Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama Alu point

Zmarł Stanisław Koguciuk - Nikifor z Pławanic

Dziś rano zmarł Stanisław Koguciuk, malarz, artysta ludowy, a przede wszystkim człowiek o wielkiej radości życia i wielkim sercu. Nikifor z Pławanic miał 88 lat.
Zmarł Stanisław Koguciuk - Nikifor z Pławanic

Autor: Stowarzyszenie Twórców Ludowych

Stanisław Koguciuk, urodził się 1 maja 1933 r. we wsi Jankowice w powiecie Luboml na Wołyniu. Malarstwem interesował się od dziecka, ale dopiero pod koniec lat 60-tych zaczął zajmować się tym zawodowo. Pierwsze dzieła tworzył na rękawach obciętych od koszuli, sprzedając je na targu w Chełmie wraz z warzywami i płodami rolniczymi. Jako pierwsza zainteresowała się nimi siedmioletnia dziewczynka, której Stanisław Koguciuk ofiarował je w prezencie. Niedługo później szlifował swoje umiejętności pod okiem Juliana Bajkiewicza, malarza z Chełma, który nauczył go technik, ale przede wszystkim pozwolił na stworzenie własnego stylu. Jego prace po raz pierwszy zaprezentowano publicznie na wystawie w Chełmie na początku lat 70-tych. W 1988 r. otrzymał bezterminowe zaświadczenie o wykonywaniu zawodu artysty-plastyka w dziedzinie malarstwa, które otworzyło mu drogę do dalszego rozwijania talentu w galeriach.

Stanisław Koguciuk zyskał sobie sławę i uznanie jako twórca ludowy, malujący pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, sceny obrzędowe, religijne i tzw. humor. Stał się znany jako Nikifor z Pławanic i był określany mianem jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych. Jego twórczość spotkała się z wielką przychylnością krytyków sztuki i był wielokrotnie nagradzany oraz doceniany. Był laureatem m.in. II nagrody na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon, I i II nagrody w Konkursie na Sztukę Ludową w Przeglądzie Twórczości Ludowej Oddziału Chełmskiego STL w Krasnymstawie, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Religijna Sztuka Ludowa" w Kielcach czy I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Jego obrazami wciąż interesują się nie tylko osoby z kręgów sztuki, ale również nauki, kultury, religii, polityki i biznesu. Jego prace można podziwiać, m.in. w Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Lubelskim , Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą (m.in. USA, Islandii, Niemczech czy Francji).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test