Chełm: Czy miasto poszerzy granice o kilka miejscowości z gminy Chełm?

  • 23.09.2021, 11:03
  • oprac. MP
Chełm: Czy miasto poszerzy granice o kilka miejscowości z gminy Chełm?
Sołectwa Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów i Okszów-Kolonia, a także Pokrówka, Srebrzyszcze, Żółtańce – Kolonia i Depułtycze Królewskie, mogą niedługo należeć do miasta Chełm. Poszerzenia granic chce prezydent Chełma Jakub Banaszek. Wniosek poparł wojewoda lubelski i wysłał go do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Wójt gminy Chełm, na terenie której znajdują się wymienione miejscowości, nie ukrywa oburzenia. Mówi Wiesław Kociuba:

loadingŁaduję odtwarzacz...
Zakres proponowanej zmiany obejmuje m.in. obszar, na którym lokalizację mogą znaleźć potencjalne tereny inwestycyjne - tak decyzję o poszerzeniu granic Chełma uzasadnia wojewoda lubelski. Gmina może stracić na takiej zmianie około 50% podatków własnych i znaczne wpływy z VAT i CIT.

loadingŁaduję odtwarzacz...
Decyzja na poziomie ministerialnym, która może przynieść korzyści miastu, oznacza jednak zapaść inwestycyjną dla gminy. W ostatnich latach doszło do ponad 400 przypadków zmiany granic gmin. Wiele z nich nadal wywołuje kontrowersje i protesty.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (56)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Shifo
Shifo 20.10.2021, 19:07
Skorzystajmy z potencjalu Prezydenta Banaszka niech się dogadają z wójtem Kociubą tylko merytoryczny dialog , dla dobra wspolnego, "Naucz się szanować to co masz ,zanim to stracisz.
Shifo
Shifo 20.10.2021, 18:53
Zupełnie zgadzam się z Prezydentem Jakubem Banaszkiem ,to szansa dla Chełma a przede wszystkim dla gminy kiedyś będziemy żałować że nie skorzystaliśmy z potencjału Prezydenta Banaszka ,bylem wczoraj w Lublinie spotkałem kolegę bardzo się zdziwił że mamy darmową komunikację miejską i tak mlodego ale jakże kreatywnego Prezydenta.
Pan ze wsi
Pan ze wsi 26.09.2021, 08:37
Banaszek kupił głosy chełmian darmową komunikacją, teraz będzie chciał przekupić mieszkańców gminy. Ciekawe jak długo będzie ona darmowa? Wybory blisko! Mam nadzieję, że w gminie mieszkają rozsądni ludzie.
Antoni
Antoni 26.09.2021, 06:54
Bardzo dobrze , że Chełm się poszerzy to wtedy władza pisowska oświadczy ,że jak oni przechwycili władzę w Chełmie i ludność się zwiększyła. W Chełmie inne opłaty za wodę , inne o wiele większe podatki od nieruchomości to i kasy do miasta będzie więcej. Bogaci uciekali z Chełma . Budowali wspaniałe domy a podatki wiejskie.
patryjota
patryjota 25.09.2021, 23:44
Chełm od wieprza po bug.
miki
miki 25.09.2021, 12:29
każde miasto się rozrasta - kiedyś była wioską teraz jest dzielnicą
Kryslc
Kryslc 25.09.2021, 10:04
Ciemny lud gminy głosował na PisZPR i Dudę to teraz niech ma za swoje, a że i szkoły zamkną bo po co takie małe jak są większe to i git. Ciemny lud musi być ciemny żeby byl niewolnikiem.
Lotre
Lotre 24.09.2021, 20:48
Kto najwięcej straci? Wójt i sołtys. Korytka.
Wujek Oleś
Wujek Oleś 24.09.2021, 17:58
Sluchice cemne masy chyba za krutko żyjecie to już za komuny były takie plany
kimunra
kimunra 24.09.2021, 10:21
A skąd ten dobrobyt? Ile to rolnicy płacą podatku PIT do skarbu państwa, skąd w skarbie państwa są pieniądze na ,,dotowanie" tego dobrobytu? Dopłaty do ha, uprawy, paliwa, sprzętu rolniczego, preferencyjne kredyty, suszowe, powodziowe, 95% emerytur KRUS, drogi, szkolnictwo, służba zdrowia, 500+, 300+ oczywiście pochodzi z podatku gruntowego wypracowanego na miejscu i wpłacanego do gminy. Zapytacie ludzie czyje to pieniądze? Cementowni to gminy nie wybudowały...
patryk
patryk 24.09.2021, 10:03
Bardzo dobrze lepsze szanse dla rozwoju chełma. Ta gmina i tak ma największą powierzchnie w powiecie. Takie Białopole ma kilka razy mniejszy budżet od gminy chełm i musi sobie radzić.
Janek
Janek 24.09.2021, 10:55
Ale chore argumenty ze Ty mieszkasz w biednej gminie Białopole to nie znaczy ze inni maja miec gorzej
xxx
xxx 24.09.2021, 11:22
W gminie chełm w większosci mieszkają osoby które wybudowały domy a to oznacza że finansowo dobrze stoją jak zapłaca troche większy podatek to nic im sie nie stanie
ja
ja 24.09.2021, 15:57
W gminie Chełm mieszkają też osoby, które od lat tam po prostu mieszkają od pokoleń i to nie znaczy, że dysponują nie wiadomo jakim budżetem. Dwa, nawet Ci co mają kasę - co to za argument "nic im się nie stanie"? A może miastu nic się nie stanie jak jego mieszkańcy wezmą się w końcu do roboty i spłacania swoich długów zamiast szukać kogoś, kto to zrobi za nich?
xxxx
xxxx 24.09.2021, 11:19
Większośc miast poszerza granice ale w chełmie zawsze jest jakis problem.
ja
ja 24.09.2021, 16:00
poszerzają te, które się rozwijają i mają coś sensownego do zaproponowania ościennym miejscowościom. a Chełm umówmy się - pomimo szumnych zapowiedzi to raczej tylko regres, ludzie stąd uciekają, więc po co ma ciągnąć za sobą w dół dobrze zarządzane miejscowości? myślę, że chętniej niektóre dzielnice miasta by się odłączyły od niego na rzecz gminy niż odwrotnie. miasto ma problemy dlatego szuka sobie łatwych rozwiązań, czytaj - szybkiego skoku na kasę samorząd, który nie ma dziury budżetowej, bo, np. nie prowadzi nieprzemyślanych inwestycji, na które go nie stać (jak, np, Aqua Park)
Abuela
Abuela 24.09.2021, 10:00
Tak mi się zdaje że tapisiwska banda może robić wszystko pomijając wszystkich bo oni sobie tak wymyśleli i BASTA
Tomek
Tomek 23.09.2021, 23:57
Uważam że to świetna decyzja. Wójt nie był wstanie powstrzymać wycofanie cla z mniejszych mniejscowości, zamknięcia szkół, biblotek. Miasto ma większy majątek, a tym samym i większą zdolność kredytową, a tym samym większe możliwości rozwoju. Przyłączenie wsi do miasta w praktyce przynosi również natychmiastowe korzyści samym mieszkańcom wsi. W momencie przyłączenia wsi do granic miasta wartość gruntów rośnie w praktyce do poziomu wartości gruntów w mieście. Ponadto całkowicie pomijam środki unijne jakie mogłyby być pozyskane na integrację wsi z miastem. Oczywiście to są moje spostrzeżenia. Zapraszam do dyskusji szczególnie mieszkańców okolicznych wsi
Janek
Janek 24.09.2021, 10:20
Bardzo zła decyzja dla mieszkańców gminy ceny nieruchomosci pójdą w dół a gmina jako jedyna budowała nowe szkoły a o jakich inwestycjach mówisz w Chełmie czy powstał jakis nowy zaklad pracy,nie i nie powstanie bo nikt nie chce tu inwestowac
makag
makag 24.09.2021, 09:40
Niby racja, tyle że obecny prezydent nie jest znany z szacunku do np. oświaty. Co trzeba będzie zamknąć i połączyć, to zamknie i połączy, a kogo trzeba będzie zwolnić to zwolni. Plus pewnie jeszcze paru takich, co nie trzeba, ale za to piniądz.
okszowiak
okszowiak 24.09.2021, 09:26
Nie ma czegoś takiego jak środki UE na integracje wsi z miastem, wręcz odwrotnie.
Kryslc
Kryslc 23.09.2021, 20:31
Ciemniaki ze wsi głosowały na PisZPR to teraz mają hrhehrhehe
Bon.
Bon. 24.09.2021, 08:38
Ze wsi????? Człowieku ogarnij się trochę i zobacz kto mieszka w Gminie Chełm.
Kryslc
Kryslc 25.09.2021, 10:08
Na wsi mieszkają wieśniacy i trochę narybku z miasta tego nie zmieni. Mentalności panszczyznianej nie oszukasz. I tak jak napisałem głosowali na panów z PisZPR w większości.
durkh
durkh 23.09.2021, 20:16
No, jak Kali brać Jagodne pomimo krzyków Sawina, to dobrze, jak Kalemu miasto zabierać to larum! Wszyscy mieszkańcy tych przyległości i tak pracują w Chełmie. Może przynajmniej skończą się problemy z autobusami.
Losmarte
Losmarte 24.09.2021, 10:13
W Jagodnie było referendum, jeśli takie same zrobią w ww. miejscowościach i mieszkańcy wyrażą wolę na dołączenie do Chełma, to jak najbardziej można poszerzyć granicę. W innym przypadku niech Naszej spada na bambus.
durkh
durkh 24.09.2021, 17:27
A od kiedy do zmiany granic administracyjnych urządza się referenda? To że czasem w wyniku referendum ktoś chce się przyłączyć do kogoś to nie znaczy, że jest to zwyczajowa praktyka. W innym razie po reformie administracyjnej w 1999 roku mielibyśmy kilkaset województw.
Janek
Janek 24.09.2021, 10:08
Tłumoku sami mieszkańcy Jagodnego chcieli przyłączenia do gminy
Leonidas
Leonidas 23.09.2021, 15:23
Szanowni Państwo. Ręce precz od naszej gminy. Gmina liczy ok. 10 000 tysięcy mieszkańców i jak będzie trzeba to wszyscy wyjdą na ulicę.
Banaszek wara od naszej gminy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Anaksandridas
Anaksandridas 24.09.2021, 19:49
Szanowny Pan to chyba pracuje w UG Chełm albo ma powiązania z fruktami gminnymi i będzie bronił gminy jak niepodległości.
Ghost
Ghost 24.09.2021, 07:54
Chyba na szosę... ;)
Janek
Janek 24.09.2021, 10:12
Idioto chyba na dziurawa Metalowa lub Ogrodową
bon
bon 24.09.2021, 08:27
Wolę nasze gminne szosę niż wasze dziurawe ulice...HAHAHAHAH
BIDOKI Z CHEŁMA.....
ton
ton 29.09.2021, 14:17
to rób zakupy w wiejskich sklepikach i w razie czego nie szukaj np. tomografu w mieście.
miastowy
miastowy 24.09.2021, 19:52
Znalazł się szlachcic z baniochy.
chełmianin
chełmianin 23.09.2021, 15:06
Tak jest Chełm potrzebuje terenów i takie tereny są: np. pomiędzy Okszowską a MPEC. Chętnie sprzedam. Ponadto okrojenie Gminy Chełm w ten sposób oznacza jej likwidację
ALINA 78
ALINA 78 23.09.2021, 14:35
Najlepiej dorobić się cudzymi rękoma. Atrakcyjność Gminy Chełm stała się "łakomym kąskiem" dla włodarzy Miasta Chełm. Jak nie wstyd wyciągnąć rękę po cudze?!?!?! Lata pracy, wysiłek, chęć zrobienia tyle pozytywnych działań dla społeczności lokalnej, by ktoś jednym pismem zniweczył zdanie mieszkańców!!! NIE PODDAMY SIĘ!!! BĘDZIEMY WALCZYĆ!!!
Kalina 77
Kalina 77 24.09.2021, 19:55
Przecież nikt niczego wam nie zabiera. Będziecie mieszkać w mieście. Poletka przekształcicie w tereny budowlane i cena wzrośnie x5.
durkh
durkh 24.09.2021, 17:32
Szkoda że nie wykazujesz takiej wrażliwości, jak płacisz podatki w gminie za pieniądze zarobione w mieście. Rozumiem jak ktoś pole obrabia, to wtedy ma prawo walczyć o niższy podatek. W innym razie chce się zjeść ciastko i mieć ciastko.
FanZenka
FanZenka 23.09.2021, 13:48
Proszę popatrzeć na Opole, Zieloną Górę, Rzeszów jakie korzyści dla rozwoju miasta i regionu przyniosły nowe tereny inwestycyjne. Ja bym jeszcze dodał do zestawu Zawadówkę i Rudkę.
G
G 24.09.2021, 12:06
Myślisz, że duże firmy będą inwestowac? .... dobre
Jan
Jan 23.09.2021, 12:24
a co w tym dobrego? Dochód z cementowni w długach miasta to kropla w morzu, a w gminie przynosi dużo więcej korzyści. Do tej pory brakowało pomysłów na inwestycje i nagle problemem jest brak terenów? Rolnicy teraz będą prowadzić gospodarstwa na terenie miasta czy chcą z nich zrobić przedsiębiorców? Po raz kolejny niszczy się coś co działa dobrze.
Losmarte
Losmarte 24.09.2021, 10:15
Cementownia i jej wyrobisko leży w granicach miasta.

Pozostałe