Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w ramach Centrum Kompetencji Miejskich

Centrum Kompetencji Miejskich - to robocza nazwa stowarzyszenia, które będzie skupiać tzw. miasta subregionalne z naszego województwa - mowa o Puławach, Białej Podlaskiej, Zamościu i Chełmie. Celem organizacji, ma być wspólne pozyskiwanie i łatwiejszy podział funduszy unijnych.
Chełm podpisał list intencyjny w sprawie współpracy w ramach Centrum Kompetencji Miejskich

We wtorek 24 lipca w Lublinie podpisany został list intencyjny w sprawie współpracy samorządów Województwa Lubelskiego, dążącej do powołanie instytucjonalnej formy współpracy oraz realizację działań integrujących samorządy. List podpisali Prezydenci Chełma, Białej Podlaskiej, Zamościa, Puław i Marszałek Województwa Lubelskiego – jest to kolejny krok do realizacji opisanego poniżej przedsięwzięcia.

Oświetlenie uliczne w technologii LED, autobusy elektryczne, termomodernizacje budynków, wymiana kotłów centralnego ogrzewania by zmniejszać zanieczyszczenie powietrza – to tylko cześć założeń do nowych projektów unijnych Chełma.

Centrum Kompetencji Miejskich, tak brzmi robocza jeszcze nazwa nowego stowarzyszenia, które powstać może z inicjatywy samorządów. W skład organizacji wschodzić mają miasta prezydenckie województwa lubelskiego: Chełm, Biała Podlaska, Zamość i Puławy oraz gminy wschodzące w skład ich obszarów funkcjonalnych. W przypadku Chełma oznacza to Gminę Chełm i Gminę Kamień. Stowarzyszenie tworzone ma być w ścisłej współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego.

O szczegółach projektu i o tym na co można przeznaczyć dodatkowe pieniądze, mówi prezydent Chełma - Agata Fisz

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

- Odbyło się już szereg spotkań, podczas których omawiany był ten pomysł, w tym także podczas spotkań prezydentów w Chełmie – mówi Marcin Grel dyrektor Wydziału Rozwoju, Promocji i Współpracy z Zagranicą chełmskiego urzędu miasta – Na chwilę obecną trwają ustalenia co do dokładnego zakresu działania stowarzyszenia, kwestii formalnych i organizacyjnych.

Jak mówią chełmscy urzędnicy utworzenie międzysamorządowej organizacji będzie miało na celu realizację polityki miejskiej, a mówiąc wprost, umożliwić ma pozyskanie dodatkowego finansowania inwestycji dla miast subregionalnych. Pomysł ten zyskał już przychylność Komisji Europejskiej, a w ramach tylko obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej do miast subregionalnych trafić może dodatkowo nawet 93 miliony złotych. Znaczną część z tej puli pozyskać chce Chełm.

- Według wstępnych założeń, środki te będzie można przeznaczyć m.in. na rozwój systemu niskoemisyjnego transportu miejskiego, a więc na przykład na zakup autobusów elektrycznych, budowę stacji ładowania pojazdów elektrycznych czy budowę kolejnych ścieżek rowerowych. Chcielibyśmy również wdrożyć następne elementy polityki antysmogowej, w tym te dotyczące wymiany kotłów c.o. na ekologiczne źródła ciepła, współfinansowanie przyłącz do miejskiej sieci ciepłowniczej czy termomodernizacje budynków użyteczności publicznej, jak na przykład Szkoły Podstawowej nr 8 – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz

– Dużą inwestycją byłaby również wymiana oświetlenia ulicznego na LED, a wygenerowane w ten sposób oszczędności w kosztach energii elektrycznej można byłoby wykorzystać chociażby na budowę oświetlenia w kolejnych ulicach.

Wśród zadań wymieniane są także dofinansowania na rozwój przedsiębiorczości i rozwój nowych technologii, w tym np. dotacje dla firm na zakup maszyn, urządzeń do produkcji czy budowę nowych obiektów. Nie jest jeszcze znany dokładny termin powołania do życia samorządowego stowarzyszenia i uruchomienie bura. Jak mówią urzędnicy, nastąpi to najprawdopodobniej jeszcze w tym roku, a Chełm będzie zasiadał w jego władzach. Projekty do realizacji w ramach kolejnych dofinansowań unijnych znane mogą być w najbliższych miesiącach. Ich realizacja będzie możliwa natomiast prawdopodobnie już w 2019 r.

Środki pochodzące z ZIT mogą trafić na wybrane obszary wsparcia:

  • wzrost konkurencyjności MŚP – 20 mln zł
  • transport niskoemisyjny – 20 mln zł
  • efektywność energetyczna sektora publicznego – 28 mln zł
  • promocja niskoemisyjności – 25 mln zł.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
Reklama
Reklama
test