Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Łanda w Chełmie

Lecznicza marihuana? Brakuje odpowiednich badań - twierdzi wiceminister zdrowia. I kto może wystawiać recepty w ramach programu "75+"? Odpowiedź znajdziesz poniżej.
Łanda w Chełmie

Założenia rządowego programu 75+, czyli tańsze leki dla seniorów, krajowa mapa potrzeb zdrowotnych i… lecznicza marihuana - m. in. o tym dyskutowano wczoraj, w sali CHBP przy Partyzantów. W spotkaniu uczestniczył wiceminister Zdrowia - Krzysztof Łanda. Minister przyjechał do Chełma na zaproszenie poseł Beaty Mazurek, która poprowadziła wczorajsze spotkanie. Wzięli w nim udział m. in. samorządowcy, seniorzy, lekarze i dyrekcja chełmskiego szpitala. Minister Łanda mówił m. in. o tym, dlaczego nie każdy lekarz może wypisywać recepty na darmowe leki dla pacjentów powyżej 75 roku życia.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Dopóki nie zacznie działać specjalny system, prawo do wypisywania takich recept mają jedynie lekarze rodzinni, przypisani do konkretnych pacjentów. Minister mówił także o różnicach w traktowaniu leczniczej marihuany w Polsce, a na zachodzie Europy. Według Łandy - w Polsce należy przeprowadzić w pełni naukowe testy nad skutecznością takich środków, a dopiero wtedy zastanowić się nad ich zastosowaniem. Takich badań - wg ministra Krzysztofa Łandy - na zachodzie zabrakło.

W czasie spotkania padło jednak pytanie o to czy w Polsce powstaną rządowe plantacje leczniczej marihuany? Jak wiadomo już teraz odbywa się import docelowy środków opartych o susz z konopi indyjskich, we wskazaniu dla pacjentów z padaczką lekooporną. Ministerstwo zdrowia dysponuje dowodami naukowymi które potwierdzają, że takie leki pomagają pacjentom - ale tylko dotkniętym padaczką lekooporną. Jak na razie jednak - takie środki są sprowadzane zza granicy.

Wiceminister Zdrowia, Krzysztof Łanda.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Co więcej - polskie firmy mogłyby eksportować takie środki. Są to jednak plany długoterminowe, i w ministerstwie nie zapadły wobec nich żadne decyzje.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test