Pościg i strzały. Pogranicznicy złapali przemytników z kontrabandą wartą pół miliona złotych

  • 16.01.2020, 10:32
  • DSO
Pościg i strzały. Pogranicznicy złapali przemytników z kontrabandą wartą pół miliona złotych
Zatrzymaniem z użyciem środków przymusu bezpośredniego, zakończyła się próba przemytu papierosów dla dwóch obywateli Polski. Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej po tym jak próbowali odwieźć od granicy państwa przemyconą wcześniej kontrabandę o wartości prawie pół mln zł.

13 stycznia br., funkcjonariusze z Placówki SG w Dorohusku, podczas prowadzonych działań w rejonie granicy państwa w pow. chełmskim, zauważyli pojazd, który poruszał się w pobliżu rzeki granicznej Bug. Przybyły na miejsce patrol próbował zatrzymać do kontroli terenowego Jeepa, jednak jego kierowca na widok funkcjonariuszy, przyspieszył i podjął próbę ucieczki. Mundurowi ruszyli za nim w pościg i zatrzymali go w pobliżu m. Okopy Stare w gminie Dorohusk. Aby zatrzymać pędzący pojazd, adekwatnie do zaistniałej sytuacji zagrożenia, użyto środków przymusu bezpośredniego. Funkcjonariusze wykorzystali do tego celu broń służbową, oddając strzały w koła pojazdu oraz rozłożyli kolczatkę na drodze. Dopiero po użyciu tych środków udało się zatrzymać Jeepa.

Za kierownicą pojazdu znajdował się 25-letni mieszkaniec powiatu chełmskiego, który był już wcześniej zatrzymywany przez funkcjonariuszy w związku z popełnionymi przestępstwami skarbowymi. Jak się okazało, także i tym razem pobyt mężczyzny w rejonie granicy państwa związany był z przemytem papierosów. W przestrzeni bagażowej jego pojazdu ujawniono duże tekturowe pudła, w których znajdowały się znaczne ilości papierosów. Jak ustalili funkcjonariusze, kontrabanda została wcześniej przemycona przez rzekę graniczną Bug z Ukrainy na terytorium Polski. W samochodzie zabezpieczono przemycone papierosy ( prawie 20 tys. paczek) o wartości ponad 282 tys. zł.

Tego samego dnia, miało miejsce zatrzymanie kolejnego przemytnika, który również wcześniej nie reagował na wezwania funkcjonariuszy do zatrzymania się. Tym razem funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Woli Uhruskiej, podczas prowadzonego patrolu granicznego, podjęli próbę zatrzymania pojazdu odjeżdżającego od rzeki granicznej Bug. Również w tym przypadku, kierowca Skody nie reagował na sygnały do zatrzymania się i podjął próbę ucieczki. Funkcjonariusze, którzy ruszyli za nim w pościg, korzystając z ustawowych uprawnień, zatrzymali go, wykorzystując do tego celu pojazd służbowy.

Kierowcą tego pojazdu był 44-letni mieszkaniec Warszawy. W jego Skodzie, funkcjonariusze ujawnili nielegalne papierosy, które zostały wcześniej przemycone z terytorium Ukrainy do Polski. W tym przypadku zabezpieczono 15 tys. paczek papierosów o wartości ponad 211 tys. zł.

Obaj kierowcy, którzy próbowali odwieźć nielegalny towar, zostali zatrzymani. W chwili zatrzymania nie wymagali opieki lekarskiej i zostali przewiezieni do pomieszczeń służbowych SG. Mężczyźni odpowiedzą za popełnione przestępstwa skarbowe. Za przemyt papierosów grozi im kara grzywny lub pozbawienia wolności.

Funkcjonariusze NOSG, w swojej służbie związanej z ochroną granicy państwowej, spotykają się z coraz bardziej brutalnym zachowaniem osób, które dokonują przemytu wyrobów akcyzowych na „granicy zielonej”. Nie zatrzymywanie się do kontroli, próby przejechania samochodem funkcjonariusza, czy też taranowanie podczas ucieczki samochodowej, pojazdów służbowych Straży Granicznej, stały się niestety ryzykiem codziennej służby związanej z ochroną granicy państwowej. Adekwatnie do tych zagrożeń, funkcjonariusze SG, korzystają więc z ustawowych uprawnień związanych z użyciem środków przymusu bezpośredniego oraz broni palnej.

dso_

Podziel się:

Oceń:

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe