Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama Unipol reklama

Wernisaż wystawy obrazów Zenona Waśniewskiego w muzeum

11 grudnia 2019 (środa) o godz. 12:00 w budynku muzeum przy ul. Lubelskiej 56 A odbędzie się wernisaż wystawy "Obrazy Zenona Waśniewskiego w kolekcji Muzeum w Chełmie"
Wernisaż wystawy obrazów Zenona Waśniewskiego w muzeum

Niedawno Muzeum Ziemi Chełmskiej wzbogaciło się o 48 obrazów Zenona Waśniewskiego - artysty związanego z Chełmem. Wszystkie pochodzą ze zbiorów prywatnych. Projekt wsparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego - kwotą ponad 70 tysięcy złotych. Obecnie Muzeum posiada 135 dzieł tego artysty, które tworzone były w różnych technikach, m.in.: olejnej, pastelu, tempery, akwareli, rysunku ołówkiem oraz linorytu. Wystawie towarzyszyć będzie wydawnictwo Zenon Waśniewski (1891–1945) – zakup do kolekcji muzeum w Chełmie.

 

Zenon Waśniewski (1891–1945)
Poeta związany z Chełmem. Współzałożyciel "Kameny". Urodzony 11 grudnia 1891 r. w Tarnowie. Zmarł w obozie zagłady w Bergen-Belsen w 1945 r. W latach 1919–1921 pracował jako nauczyciel w Radzyniu Podlaskim, a następnie w 1921 r. przeniósł się do Chełma.

Okres chełmski to czas jego największej aktywności w dziedzinie malarstwa i poezji, ale także zaangażowania w życie kulturalne, społeczne i polityczne. Wówczas wystawiał swoje najpiękniejsze dzieła – pejzaże, portrety, martwe natury i inne kompozycje w technice akwareli, tempery, pastelu, oleju, rysunku, linorytu. Malownicze położenie Chełma i zabytki architektury XVIII–XIX wieku, nastrojowe zaułki, aleje parkowe oraz piękno krajobrazów okolicy były inspiracją do pracy twórczej, licznych pejzaży i widoków architektonicznych. W lokalnym środowisku artystycznym zetknął się z działającymi artystami malarzami, absolwentami Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Władysławem Ukleją (1900-1978), Witoldem Olpińskim (1897-1969) – wraz z którymi uczestniczył w wystawach w Chełmie, Lublinie i Warszawie – a także z Mieczysławem Gańko (1910-1991), absolwentem warszawskiej ASP. Współpracował i przyjaźnił się z poetą Kazimierzem A. Jaworskim.

Od 1933 r. wydawał "Kamenę" wspólnymi siłami z Kazimierzem Andrzejem Jaworskim. Waśniewski zdobił również pismo linorytami. Pismo o profilu literacko-artystycznym pełniło ważną rolę w życiu literackim Lubelszczyzny.
 
W "Kamenie" publikowali mi.in.: Józef Czechowicz, Józef Łobodowski, Leo Lipski, Witold Kasperski, Wacław Iwaniuk, Anna Kamieńska. Na łamach "Kameny" publikował też Bruno Schulz (Druga jesień,1934, nr 3; Wiosna, 1935, nr 10). Środowisko skupione wokół pisma opisał m.in. w swojej książce Jaworski, zwany przez przyjaciół "Kajem", w zbiorze W kręgu "Kameny". Zamieszczono tu także tłumaczenia poetów. Oddzielnie poświęcano dużo miejsca sprawom ukraińskim.
 
W "Kamenie" Waśniewski publikował głównie recenzje książek, które ukazywały się wówczas na rynku wydawniczym. Zamieszczał też swoje tłumaczenia poetów niemieckich. Tłumaczył mi.in.: Alfreda Henschka, Georga Heima, Conrada Ferdinanda Meyera, Gustawa Falkego, Hansa Carossy.

Zenon Waśniewski należy do grona najważniejszych artystów malarzy i poetów działających w Chełmie w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test