Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Widowisko obrzędowe "Pierzaki" w wykonaniu zespołu Kumowianki

Dawniej w długie jesienne wieczory kobiety zbierały się na wsi by przygotowywać pierze i puch na poduszki i pierzyny. Darcie pierza było nie tylko ciężką pracą, ale i okazją do spotkań towarzyskich. Jak wyglądało dawniej w okolicach Chełma będzie można się przekonać już 20 października podczas widowiska obrzędowego w wykonaniu zespołu Kumowianki z Kumowa Majorackiego.
Widowisko obrzędowe "Pierzaki" w wykonaniu zespołu Kumowianki

Poprzez oryginalne teksty, ukazane zwyczaje i autentycznych wykonawców, odbiorcy doświadczą bezpośredniego kontaktu z tradycją. Spotkanie z żywymi nośnikami dawnych tradycji, swobodna forma teatralna uatrakcyjni i ułatwi przekaz, stanowiąc prostą, ale skuteczną lekcję historii regionu. Dodatkowo zaplanowany jest pyszny poczęstunek, nie zabraknie pieczonych i gotowanych pierogów oraz kartoflaka.

Przewidziane są dwa spektakle. Pierwszy z nich, o godzinie 10:00 adresowany jest do zorganizowanych grup młodzieży szkolnej. Drugi o 17:00 dla odbiorców indywidualnych.

Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc, tel. 82 565 47 84
WSTĘP BEZPŁATNY !!!

Spotkanie zrealizowano w ramach projektu „Bug, który łączy. Tradycje regionu nadbużańskiego”. Dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

20 października 2020 r., Muzeum Ziemi Chełmskiej im. W. Ambroziewicza w Chełmie, ul. Lubelska 56 A


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test