Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

Szkolenie taktyczne żołnierzy batalionu chełmskiego

21 maja br., kilkudziesięciu żołnierzy z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma odbywa, w ramach szkolenia podstawowego, intensywne szkolenie taktyczne na obiekcie wojskowym w Srebrzyszczu.
Szkolenie taktyczne żołnierzy batalionu chełmskiego

36 żołnierzy - ochotników z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie, 21 maja br. odbywa szkolenie z taktyki. Żołnierze uczą się działać w natarciu z użyciem tzw. środków pozoracji pola walki, co pozwala odzwierciedlić w sposób realny działania w warunkach bojowych. Żołnierze szkolą się na kilku punktach nauczania, m.in.: działań w czasie marszu ubezpieczonego na kontakt, przekraczania dróg, przeszkód terenowych i miejsc niebezpiecznych. Ćwiczą również działania ratownika na polu walki, planowane i nieplanowane inicjowanie kontaktu ogniowego w terenie otwartym i lesistym. Zajęcia taktyczne to bardzo ważny element szkolenia Terytorialsów, gdyż scalają wszystkie zagadnienia szkolenia podstawowego żołnierza TSW.

Przypomnijmy, żołnierze z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma w dniach 12 - 27 maja br. przechodzą swoje pierwsze szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Przeznaczone jest ono dla osób, które wcześniej nie były w wojsku. Szkolenie prowadzą doświadczeni instruktorzy zawodowi oraz wykwalifikowani żołnierze OT, którzy przeszli wymagany kurs instruktorsko-metodyczny. Ćwiczenia realizowane są na terenie obiektów szkoleniowych znajdujących się w stałym rejonie odpowiedzialności batalionu chełmskiego, w tym na strzelnicy w Srebrzyszczach i Hrubieszowie. 

Szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka”
Szkolenie podstawowe to czas na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, topografii. Żołnierze szkolą się również z zakresu regulaminów, profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Końcowym etapem „szesnastki” jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu nabytej wiedzy i umiejętności. Ochotnicy, którzy przejdą ten sprawdzian pomyślnie, złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 27 maja br. na placu Zamkowym w Lublinie. 

Rekrutacja do TSW
Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Rekrutacja do TSW jest wciąż otwarta i cały czas można zgłaszać się do służby. Najbliższe rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów z Chełma odbędą się 1 czerwca br. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie. Szczegółowe informacje na temat procedury naboru dostępne są na stronie internetowej www.chelm.wku.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat Terytorialnej Służby Wojskowej można znaleźć również na stronie www.terytorialsi.mil.pl. 

24 Batalion Lekkiej Piechoty w Chełmie
Batalion chełmski zlokalizowany jest w Chełmie i swoim rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, świdnicki, łęczyński. Batalion wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy już ponad 400 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym ok. 150 żołnierzy rezerwy. Dowódcą batalionu jest ppłk Dariusz Rzymowski. Do zadań Terytorialsów z Chełma należy obrona i wsparcie lokalnej społeczności w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe. 

WOT w woj. lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test