Chełm: "-Jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i odważnymi" - wiceprezydent tłumaczy likwidację SP nr 2

  • 27.01.2020, 09:18
  • DSO
Chełm: "-Jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i odważnymi" - wiceprezydent…
Biuro Prasowe Urzędu Miasta Chełm przesłało do mediów oświadczenie wiceprezydenta Daniela Domoradzkiego ws. projektu uchwały w sprawie zamiaru likwidacji SP 2, która zostanie przedstawiona radnym na najbliższej sesji Rady Miasta zaplanowanej na piątek 31 stycznia.

W sobotę informowaliśmy o projekcie uchwały dotyczącej likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 w Chełmie, który to projekt ma być jednym z punktów obrad Komisji Oświaty, Kultury i Sportu podczas najbliższej, zaplanowanej na 31 stycznia Sesji Rady Miasta. Szkoła Podstawowa nr 2 im. ks. Stanisława Staszica przy ul. Obłońskiej 51 miałaby funkcjonować do 31 sierpnia br. Uchwałę w tej sprawie podejmą chełmscy radni podczas Sesji Rady Miasta, która zaplanowano na ostatni dzień stycznia. W uchwale czytamy, że uczniowie uczęszczający do tej placówki mają zapewnione kontynuowanie nauki w Szkole Podstawowej nr 5 w Chełmie. 

Przypomnijmy, że niedawno przy SP nr 2 w Chełmie został oddany do użytku Park Linowy "Tarzan". Inwestycja została zrealizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Temat wywołał burzliwą dyskusję w mediach społecznościowych. Do sprawy postanowił się odnieść wiceprezydent Chełma Daniel Domoradzki, który jest odpowiedzialny m.in. za sprawy oświatowe. Poniżej treść oświadczenia przesłanego do mediów:

Podczas najbliższej Rady Miasta Chełm radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie. Jest to uchwała intencyjna rozpoczynająca procedurę likwidacyjną. W dalszej kolejności swoją opinię wydadzą: rada rodziców, rada pedagogiczna oraz lubelska kurator oświaty. Ewentualna uchwała likwidacyjna będzie zaś głosowana do końca maja. Mam świadomość, że sprawa budzi emocje, dlatego uważam, że konieczne jest publiczne przedstawienie okoliczności, które sprawiły, iż ta trudna decyzja, podyktowana dobrem chełmskiej oświaty, została podjęta.

Na początek kwestia najistotniejsza, dotycząca uczniów. Rodzice mogą być spokojni, ponieważ ich pociechy będą miały zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w znajdującej się kilometr dalej Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej. Oznacza to, że ich proces dydaktyczno-wychowawczy nie zostanie w żaden sposób zakłócony. Ponadto, propozycja likwidacji szkoły nie pozbawia możliwości funkcjonowania jej oddziałów klasowych w tym samym składzie, jak i z obsadą nauczycieli stanowiących kadrę SP 2. Myśląc o oświacie, myślimy przede wszystkim o dzieciach i młodzieży, dlatego w zaistniałej sytuacji w pierwszej kolejności podjęliśmy działania, których celem jest zapewnienie odpowiednich warunków uczniom.

Zamiar likwidacji szkoły podyktowany jest przede wszystkim poprawą warunków nauki dzieci i ich bezpieczeństwem, przy zapewnieniu powszechnej dostępności do szkoły. Obecnie w SP 2 uczy się 221 uczniów, z czego 153 to uczniowie obwodowi, jednak aż 192 uczniów z jej obwodu uczęszcza do innych szkół. Jest to najmniej liczna szkoła tego typu w mieście. Dysponuje 7 salami lekcyjnymi, 1 salą informatyczną, 1 salą świetlicową, 1 małą salą korekcyjno-gimnastyczną. Dotychczasowe warunki lokalowe SP2 jako sześcioletniej szkoły były wystarczające, jednak w związku ze zmianami wprowadzonymi na szczeblu centralnym, placówka nie zapewnia obecnie właściwych warunków wspomagających proces dydaktyczny, szczególnie dla siódmych i ósmych klas. Nie posiada bowiem pracowni przedmiotowych, takich jak pracownia fizyczna, chemiczna, biologiczna. Nie ma również sali gimnastycznej.

Kilkuletnia analiza zainteresowania rodziców i uczniów SP 2 wskazuje na zmniejszające zainteresowanie tą placówką. Największa liczba uczniów z obwodu SP 2 realizuje naukę we wspomnianej wcześniej SP 5. Według danych znajdujących się w Systemie Informacji Oświatowej (elektronicznej bazie danych do gromadzenia informacji o szkołach) na 31 września 2019 roku liczba uczniów w obwodzie SP 2 wynosi 345, z czego jedynie 153 uczęszcza do tej szkoły.

Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji placówki jest również wysoki koszt jej utrzymania, w stosunku do liczby uczęszczających do niej dzieci. Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych zadań postawionych przed włodarzami Miasta jest troska o finanse publiczne, które muszą być wydatkowane w sposób gospodarny i dostosowany do warunków oraz potrzeb mieszkańców. Samorząd musi również prowadzić optymalną politykę oświatową dostosowaną do swoich możliwości, a także warunków bazy lokalowej, która zapewnia uczniom odpowiedni rozwój edukacyjny. W mojej ocenie SP 2 nie spełnia tych wymagań.

Mamy już także pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Obłońskiej 51. Nie zamierzamy go sprzedawać. Będzie on nadal służył chełmianom.

Jako zastępca Prezydenta Miasta Chełm, odpowiedzialny za sprawy związane z edukacją, zapewniam, że przygotowany projekt uchwały został poprzedzony odpowiednimi, wielotygodniowymi, analizami. O planach zostały już poinformowane już p.o. dyrektora Szkoły Podstawowej nr 2 Lidia Kowalczuk oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 Ewa Jakubowicz-Machajska. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy dobro uczniów oraz całego systemu oświaty w naszym mieście. Sprawowanie władzy polega również na podejmowaniu trudnych decyzji. Jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi i odważnymi. Pragnę podkreślić, że najważniejsze jest dla mnie dobro oświaty, dobro miasta i wszystkich jego mieszkańców, a nie obrona partykularnych interesów wybranych grup. Wszyscy jesteśmy świadomi zadłużenia miasta, które narastało w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Ani ja, ani prezydent Jakub Banaszek nie ponosimy za ten stan rzeczy odpowiedzialności, ale jesteśmy odpowiedzialni za zastaną sytuację finansową Miasta oraz jego przyszłość. Nie można jednak iść do przodu, wciąż oglądając się wstecz.

 

Serdecznie zapraszam do współpracy wszystkich, którym leży na sercu dobro CAŁEJ oświaty rozumianej w znaczeniu szerokim. Ze swojej strony liczę na dobrą współpracę w tej sprawie ze wszystkimi klubami radnych i radnymi niezrzeszonymi Rady Miasta Chełm.

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (19)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Pola
Pola 28.01.2020, 12:04
Wczoraj (poniedziałek) jakaś nawiedzona obrończyni szkoły wkroczyła do niej podczas lekcji i bezprawnie robiła zdjęcia dzieciom. Kazała im się ustawić pod ścianą i udawać ,że bronią szkoły. Za te MANIPULACJE szkoła odpowie...
Edek
Edek 28.01.2020, 04:29
A to dobre: minął rok kadencji: Rejowiecka nie zaczęta, z urzędu wartościowi merytorycznie urzędnicy pouciekali, co potwierdza np. brak dobrze opracowanego projektu budżetu na 2020 rok (opinia RIO),na ulicach ciemno, dużo obietnic inwestycyjnyvh bez pokrycia i już za likwidację jedynej podstawówki w Śródmieściu się biorą , mają rozmach ... cytując klasyka.
Preczzpartyjniactwem
Preczzpartyjniactwem 27.01.2020, 17:06
Co to za partyjny bełkot. Jakie partykularne interesy grup? Kto jest to grupą? Dzieci czy rodzice? Jak żyję w tym mieście kilkadziesiąt lat to takiej bezczelności od samorządowca nie słyszałem. Jeszcze śmie taki mieszkańców pouczać. Odważny bo mu legitymacją partyjną dali.
Kolo
Kolo 27.01.2020, 16:22
Tylko nauczyciele mają interes, zeby ta szkoła istniała. 18 godzin pracy w tygodniu, wolne ferie, wakacje, święta i ciągłe podwyżki od rządu. Żyć nie umierać.
Nie nauczyciel
Nie nauczyciel 28.01.2020, 14:18
Trzeba bylo zostac nauczycielem, a nie wytykac im przywileje
Łejn
Łejn 27.01.2020, 16:39
No i patrz, takie Eldorado, a nikt do zawodu nie idzie. Średnia wieku nauczyciela od lat cały czas się podnosi, młodych praktycznie nie ma. Tylko tumany jak Ty wzdychają, bo wydaje im się, że to fucha. Niestety, nie chciało się nosić teczki, dziś trzeba nosić woreczki...
Kolo
Kolo 27.01.2020, 16:50
I to jest właśnie szacunek nauczycieli dla innych. Tylko pogardą potraficie zionąć. Może dlatego młodzi się nie garną, bo wolą pracować, a nie się obijać.
Łejn
Łejn 27.01.2020, 18:33
Po pierwsze, nie jestem nauczycielem. Po drugie, wstawiasz jakieś insynuacje, a potem święte oburzenie, że i tobie ktoś brak szacunku okazał. Widzę nie tylko szkołę się omijało ale i rodzice w wychowaniu nie bardzo się popisali.
Pola
Pola 27.01.2020, 15:47
Bardzo dobrze,że szkoła będzie zlikwidowana. Warunki do nauki są w niej fatalne, szatnie malutkie, brak sali gimnastycznej ( dzieci ćwiczą na korytarzach). Ludzie , którzy krytykują ten projekt nie mają pojęcia co piszą. Kierują się głupią nienawiścią a nie dobrem dzieci i miasta.
Życzliwy
Życzliwy 31.01.2020, 11:06
Jak Pani, nie pasuja warunki w szkole to po co syn/córka chodzi 5 lat do tej szkoły. Jest tyle placówek w tym niepubliczne, gdzie są wspaniałe warunki lokalowe. Proszę jak najszybciej zabrać ze szkoły dziecko, bo budunek średniowieczny i pewnie jeszcze nauczyciele uwzięli się na dziecko.
Łejn
Łejn 27.01.2020, 16:44
Można było w sposób cywilizowany wygasić, jak dziesiątkę. Wtedy dzieci ani rodzice nie mieliby stresu, a już od września bez naboru do klas I poprawiłyby się warunki. Dobrem dzieci to Ty się, cwana gapo, nie zasłaniaj. W Polsce nie ma przymusu chodzenia do szkoły terenowej. Gdyby dzieciom było źle, rodzice mogli i wcześniej przepisać się do piątki albo którejś ze szkół niepublicznych.
Kolo
Kolo 27.01.2020, 16:52
A czytałeś, co jest napisane powyżej. Już dziś większość dzieci z terenu dwójki chodzi do innych szkół, głównie do piątki. Czytanie ze zrozumieniem leży czy zawiść zaślepiła?
Łejn
Łejn 27.01.2020, 18:35
Nie wierzę, że jesteś dorosły. To po prostu niemożliwe. Przeczytaj wpis Poli, potem mój. Jeśli wciąż rozumek niedomaga, to pomogę: ktoś do tej szkoły wciąż chodzi, więc dla kogoś jest to najlepsza dostępna szkoła. W jaki więc sposób jej zamknięcie miałoby być w interesie dobra dzieci, jak sugeruje Pola? Których dzieci?
Pola
Pola 28.01.2020, 11:58
Nie posunę się do chamstwa i wyzwisk, tak jak ty to robisz Łajn (o) . Gdyby twoje dzieci chodziły do tej szkółki to pewnie miałbyś jakąś wiedzą w temacie. Moje chodziły a obecnie jeszcze jedno chodzi. Mnóstwo dzieci zmieniło szkołę a wiele ma zamiar zrobić to od przyszłego roku. Są tacy oczywiście, którym średniowieczne warunki nie przeszkadzają i zależy im tylko na bliskiej odległości ;)
Anonim
Anonim 28.01.2020, 18:05
Moje dziecko chodzi do szkoły i nie narzeka. A propos pani wypowiedzi, że "sali gimnastycznej nie ma", sala jest i funkcjonuje codziennie. Warunki do nauki są dobre, sale mają tablice multimedialne, specjalne przyrządy itd. Szatnie może i są malutkie, ale dzieci się w nich mieszczą. Jeszczę zwrócę uwagę na to, że odpowiedziała pani komuś o podpisie Łejn "Nie posunę się do chamstwa i wyzwisk, tak jak ty to robisz" a potem napisała pani "Łajn (o)". Trochę to niekulturalne ;)
Ewa
Ewa 27.01.2020, 14:55
Tak to już jest, gdy za rządzenie biorą się chłopcy w krótkich spodenkach i tylko Chełma żal.
Haha
Haha 27.01.2020, 12:06
No tak zlikwidować bo pomysł macie, jesteśmy ludźmi odpowiedzialnymi?
Xyz
Xyz 27.01.2020, 12:03
Pan Domaradzkichyba nie do końca wie co pisze a mpze ktos pisze za niego bo sytuacji tej szkoły nie zna na pewno. Nikt z wielkich władz nawet jedna noga w tej szkole nie był. Nie oglądał jej i jej nie zna żenada dzieci na bruk ludzi na bruk Pozazdrościć tej dobrej zmiany
On
On 27.01.2020, 12:10
Ten Pan z Chełma nawet nie jest! Więc nie wie gdzie jest ta szkoła!

Pozostałe