Zmarł Stanisław Koguciuk - Nikifor z Pławanic

  • 13.11.2021, 15:33 (aktualizacja 13.11.2021, 15:52)
  • MP
Zmarł Stanisław Koguciuk - Nikifor z Pławanic Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Dziś rano zmarł Stanisław Koguciuk, malarz, artysta ludowy, a przede wszystkim człowiek o wielkiej radości życia i wielkim sercu. Nikifor z Pławanic miał 88 lat.

Stanisław Koguciuk, urodził się 1 maja 1933 r. we wsi Jankowice w powiecie Luboml na Wołyniu. Malarstwem interesował się od dziecka, ale dopiero pod koniec lat 60-tych zaczął zajmować się tym zawodowo. Pierwsze dzieła tworzył na rękawach obciętych od koszuli, sprzedając je na targu w Chełmie wraz z warzywami i płodami rolniczymi. Jako pierwsza zainteresowała się nimi siedmioletnia dziewczynka, której Stanisław Koguciuk ofiarował je w prezencie. Niedługo później szlifował swoje umiejętności pod okiem Juliana Bajkiewicza, malarza z Chełma, który nauczył go technik, ale przede wszystkim pozwolił na stworzenie własnego stylu. Jego prace po raz pierwszy zaprezentowano publicznie na wystawie w Chełmie na początku lat 70-tych. W 1988 r. otrzymał bezterminowe zaświadczenie o wykonywaniu zawodu artysty-plastyka w dziedzinie malarstwa, które otworzyło mu drogę do dalszego rozwijania talentu w galeriach.

Stanisław Koguciuk zyskał sobie sławę i uznanie jako twórca ludowy, malujący pejzaże, sceny rodzajowe z życia wsi, sceny obrzędowe, religijne i tzw. humor. Stał się znany jako Nikifor z Pławanic i był określany mianem jednego z ostatnich autentycznych twórców ludowych. Jego twórczość spotkała się z wielką przychylnością krytyków sztuki i był wielokrotnie nagradzany oraz doceniany. Był laureatem m.in. II nagrody na Międzynarodowej Wystawie Satyrykon, I i II nagrody w Konkursie na Sztukę Ludową w Przeglądzie Twórczości Ludowej Oddziału Chełmskiego STL w Krasnymstawie, I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie "Religijna Sztuka Ludowa" w Kielcach czy I nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa Nieprofesjonalnego im. Ignacego Bieńka. Jego obrazami wciąż interesują się nie tylko osoby z kręgów sztuki, ale również nauki, kultury, religii, polityki i biznesu. Jego prace można podziwiać, m.in. w Muzeum Ziemi Chełmskiej, Muzeum Lubelskim , Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Śląskim w Katowicach, a także w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą (m.in. USA, Islandii, Niemczech czy Francji).

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe