Chełm: Miasto rozpoczyna "Akcję Zima"

 • 30.11.2021, 09:03
 • Informacja prasowa
Chełm: Miasto rozpoczyna "Akcję Zima" Facebook Miasto Chełm
W związku ze zbliżającym się sezonem zimowym Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, które prowadzi działania związane m.in. z odśnieżaniem dróg, udostępnia specjalny telefon alarmowy pod numerem 608 016 452. Zgłoszeń można dokonywać od poniedziałku do niedzieli w godzinach 7-21 (dotyczy także dni świątecznych). Ponadto w bieżącym roku uruchomiona została możliwość przesłania zgłoszeń droga elektroniczną na adres: [email protected]

W sytuacjach wyjątkowych należy kontaktować się na poniższe numery alarmowe:

 • Centrala MPGK Sp. z o.o. 82 563 14 61 do 63
 • Zakład Oczyszcza Miasta 82 565 60 05, 82 565-44-93 fax. 565 62 67
 • Zakład Wodociągów i Kanalizacji 82 565 20 80 i 994
 • Policja 997 lub 112
 • Straż Miejska 986, 82 565 30 04
 • Pogotowie ratunkowe 999 lub 112
 • Straż pożarna 998 lub 112
 • Pogotowie gazowe 992
 • Pogotowie elektryczne 991
 • Pogotowie drogowe 981

- Spółka ma pod swoją opieką drogi na prawach powiatu oraz gminne i wewnątrzosiedlowe ulice w obrębie miasta Chełm. Zimowe utrzymanie dróg obejmuje takie działania jak: odśnieżanie, usuwanie śliskości zimowej, oczyszczanie jezdni, chodników, i placów miejskich z zanieczyszczeń w celu zapewnienia lepszej przejezdności i bezpieczeństwa pieszych. Priorytetowe działania skupiają się w pierwszym etapie na mechanicznym usuwaniu śniegu i zastosowaniu materiałów uszorstniających - mówi Damian Zieliński z UM Chełm.

Obecnie na potrzeby oczyszczania zimowego MPGK ma do dyspozycji ponad 20 pojazdów specjalistycznych i sprzętów odśnieżnych, w tym: pługi samochodowe, pługopiaskarki, solarko-piaskarki, posypywarki, posypywarko-solarki oraz koparki, wywrotki i odśnieżarki spalinowe.

- Spółka zabezpieczyła na bieżące działania odpowiednią ilość materiałów uszorstniających w ilości: piach gruboziarnisty – 800 ton, sól drogowa z antyzbrylaczem 200 ton, płynne środki chemiczne 40 000 litrów. Przedsiębiorstwo podpisało umowy na sukcesywną dostawę powyższych materiałów, adekwatnie do potrzeb, bez konieczności finansowania zapasów. Podejmowane działania mają na celu łagodzenie skutków zimy w mieście, a nie ich całkowitą likwidację. Należy bezwzględnie pamiętać o zachowaniu ostrożności i dostosowanie podejmowanych działań do panujących warunków atmosferycznych.

Z prośbą do mieszkańców zwracają się również przedstawiciele Przedsiębiorstwa Usług Mieszkaniowych, którzy podkreślają, by parkować swoje pojazdy w miejscach umożliwiających wykonanie czynności porządkowych. Spółka, w przypadku intensywnych opadów śniegu, będzie bowiem prowadzić odśnieżanie dróg dojazdów do budynków oraz miejsc składowania odpadów.

 

Wsparcie MOPR i Straży Miejskiej

W okresie nasilenia mrozów pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie i Straży Miejskiej monitorować będą sytuację osób bezdomnych oraz dostarczać ciepłą odzież, herbatę lub ciepłe posiłki, a w obecnej sytuacji epidemiologicznej wsparcie w postaci środków ochronnych (maseczki, środki do dezynfekcji). W ramach stałych codziennych patroli funkcjonariusze Straży Miejskiej sprawdzają miejsca możliwego przebywania osób zagrożonych zamarznięciem, m.in. ogródki działkowe, komory ciepłownicze, opuszczone pustostany, itp.

Powyższe czynności realizowane są poprzez przewóz bezdomnych do dwóch chełmskich schronisk prowadzonych przez Stowarzyszenie MONAR Ośrodek Pomocy Bliźniemu MARKOT w Chełmie przy ul. Kąpieliskowej 28, oraz Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Chełmie przy ul. Wołyńskiej 69. Warunkiem przyjęcia tych osób jest trzeźwość oraz wykonany test na COVID-19. Natomiast osoby nietrzeźwe, przebywające na ulicach w sposób zagrażający ich zdrowiu i życiu dowożone są do Ośrodka Pomocy Osobom Uzależnionym oraz do Izby Przyjęć szpitala, bądź do ewentualnego miejsca zamieszkania.

 

Pomoc osobom bezdomnym, samotnym i niepełnosprawnym w czasie zimy

- W związku ze spadkiem temperatury w okresie zimowym prosimy Państwa o zwrócenie szczególnej uwagi na sytuację osób bezdomnych, samotnych, niepełnosprawnych i starszych. Pomóc mogą Państwo poprzez zgłaszanie miejsc przebywania osób bezdomnych oraz innych przypadkach, w których widoczna jest potrzeba udzielania schronienia, odzieży lub ciepłego posiłku. Poniżej podajemy adresy oraz telefony do których można kierować zgłoszenia.

 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Chełmie tel. 82 565 82 59 lub 564 22 50
 • Straż Miejska w Chełmie tel. 986/82 564 96 60
 • Informację o możliwości pomocy w zakresie noclegu i wyżywienia można uzyskać dzwoniąc na całodobowy bezpłatny numer 987.
Informacja prasowa

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe