Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Szkolenie taktyczne żołnierzy batalionu chełmskiego

21 maja br., kilkudziesięciu żołnierzy z 24 batalionu lekkiej piechoty z Chełma odbywa, w ramach szkolenia podstawowego, intensywne szkolenie taktyczne na obiekcie wojskowym w Srebrzyszczu.
Szkolenie taktyczne żołnierzy batalionu chełmskiego

36 żołnierzy - ochotników z 24 batalionu lekkiej piechoty w Chełmie, 21 maja br. odbywa szkolenie z taktyki. Żołnierze uczą się działać w natarciu z użyciem tzw. środków pozoracji pola walki, co pozwala odzwierciedlić w sposób realny działania w warunkach bojowych. Żołnierze szkolą się na kilku punktach nauczania, m.in.: działań w czasie marszu ubezpieczonego na kontakt, przekraczania dróg, przeszkód terenowych i miejsc niebezpiecznych. Ćwiczą również działania ratownika na polu walki, planowane i nieplanowane inicjowanie kontaktu ogniowego w terenie otwartym i lesistym. Zajęcia taktyczne to bardzo ważny element szkolenia Terytorialsów, gdyż scalają wszystkie zagadnienia szkolenia podstawowego żołnierza TSW.

Przypomnijmy, żołnierze z 24 Batalionu Lekkiej Piechoty z Chełma w dniach 12 - 27 maja br. przechodzą swoje pierwsze szkolenie podstawowe, tzw. „szesnastkę”. Przeznaczone jest ono dla osób, które wcześniej nie były w wojsku. Szkolenie prowadzą doświadczeni instruktorzy zawodowi oraz wykwalifikowani żołnierze OT, którzy przeszli wymagany kurs instruktorsko-metodyczny. Ćwiczenia realizowane są na terenie obiektów szkoleniowych znajdujących się w stałym rejonie odpowiedzialności batalionu chełmskiego, w tym na strzelnicy w Srebrzyszczach i Hrubieszowie. 

Szkolenie podstawowe, czyli „szesnastka”
Szkolenie podstawowe to czas na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki, udzielania pierwszej pomocy, topografii. Żołnierze szkolą się również z zakresu regulaminów, profilaktyki i dyscypliny wojskowej. Końcowym etapem „szesnastki” jest tzw. pętla taktyczna, czyli sprawdzian z zakresu nabytej wiedzy i umiejętności. Ochotnicy, którzy przejdą ten sprawdzian pomyślnie, złożą uroczystą przysięgę wojskową, która odbędzie się już 27 maja br. na placu Zamkowym w Lublinie. 

Rekrutacja do TSW
Wojska Obrony Terytorialnej to powszechna i ochotnicza służba wojskowa. Każdy w wieku 18-63 lat (w przypadku oficerów i podoficerów) oraz od 18-55 lat (w przypadku szeregowych), kto przejdzie pomyślnie postępowanie kwalifikacyjne, może zostać żołnierzem obrony terytorialnej. Rekrutacja do TSW jest wciąż otwarta i cały czas można zgłaszać się do służby. Najbliższe rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów z Chełma odbędą się 1 czerwca br. w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie. Szczegółowe informacje na temat procedury naboru dostępne są na stronie internetowej www.chelm.wku.wp.mil.pl. Więcej informacji na temat Terytorialnej Służby Wojskowej można znaleźć również na stronie www.terytorialsi.mil.pl. 

24 Batalion Lekkiej Piechoty w Chełmie
Batalion chełmski zlokalizowany jest w Chełmie i swoim rejonem odpowiedzialności obejmuje powiaty: chełmski, krasnostawski, włodawski, świdnicki, łęczyński. Batalion wchodzi w skład 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej i liczy już ponad 400 żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej, w tym ok. 150 żołnierzy rezerwy. Dowódcą batalionu jest ppłk Dariusz Rzymowski. Do zadań Terytorialsów z Chełma należy obrona i wsparcie lokalnej społeczności w czasie wojny, kryzysu, jak i w obliczu zagrożeń niemilitarnych, takich jak katastrofy i klęski żywiołowe. 

WOT w woj. lubelskim
2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą ponad 2400 żołnierzy i cały czas trwa nabór. Głównym zadaniem 2 LBOT w bieżącym roku jest zakończenie procesu formowania struktur organizacyjnych, rozpoczęcie szkoleń specjalistycznych żołnierzy Terytorialnej Służby Wojskowej oraz osiągnięcie wstępnej zdolności do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test