81. rocznica Marszu Śmierci

  • 01.12.2020, 12:06
  • oprac. MP
81. rocznica Marszu Śmierci Zdjęcie archiwalne (2019)
1 grudnia 1939 roku prawie 2 000 mężczyzn zgromadzonych na placu Łuczkowskiego w Chełmie - na rozkaz dowódcy SS - zmuszono do marszu w kierunku Hrubieszowa. Był to początek zagłady chełmskiej społeczności żydowskiej. Dziś obchodzimy 81. rocznicę tego wydarzenia.

O tej tragicznej historii mówił podczas ubiegłorocznych obchodów Ben-Zion Levkovitz, prezes Stowarzyszenia Chełmskim Żydów w Izraelu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Pierwszej zbiorowej egzekucji (20 osób) Niemcy dokonali w lesie Borek w pobliżu szpitala wojskowego. Potem były kolejne. Wedle szacunków z blisko 2 000 zgromadzonych na placu Łuczkowskiego, marsz śmierci przeżyło kilkudziesięciu mężczyzn.

oprac. MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe