Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama baner reklamowy

Krótkie vademecum wiedzy, czyli czym jest władza rodzicielska i kiedy może zostać odebrana

Rozwód to nie jedyna rozprawa z jaką muszą uporać się małżonkowie. Sprawy komplikują się znacznie bardziej kiedy małżeństwo posiadało dzieci. Tutaj w grę wchodzi ustalenie kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem. Pod uwagę bierze się wiele ważnych czynników. W niniejszym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych kwestii, a także przedstawimy jak właściwie przygotować się do postępowania sądowego. Zapraszamy do czytania!
Krótkie vademecum wiedzy, czyli czym jest władza rodzicielska i kiedy może zostać odebrana
W niniejszym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych kwestii, a także przedstawimy jak właściwie przygotować się do postępowania sądowego. Zapraszamy do czytania!

Sprawdź co oznacza pojęcie władzy rodzicielskiej w świetle prawa

Na wstępie wyjaśnijmy czym dokładnie jest władza rodzicielska. Zgodnie z art. 95 jako władzę rodzicielską uznaje się wszystkie prawa oraz obowiązki jakie nałożone są na rodziców względem małoletniego dziecka. Oczywiście warto zaznaczyć, że rodzice muszą pełnić opiekę kierując się przede wszystkim dobrem dziecka. Władza rodzicielska związana jest nie tylko z zaspokajaniem podstawowych potrzeb ale także załatwiania w jego imieniu wszystkich najważniejszych czynności prawnych. Przejdźmy zatem do omówienia, kiedy dokładnie powstaje władza rodzicielska. Wszystkie prawa oraz obowiązki powstają wraz z narodzinami dziecka. Co najważniejsze, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom po równo. Zgodnie z ustaleniami rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem muszą wspólnie podejmować wszystkie decyzje wpływające na jego życie. Przykładem może być np. dbanie o zdrowie lub wykształcenie. Warto także znać najważniejszy przepis prawny, który mówi, że władza rodzicielska powinna być także sprawowana zgodnie z interesem społecznym i jeżeli stan dziecka na to pozwala należy brać pod uwagę jego zdanie.

Poznaj główne przesłanki będące powodem do odebrania władzy rodzicielskiej

Kiedy dochodzi do rozwodu rodzice stoją przed dylematem komu zostanie przyznana opieka nad dzieckiem. Musisz także wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia wniosku dotyczącego pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego małżonka. Mowa tutaj zarówno o powodach zawinionych, czyli kiedy rodzic stanowi zagrożenie dla małoletniego dziecka oraz niezawinionych kiedy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia kto przejmie opiekę nad dzieckiem. Do pozbawienia władzy rodzicielskiej dochodzi wtedy, gdy jeden z rodziców:

  • nie podtrzymuje kontaktu z dzieckiem,

  • nakłania do negatywnych zachowań,

  • nadużywa władzy rodzicielskiej,

  • jest uzależniony np. od alkoholu, substancji odurzających, hazardu.

Musisz jednak mieć świadomość, że chcąc pozbawić drugiego małżonka władzy rodzicielskiej konieczne jest dostarczenie odpowiedniego materiału dowodowego. Niezbędna jest także profesjonalna pomoc prawna jaką znajdziesz na stronie https://www.rozwodznia.pl/sprawy-rodzinne/. Doświadczeni adwokaci z Kancelarii Adwokackiej Chojka służy profesjonalną pomocą prawną w skomplikowanych sprawach dotyczących opieki nad dzieckiem. Powierz swoją sprawę w ręce osób, dla których prawo rodzinne nie stanowi tajemnic! Skorzystaj z pomocy prawnej!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test