Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama Stachniuk Optyk

Chełm: Uwaga na kleszcze!

Wystarczyło kilka ciepłych dni, a już pojawiły się kleszcze. Ich ofiarami padają najczęściej zwierzęta. Nawet specjalistyczne obroże, które mają odstraszać te pajęczaki, nie zawsze pomagają
Chełm: Uwaga na kleszcze!

Co zrobić, gdy znajdziemy kleszcza na skórze naszego pupila? Mówi weterynarz Mariusz Chełmiński z Chełma:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Miejsce, z którego wyrwaliśmy kleszcza, warto zdezynfekować - specjalnym preparatem, albo spirytusem, a w ostateczności - perfumami.
Pamiętajmy, że kleszcze atakują nie tylko zwierzęta ale i ludzi, więc wybierając się na spacer - trzeba się odpowiednio ubrać a po powrocie do domu dokładnie przejrzeć.

Jak atakują kleszcze?

Te pajęczaki atakują bardzo szybko i skutecznie, a swoją potencjalną ofiarę, dzięki ulokowanemu na przednich odnóżach organowi, potrafią wyczuć nawet z odległości 20 m. Za sprawą silnych substancji znieczulających, znajdujących się w ślinie kleszczy i uwalnianych w momencie wkłucia się w skórę, moment ukąszenia jest praktycznie bezbolesny. Warto podkreślić, że kleszcze wcale nie skaczą na swoje ofiary z drzew i wysokich roślin. Na swojego nowego żywiciela czekają zazwyczaj w wysokich trawach, z których łatwo mogą przedostać się na skórę. Te niebezpieczne pasożyty rozpoznają około 50 zapachów, w tym amoniak występujący w pocie czy dwutlenek węgla zawarty w wydychanym powietrzu, ale reagują także na wibracje i zmianę temperatury, np. wtedy, gdy ofiara rzuca cień.

Gdzie najchętniej żerują?

  • na skórze głowy,
  • za kolanami,
  • w pachwinach,
  • pod biustem,
  • w zgięciu łokcia,
  • za uszami.

Według statystyk nawet 40% kleszczy może przenosić drobnoustroje chorobotwórcze, ale ukąszenie niezakażonego pasożyta również może wywołać nieprzyjemne dolegliwości, takie jak silna reakcja alergiczna lub odczyn zapalny. Groźne wirusy i bakterie przedostają się najczęściej do krwioobiegu ofiary w momencie wkłucia, ale czasami do zakażenia może dojść również poprzez spożywanie produktów odzwierzęcych (np. mleka prosto od krowy, na której żerowały zainfekowane pajęczaki).

Jakie choroby najczęściej przenoszą kleszcze?

Ukąszenie kleszcza może skutkować boreliozą. Pierwszym objawem tej choroby może być tzw. wędrujący rumień, czyli czerwony lub bordowy ślad, który stopniowo zwiększa swoją średnicę, aż uzyska minimum 5 cm. Chory może odczuwać zmęczenie, osłabienie, a także bóle mięśni i stawów. Po wystąpieniu tych objawów należy koniecznie wykonać dwuetapowe badania diagnostyczne, mające na celu wykrycie schorzenia.
 

Kleszczowe zapalenie mózgu, do którego może dojść po ukąszeniu przez zakażonego kleszcza lub kontakt z jego zainfekowanymi płynami ustrojowymi drogą pokarmową lub oddechową (np. poprzez picie surowego mleka odzwierzęcego). Ta choroba przebiega dwufazowo, a okres utajenia może wynosić od 2 do 28 dni, pozwalając wirusowi rozmnażać się w miejscu wkłucia i przemieszczać do sąsiednich narządów. W pierwszym stadium zakażenia charakterystyczne są: brak apetytu, bóle stawów, a nawet katar. Drugi etap choroby charakteryzuje się m.in. bardzo wysoką gorączką, kłopotami z widzeniem czy niedowładem kończyn.
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test