Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Chełm: 8. Narodowe Czytanie w dwóch odsłonach

Tegoroczna odsłona akcji Narodowe Czytanie w Chełmie odbędzie się w Chełmie w dwóch terminach - w piątek 6 września na Placu Łuczkowskiego oraz 12 września w Chełmskiej Bibliotece Publicznej
Chełm: 8. Narodowe Czytanie w dwóch odsłonach

Podczas Narodowego Czytania na Placu dr. Edwarda Łuczkowskiego 6 września nowele polskie będą czytali m.in.: duchowni, parlamentarzyści, samorządowcy, nauczyciele i młodzież. Imprezę poprowadzą: Dominika Osieleniec ze Studia Teatru Wyobraźni Młodzieżowego Domu Kultury i Kacper Jasyk, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta.

Wspólne czytanie rozpocznie o godz. 10 „Orka” Władysława Stanisława Reymonta. Czytać będą: ksiądz kanonik Andrzej Sternik, proboszcz Parafii pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny; ksiądz kanonik Józef Piłat, proboszcz Parafii Rozesłania św. Apostołów; Beata Mazurek, Posłanka do Parlamentu Europejskiego i Józef Zając, Senator Rzeczypospolitej Polskiej.

Następnie Teresa Misiuk, Lubelski Kurator Oświaty; Zdzisław Szwed, członek Zarządu Województwa Lubelskiego; Jakub Banaszek, Prezydent Miasta Chełm oraz wiceprezydent Agnieszka Kruk przeczytają wybrane fragmenty noweli „Sachem” Henryka Sienkiewicza.

Chełmianie usłyszą też nowelę „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Szulca. W tym przypadku w rolę lektorów wcielą się: wiceprezydent Andrzej Kosiniec, Katarzyna Zawiślak, zastępca dyrektora Biura Organizacji, Kadr i Budżetu Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie Delegatura w Chełmie; Przewodniczący Rady Miasta Chełm Longin Bożeński oraz Dorota Cieślik, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Chełm

Z kolei nowelę „Dym” Marii Konopnickiej przeczytają: Bartłomiej Kazimierczak, dyrektor Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miasta Chełm; płk Hubert Trusiuk, dowódca Jednostki Wojskowej w Chełmie, komendant chełmskiej straży miejskiej Zbigniew Grochmal, Komendant Miejski Policji w Chełmie Mariusz Kołtun, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Chełmie Artur Rutkowski i Anna Kusiak-Janiec, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Tegoroczne chełmskie czytanie zakończy lektura „Katarynki”. Z nowelą Bolesława Prusa „zmierzą” się Krystyna Mart, dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej; Eugeniusz Wilkowski, Redaktor Naczelny czasopisma „Powinność”; Katarzyna Kalita, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Chełmie; Joanna Wilkołaska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie, Edyta Chudoba, dyrektor Zespołu Szkół Mundurowych i Ekonomicznych i opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Chełm oraz Dominika Błaziak, wiceprzewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Chełm.

Warto zaznaczyć, że adaptację nowel na tegoroczną edycję Narodowego Czytania przygotował Andrzej Dobosz, krytyk literacki i eseista, doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Specjalnie na chełmskie czytanie doboru tekstów dokonał aktor Teatru Kameralnego w Lublinie i nauczyciel MDK Mirosław Majewski, zaś gości czytających Nowele zaprosiła chełmska delegatura Kuratorium Oświaty w Lublinie, która jest inicjatorem przedsięwzięcia.

Imprezę organizuje Młodzieżowy Dom Kultury w Chełmie we współpracy z Młodzieżową Rada Miasta Chełm, Muzeum Ziemi Chełmskiej, Zespołem Szkół Ekonomicznych i Mundurowych oraz Zespołem Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich.

Wszystkich mieszkańców, którzy chcieliby włączyć się w Narodowe Czytanie zaprasza do Galerii Nova 12 września Chełmska Biblioteka Publiczna.

Czytanie rozpocznie się o godz. 11.00. Wydarzenie uświetni koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Chełmie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test