Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Pierwszeństwo pieszych w praktyce - czy nowe przepisy odnoszą skutek?

Ustępowanie pierwszeństwa pieszym przed przejściem to od kilku miesięcy obowiązek kierowców. Choć początkowo wielu zmotoryzowanych miało obawy, że przechodnie nie zaczną w ten sposób prowokować groźnych sytuacji, to okazało się, że sami zaczęli uważniej patrzeć na pasy oraz rozglądać się w ich pobliżu. Krótko mówiąc, przepisy odnoszą pozytywny skutek.
Pierwszeństwo pieszych w praktyce - czy nowe przepisy odnoszą skutek?

Od 1 czerwca każdy kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych musi ustąpić pierwszeństwa osobie chcącej wejść na "zebrę". Powodem zmiany przepisów było to, że w Polsce od lat do wielu zdarzeń z udziałem przechodniów dochodziło najczęściej właśnie na oznakowanym przejściu - zarówno przez zbyt późne wyhamowanie, jak i przez wyprzedzanie przez inny pojazd.

Niebawem minie pół roku, odkąd nowe prawo weszło w życia i jak się okazuje, już można mówić, że odnosi sukces. A właściwie, zaczął odnosić już podczas zapowiedzi rządu, że przepisy zostaną zaostrzone. Od stycznia do października br. polscy kierowcy spowodowali o 20% mniej wypadków niż w analogicznym okresie w 2020 r. i aż o ponad 30% mniej niż w roku 2019.

- Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców, w których poszkodowani zostali piesi w 2019 r. wyniosła 2077. Rok później było to 1791, a obecnie 1439. Podane liczby odnoszą się do tylko 10 miesięcy. Różnica jest także w kwestii ofiar śmiertelnych. W 2019 r. było ich 139, następnie 130, a obecnie 81 - informuje policja. - Liczba rannych w wypadkach spowodowanych przez kierowców nieustępujących pierwszeństwa na pasach też spadła. Od stycznia do października tego roku spadła o 19% w porównaniu z tym okresem roku 2020 i o 30% przyrównując do takiego okresu w roku bez zaburzonej mobilności, czyli 2019. Ta zaburzona mobilność to efekt pandemii, kiedy generalnie, w 2020, spadło natężenie ruchu na drogach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

andy 22.11.2021 21:18
strefa przed przejściem ma być widoczna a wielu przypadkach tak nie jest. Konieczne też jest doświetlenie przejść z obu stron. Przy "kamenie" po 16 to trzeba jechać 20km/h żeby w nic nie trafić.

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test