria Chełmska o kompleksową realizację centrum handlowego. Powodem był brak uzyskania przez Interbud-Lublin SA kredytu na sfinansowanie inwestycji.

„Zarząd Interbud-Lublin SA informuje, iż w dniu 9 marca 2012 roku otrzymał pismo, w którym spółka Galeria Chełmska Sp. z o.o. poinformowała o niespełnieniu warunku zawieszającego umowy zawartej w dniu 4 stycznia 2012 roku. Zgodnie z umową inwestor powierzył Interbudowi-Lublin kompleksową realizację budowy centrum handlowo-usługowego "Galeria Chełmska" wraz z opracowaniem projektu, pełną infrastrukturą inżynieryjno-techniczną i komunikacyjną oraz drogami zewnętrznymi prowadzącymi do nieruchomości za wynagrodzeniem w kwocie 120 mln zł netto" - napisano w komunikacie.

„Warunek zawieszający umowy stanowiło uzyskanie przez inwestora kredytu bankowego z poręczeniem na sfinansowanie całości kosztów realizacji inwestycji na warunkach zatwierdzonych przez zgromadzenie wspólników inwestora. W związku z niespełnieniem się warunku zawieszającego wszystkie postanowienia umowy wygasły bez jakichkolwiek skutków prawnych dla stron" - czytamy dalej.

Mimo wszystko inwestor twierdził, że budowa Galerii Chełmskiej jest niezagrożona, o czym pisał branżowy portal dlahandlu.pl

Budowa Galerii Chełmskiej jest niezagrożona - zapewnia Artur Dziewa, prezes spółki, która będzie budowała centrum handlowe przy Rejowieckiej. To reakcja inwestora na doniesienia lokalnych mediów oraz portali branżowych, które podały informacje o trudnościach w realizacji Galerii Chełmskiej. Inwestor zapewnia, że kompletuje kolejnych najemców centrum.

- Podpisaliśmy przedwstępną umową z firmą Interbud-Lublin na generalne wykonawstwo. Umowa przestała obowiązywać, ponieważ spółka Interbud-Lublin nie spełniła jednego z warunków, który był wymagany przez instytucję finansującą. Warunkiem tym było dostarczenie poręczenia kredytu bankowego przez Interbud-Lublin SA. - wyjaśnia Artur Dziewa, prezes Galerii Chełmskiej. - Budowa galerii jest niezagrożona. Trwają rozmowy z potencjalnymi generalnymi wykonawcami, rozmowy te są bardzo zaawansowane.

Niezależnie od wyżej wspomnianych przygotowań do budowy Galeria Chełmska powiększa się o kolejne sklepy i punkty usługowe. Ostatnio do grona najemców dołączyli lodziarnia Grycan, pralnia Biała Róża, salon Play oraz przedstawiciel lokalnego biznesu, reprezentujący branżę jubilerską. Oprócz tego w Galerii Chełmskiej znajdą się: Castorama, Tesco, salony odzieżowe H&M oraz New Yorker, kino Cinema Lumiere, sklep sportowy Martes Sport, RTV Euro AGD, Rossmann, Apart oraz salony Orange i Kolportera. Wynajętych jest już ponad 70 proc. powierzchni całego obiektu.

Rok 2014 - priorytetem Chełmski Park Wodny

W roku 2014 ówczesne władze samorządowe porzuciły przedwyborczy temat pierwszej w Chełmie galerii handlowej i skupiły się na aquaparku. Tę inwestycję udało się zrealizować. Chełmski Park Wodny otworzono 26 listopada 2016 roku.

W międzyczasie....

Niemniej jednak w 2015 roku ponownie pojawiły się informacje o powstaniu w naszym mieście Galerii Chełmskiej, której inwestorem, tym razem, miała być spółka City Mall. O pomyśle pisał portal eurobuildcee.com

W Chełmie City Mall zamierza wybudować park handlowy o powierzchni 10 tys. mkw., supermarket o powierzchni 5 tys. mkw. i centrum handlowe o powierzchni najmu 17 tys. mkw. Łącznie jest to ok. 30 tys. nowej powierzchni handlowej w mieście. City Mall zapewnia, że pozyskał już dwóch znaczących najemców dla tej inwestycji. Jeśli chodzi natomiast o centrum handlowe, jego budowa ma rozpocząć się w 2016 r. Galeria Chełmska będzie zlokalizowana pomiędzy ul. Lubelską a Rejowiecką.

City Mall deklaruje, że ma już umowy z lokalnymi partnerami dotyczące obu projektów, ale ich szczegóły nie zostały ujawnione. 

Rok 2017 - Niedoszły inwestor szuka chętnych na przejęcie nieruchomości

W maju zeszłego roku prezes spółki Galeria Chełmska - Artur Dziewa ostatecznie składa broń, o czym pisał Jacek Barczyński dla Dziennika Wschodniego:

– To długi i skomplikowany proces – mówi Artur Dziewa, prezes spółki Galeria Chełmska. – Po dwóch falstartach odstąpiliśmy od tej inwestycji. Tę decyzję wymusiła na nas sytuacja rynkowa. Wierzę, że firma kupująca od nas działkę, na której miał stanąć nasz obiekt, ma więcej pieniędzy i doświadczenia w budowie dużych obiektów handlowych.

Urząd Miasta w Chełmie wydał obwieszczenie, w którym czytamy, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji, została przeniesiona na inny podmiot, o czym dla Radia Bon Ton, w maju 2017 roku, mówiła Irena Żółkiewska - dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UM. Pisaliśmy o tym, w artykule "Galeria Chełmska coraz bliżej?"

Rok 2018 - "Chleba i igrzysk!" idą kolejne wybory

W lutym tego roku pojawiły się pierwsze doniesienia i wizualizacje nowego obiektu, który ma powstać u zbiegu Rejowieckiej i Lubelskiej. Otwarcie Galerii Chełm zaplanowano początkowo na koniec 2018 roku.

Pisaliśmy o tym w artykule "Galeria Chełmska przestanie być mrzonką? Inwestor planuje otwarcie pod koniec roku"

Firma Acteeum Group, odpowiedzialna za budowę obiektu, na swojej stronie internetowej informuje, że inwestycja ma być gotowa jeszcze w tym roku.

Jak mówią przedstawiciele firmy - w galerii ma być około 60 lokali handlowych. Łączna powierzchnia sklepów to 17 tysięcy m2, z czego 2300 m2 to powierzchnia supermarketu. Przed centrum handlowym ma być 520 miejsc parkingowych. Jak wskazuje inwestor - termin otwarcia planowany jest na czwarty kwartał tego roku

Jednak w lipcu, inwestor przesunął termin otwarcia na wiosnę 2019 roku, tłumacząc to tym, że.... 

Koniec roku to nie najlepszy moment na wielkie otwarcie, bo jest Boże Narodzenie, a potem Sylwester

Inwestor chce przeczekać okres świąteczno-sylwestrowy i zaprosić mieszkańców Chełma do nowej galerii na wiosnę, przed świętami Wielkanocy.

I znów nici...

Jak pisaliśmy w artykule "Z 'Galerią Chełmską' jak zwykle... znów przesunięto termin otwarcia."  także i wiosenny termin otwarcia nie został dotrzymany

Projekt budowy Galerii Chełm objęty jest podpisaną już umową joint venture między Acteeum oraz znanym, międzynarodowym inwestorem działającym w siedmiu europejskich krajach. Przygotowany też jest już proces realizacji projektu, którego planowane otwarcie nastąpi w II połowie 2019 roku.

Mieszkańcy Chełma oraz regionu także od dłuższego czasu oczekują na powstanie tu nowoczesnego centrum handlowego, które pozwoliłoby dokonać różnorodnych zakupów oraz atrakcyjnie spędzić wolny czas bez konieczności podróży do odległego o 70 km Lublina. Wniosek o pozwolenie na budowę Galerii Chełm złożony został 27 kwietnia 2018 roku i niebawem oczekiwane jest uzyskanie ostatecznego dokumentu i rozpoczęcie budowy.

Obietnice październikowe A.D. 2018

W zeszłym tygodniu doszło do spotkania pomiędzy Urzędem Miasta, a inwestorem Galerii Chełm, na którym poinformowano, że "Za rok zrobimy zakupy w Galerii Chełm".

Inwestycja ma być gotowa w październiku przyszłego roku.

Najważniejsze formalności są już załatwione - mówi prezes firmy Acteum Tomasz Szewczyk

Jak czytamy w artykule z Super Tygodnia z 8 października 2018 roku, autorstwa Agnieszki Nowosad:

"Firma ma już pozwolenie na budowę, ogłosiła też przetarg na wykonawcę. Ma nadzieję, że będzie wspomagał się podwykonawcami z lokalnego rynku.

- Przetarg na generalnego wykonawcę już trwa. Oczekujemy, że oferty wpłyną pod koniec października. Plan jest taki, że bardzo chcemy rozpocząć inwestycję w listopadzie tego roku. (...) Jeśli zima nie będzie ciężka, jesteśmy w stanie wybudować takie centrum w ciągu 11 miesięcy - wyjaśnia prezes Acteeum Central Europe Tomasz Szewczyk

Duże i średnie lokale są już zarezerwowane. W Galerii Chełm ma się otworzyć m.in. Lidl, sklep AGD, Pepco, KiK, CCC, Deichmann, Smyk oraz drogeria Rossmann.

Tak jak 8 lat temu inwestor obiecuje korzyści mieszkańcom osiedla Zachód - remont części ulicy Lubelskiej - do krzyżówek lubelskich, budowę ścieżki rowerowej oraz nowe oświetlenie uliczne.

Agata Fisz na spotkaniu podkreślała, że

- To niezwykle ważna i potrzebna inwestycja (...) Inwestor przebuduje ul. Lubelską, a miasto zajmie się kompleksowo odcinkiem od aquaparku do galerii"

Czy to kolejne przedwyborcze obietnice, czy duże centrum handlowe w Chełmie stanie się realnym budynkiem?

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać inwestora za słowo, chociaż, jak mogliśmy się przekonać na przestrzeni ostatniej dekady, słowa nie są wiążące...

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Ja
Ja 16.07.2019, 19:02
Galeria będzie miejsca pracy też... SUPER 🙂A może by tak jakieś fabryki otworzyć???
Krystian
Krystian 02.02.2019, 18:13
Nikt Galeri nie wybuduje bo nie maja na to wystarczających środków. Najniższa oferta jest i tak wyższa niz dostępne środki ... haha biznesmeni...
anonim
anonim 09.10.2018, 13:17
pierwszy projekt był najładniejszy wizytówka miasta a o tym co ma powstać się nie wypowiem bo mi wstyd
WYBORCA
WYBORCA 08.10.2018, 19:13
tak się buduje WYBORCZA GALERIA że Fiszowa jeżdzi na zakupy do Felicity w Lublinie sam widziałem
madirob
madirob 10.10.2018, 01:00
widziałeś głupi Wyborco zapewne siostrę , która mieszka w Świdniku , po napisaniu w taki sposób rozumiem,że jestes świeżo po kampanii buraczanej :-)))
Matt
Matt 08.10.2018, 16:52
Co za gadanie... Wystarczy spojrzeć kto był inwestorem 9 lat temu, a kto jest teraz.
Acteeum to stabilna firma, sukcesywnie buduje centra handlowe w Polsce, ma już ich kilka, więc nie widzę przeszkód, by w Chełmie mieliby nie wybudować, tym bardziej, że włożyli w ten projekt sporo wysiłku. Mają już przecież wszystkie pozwolenia, ruszył przetarg na wykonawcę, a o finansowanie nie ma się co obawiać. A Wilk nie wybudował galerii, bo po prostu nie miał środków na to. Pozdrawiam.
Katarzyna
Katarzyna 08.10.2018, 16:36
Z roku na rok proponują gorsze sklepy. Na początku mogło być to interesujące - h&m, new yorker, kino itp. A teraz? Lidl, sklep AGD, Pepco, KiK, CCC, Deichmann, Smyk oraz drogeria Rossmann. PO co w Chełmie kolejne ccc, które i tak upadnie? Po co lidl, których jest masa? Nie można postarać się o lepsze sklepy, których tu nie ma?
Matt
Matt 08.10.2018, 18:27
Większość dobrych markowych sklepów, które miały być w starej GCH otworzyło się w Kamienicy, więc trudno teraz o sklepy, których nie ma w Chełmie. Z nowych sklepów będzie m.in New Yorker, Sinsay, drogeria Hebe czy Apart. Operator spożywczy jak na tak małą galerię jest ok, nic lepszego raczej nie dałoby rady tu ulokować.

Pozostałe