Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: Festiwal Kultury Żydowskiej [PROGRAM]

30-31 sierpnia 2019 | pl. Łuczkowskiego | wstęp wolny
Chełm: Festiwal Kultury Żydowskiej [PROGRAM]

W dniach 30-31 sierpnia Urząd Miasta Chełm i Chełmski Dom Kultury zapraszają na plac Łuczkowskiego, gdzie odbędzie się Festiwal Kultury Żydowskiej pod hasłem "Cały świat to jeden wielki Chełm". W programie m.in.: warsztaty, spektakle, pokazy, koncerty (m.in. doskonale znanej mieszkańcom Chełma grupy Szalom Chełm). 

O szczegółach tego wydarzenia mówi Barbara Szarwiło z Chełmskiego Domu Kultury:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Na scenie na Placu Łuczkowskiego odbędą się koncerty zespołów Berberys, Acustic Acrobats oraz Szalom Chełm.

Acustic Acrobats to zespół, który grał na Jamajce, w Afryce, w synagogach, salach teatralnych, filharmoniach. Zespół wykonuje głównie autorskie kompozycje akordeonisty Jacka Hołubowskiego, inspirowane szeroko pojętą muzyką świata z widocznymi wpływami muzyki bałkańskiej i żydowskiej.

Wystąpią w składzie:

  • Jacek Hołubowski- akordeon
  • Tomasz Kupiec- kontrabas
  • Mateusz Pliniewicz-skrzypce
  • Bartłomiej Rojek- perkusja
  • Piotr Skupniewcz- klarnet, klarnet basowy, flet, saksonet
  • Karol Śmiałek- głos, wokal

Zespół Berberys to bardzo doświadczeni muzycy, którzy na scenach polskich i scenach wielu krajów świata zagrali setki koncertów. Liderem zespołu jest Zbigniew Smagowski- akordeon

  • Krzysztof Pachla - klarnet
  • Marian Pędzisz - skrzypce, altówka i piano
  • Stanisław Błach - kontrabas 
  • Iwona Syroka - wokal 
  • Daniił Isajev - wokal 

Utwory wokalne śpiewane są w językach: jidysz, hebrajskim, macedońskim, serbskim, angielskim, hiszpańskim i oczywiście polskim.

Doskonale znany chełmianom Szalom Chełm to sentymentalny projekt, który ma Was przenieść choć na chwilkę do przedwojennego Chełma, kochanego Chełma pachnącego kadzidłem,czosnkiem, cynamonem, pełnego uroku, wielojęzycznego gwaru i muzyki. 

  • Dariusz Tokarzewski – gitara, wiolonczela,
  • Mariusz Narolski – klarnet,
  • Krzysztof Kostrubiec - skrzypce,
  • Krzysztof Jasiuk oraz Michał Słomiński – piano,
  • Marian Skiba – kontrabas,
  • Bogdan Depta – akordeon,
  • Mariusz Matera – śpiew.

Podczas Festiwalu Kultury Żydowskiej zostaną także przedstawione monodramy: Dzienniki Anny Frank oraz Mirosław Majewski z monodramem "Ja jestem  Żyd".

Ale to nie wszystkie atrakcje festiwalu:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Widzowie zobaczą m.in. inscenizację wieczerzy szabasowej na dziedzińcu Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie, dla dzieci przygotowano m.in. spektakl Grupy Zaplecze "Opowieść o moim Golemie", warsztaty kuglarskie, plastyczne, z wycinanki żydowskiej, wystawy oraz prelekcje w Muzeum Ziemi Chełmskiej. 

Z pewnością dużą atrakcją będzie zespół Lechaim z Kijowa, który zaprezentuje tradycyjne tańce izraelskie.

PROGRAM:



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

zby 29.08.2019 10:36
To we Włodawie nie będzie festiwalu 3 kultur ?

Napoleon Bonaparte 29.08.2019 17:08
Jaki to niby miało by mieć związek ze sobą?

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test