Chełm: Pożyczki i darowizny pogrążyły MPEC? Raport NIK negatywnie o działalności spółki

  • 26.08.2019, 12:23 (aktualizacja 30.08.2019, 10:09)
  • DSO
Chełm: Pożyczki i darowizny pogrążyły MPEC? Raport NIK negatywnie o działalności…
Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła działalność miejskiej spółki ciepłowniczej w Chełmie. Firmę osłabiły m.in. darowizny i pożyczki, udzielane klubowi Chełmianka czy Chełmskiemu Domu Kultury.

Krótko mówiąc potwierdziły się informacje, jakie wcześniej przekazywali chełmianom miejscy urzędnicy i prezes spółki Artur Jędruszczuk.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Kontrola NIK-u w miejskim przedsiębiorstwie cieplnym trwała od grudnia. Eksperci uznali, że MPEC w latach 2016 - 2018 prowadził działalność sprzeczną z interesem ekonomicznym spółki. Darowizny na rzecz Chełmianki wyniosły w sumie ponad 232 tysiące złotych, dla Chełmskiego Domu Kultury - 67 tysięcy.

Spółka udzieliła też czterech pożyczek na łączną kwotę 1,2 mln złotych. Pieniądze pożyczyły Chełmskie Linie Autobusowe oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Robót Drogowych. 

Jak czytamy w wystąpieniu pokontrolnym NIK

Zarząd Spółki, pomimo istnienia możliwości, nie podejmował w latach 2017-2018 skutecznych działań w celu poprawy pogarszającej się sytuacji ekonomicznej5 . Brak skutecznych działań w celu obniżenia wydatków na zakup węgla spowodował wyrządzenie Spółce w 2018 r. szkody majątkowej w kwocie co najmniej 1.466 tys. zł.

Pomimo pogarszającej się sytuacji ekonomicznej Spółki, Zarząd zaniechał pobierania należnych opłat za przyłączenie do sieci ciepłowniczej, a także zawierał umowy sponsoringu (181,2 tys. zł), udzielał darowizn (390,2 tys. zł) i pożyczek (1.200 tys. zł) przy równoczesnym spłacaniu zobowiązań wynikających z zaciągniętych kredytów oraz niewykonywaniu zaplanowanych remontów.

Powyższe było działaniem sprzecznym z interesem ekonomicznym Spółki. Udzielanie pożyczek wykraczało poza, określony w umowie Spółki, przedmiot działalności MPEC i sferę użyteczności publicznej. Nie określono również zasad działalności sponsoringowej oraz udzielania darowizn.

Spadek liczby przyłączeń nowych odbiorców do sieci w 2018 r. w porównaniu do 2017 r. wskazuje na nieskuteczność zlecanych działań reklamowych i niegospodarność przy ich podejmowaniu. Na brak należytej dbałości o sprawy gospodarcze Spółki wskazuje także zakup 10.567 ton węgla o wartości 2.752,7 tys. zł o parametrach niezgodnych ze wskazanymi w umowach. Ponadto z naruszeniem wewnętrznych procedur przeprowadzono pięć postępowań na zakup węgla, w wyniku których zakupiono 51.095 ton węgla (19.382,4 tys. zł).

W zawartych umowach na zakup węgla w nienależyty sposób zabezpieczono interesy MPEC, m.in. poprzez wyrażanie zgody na dostarczanie węgla o parametrach niezgodnych z pozwoleniem zintegrowanym. Działanie takie było również niekorzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ zwiększało emisję zanieczyszczeń do atmosfery.

Więcej na ten temat przeczytacie w najnowszym numerze Super Tygodnia Chełmskiego. 

O kłopotach MPEC pisaliśmy w czerwcu:

Chełm: PGE chce zapłacić za MPEC 40 mln zł

dso_

Podziel się:

Oceń:

Załączone pliki do pobrania (1)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Hanna
Hanna 29.08.2019, 11:14
Czy szukasz pożyczki na spłatę długów, zakupu domu, zakupu samochodu, czy jesteś biznesmenem czy kobietą? Czy chciałbyś otworzyć firmę dla siebie, jeśli tak, nie martw się więcej, ponieważ tutaj jest legalna i legalna firma w naszym kraju, dziś zatwierdziła i udzieliła mi dzisiaj pożyczki w wysokości 300 000, ponieważ od tego czasu szukam pożyczka na spłatę mojego długu bankowego, a dziś w końcu udało mi się dzisiaj pożyczką, bez względu na problem, firma pożyczkowa Stella Rene jest tutaj, aby pomóc biednym i potrzebnym ludziom, którzy potrzebują pilnej pożyczki, aby usunąć wszystkie rachunki z szyi, i dziś śmiało oświadczam na stronie, że ta firma jest prawdziwa i prawdziwa, skontaktuj się z firmą e-mail ([email protected]) w celu złożenia wniosku i zatwierdzenia pożyczki lub również na WhatsApp (+16313415478), a wszystkie twoje problemy będą bądź skończony dzisiaj, oto odpowiedź na wszystkie dzisiejsze kryzysy finansowe i rozpocznij nowe życie.

Hanna
Kolega z Partii
Kolega z Partii 27.08.2019, 11:00
Niech Pan Jedruszczuk najlepiej niech nic już nie mówi. Niech zbierze swoją paczkę SLD z firmy i wystarczy. Wystarczy nie psuć. Ta firma sama się uratuje.
Chełmianim
Chełmianim 27.08.2019, 10:49
A kto za odpowiednie parametry odpowiadał. Czasem nie obecny prezes i nietykalny Pan Rafał B. Kto się pytam. A jak się ma sponsoring Ojca Rydzyka. To nie jest na szkodę Polski
TomAsz
TomAsz 26.08.2019, 22:13
Hmm, czy to nie jest przypadkiem KREATYWNA KSIĘGOWOŚĆ poprzednich władz Chełma?? ... przecież takie "pożyczki" musiały uzyskiwać przynajmniej aprobatę, o ile nie inicjatywę ze strony byłych włodarzy miasta.
Yyy
Yyy 26.08.2019, 22:02
To nie darowizny i pożyczki. Poczytać radziłabym dokładniej raport:
https://www.nik.gov.pl/kontrol…

Pozostałe