Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

NIE dla kopalni „Karolina” w Hańsku

Podczas piątkowej sesji Rady Gminy w Hańsku wójtowi i radnym przekazana zostanie, podpisana przez ponad 5,5 tysiąca osób, petycja sprzeciwiająca się powstaniu w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego kopalni węgla kamiennego
NIE dla kopalni „Karolina” w Hańsku

Wielu mieszkańców obawia się szkód górniczych – tąpnięć, zapadlisk, podtopień, problemów z wodą i odwodnienia pól oraz dalekosiężnych skutków środowiskowych i społecznych typowych dla terenów górniczych na całym świecie. Dostrzegają zagrożenia dla rolnictwa i upadku turystyki w regionie.  
    
Miłośnicy przyrody z całej Polski sprzeciwiają się inwestycjom górniczym ze względu na zagrożenie dla unikatowych w skali świata terenów wodno-błotnych Polesia chronionych nie tylko przez Park Narodowy, ale również rezerwaty, obszary Natura 2000, międzynarodową konwencję Ramsar oraz Transgraniczny Rezerwat Biosfery UNESCO. 

Sygnatariusze petycji zwracają uwagę na zagrożenia związane ze zmianami klimatu i koniecznością odchodzenia od spalania węgla wskazywana przez naukowców z całego świata oraz na olbrzymie koszty zdrowotne jakie ponoszą Polacy w wyniku zanieczyszczenia powietrza.


Strona petycji 
https://naszademokracja.pl/petitions/nie-dla-kopalni-wegla-w-sasiedztwie-poleskiego-parku-narodowego

Do:Radni i wójtowie gmin: Hańsk, Urszulin, Sawin, Cyców, Wierzbica
Nie dla kopalni węgla w sąsiedztwie Poleskiego Parku Narodowego

Zwracamy się do samorządów gmin Hańsk, Urszulin, Sawin, Cyców i Wierzbica o zadeklarowanie poparcia dla ochrony przyrody i jakości życia mieszkańców przed zagrożeniami związanymi z planowaną kopalnią węgla kamiennego „Karolina”. 

Apelujemy o odstąpienie od procedur zmian Studium Zagospodarowania Przestrzennego w kierunku umożliwienia powstania kopalni.

Tereny zagrożone przez plany wydobywcze to jeden z najcenniejszych przyrodniczo fragmentów Polski i Europy. Objęte są ochroną w prawie krajowym, europejskim oraz na mocy międzynarodowych konwencji podpisanych przez Polskę jako Park Narodowy, ostoje Natura 2000, rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe i obiekt konwencji Ramsar. Obszar ten uznany został przez UNESCO za Międzynarodowy Rezerwat Biosfery. 

Występowanie setek rzadkich i zagrożonych gatunków roślin i zwierząt oraz podmokłych środowisk związane jest z delikatnymi stosunkami wodnymi. Budowa i eksploatacja kopalni oznaczałaby drastyczną ingerencję w zasoby wodne stanowiące podstawę zachowania przyrody Poleskiego Parku Narodowego. Uderzyłaby także w rolnictwo i turystykę regionu. 

Energetyka węglowa to przemysł schyłkowy, który – z uwagi na rosnącą rolę ochrony klimatu i dbałości o stan powietrza – nie ma przed sobą długich perspektyw. Nawet jeśli funkcjonowanie kopalni przyniosłoby na pewien czas pewien impuls ekonomiczny dla regionu, to środowiskowe i społeczne negatywne skutki byłyby bagażem, który obciąży następne pokolenia na okres znacznie dłuższy, niż trwać będzie wydobycie węgla. Wielu z tych skutków nie da się odwrócić. 

Projekt ten już dziś budzi ona niepokój polskich i międzynarodowych gremiów przyrodniczych. Forsowanie budowy kopalni doprowadzi nieuchronnie do ostrego konfliktu o międzynarodowej skali, analogicznego do sytuacji wokół doliny Rospudy czy Puszczy Białowieskiej. Taki skandal na pewno nie posłuży dobrze rozwojowi i promocji poleskich gmin. 
 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

mpres 16.03.2019 17:23
Może nazwijmy ten region Polesie Baranów ! Gdzie od tysięcy lat dbają o środowisko naturalne i zasilają inne regiony w niewolników (słoiki) .

Edek 16.03.2019 16:05
Z czego będziesz ładować swój telefon ,albo samochód elektryczny jak nie z energii ze spalania węgla.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test