Chełm: Dronem w smog

  • 16.11.2018, 12:34 (aktualizacja 16.11.2018, 12:54)
  • DSO
Chełm: Dronem w smog
Trwa sezon grzewczy, a wraz z nim ruszyły kontrole jakości powietrza. Prowadzą je strażnicy miejscy, którzy sprawdzają czy właściciele posesji w Chełmie nie łamią przepisów anty-smogowych i nie palą w piecach odpadami.

Straż Miejska na Eko Patrolu

Choć sezon grzewczy trwa dopiero od kilku tygodni chełmscy strażnicy przeprowadzili już kilkadziesiąt kontroli na chełmskich posesjach, w ramach tzw. Eko Patrolu. Strażnicy sprawdzają czy chełmianie nie łamią przepisów anty-smogowych i nie palą w piecach odpadami. 

O wynikach kontroli mówi komendant chełmskich strażników Zbigniew Grochmal:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Wciąż palimy śmieciami

Do pieców trafiają często - choć nie powinny - tworzywa sztuczne, plastikowe butelki, opony czy resztki farby. Chełmianie ogrzewają domy odpadami - mimo że za łamanie przepisów grożą kary.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Specjalny dron sprawdzi czym ogrzewasz dom

Kontrole strażników miejskich będą trwać przez cały okres grzewczy. W tym roku Straż Miejska będzie korzystać z drona. Wszystko dzięki umowie z lubelską firmą, która specjalizuje się w produkcji mobilnych laboratoriów do kontroli jakości powietrza.

loadingŁaduję odtwarzacz...

Chełmscy strażnicy przeprowadzili już kilkadziesiąt kontroli. Kilka osób zostało ukaranych mandatami. 

Rządowy program "Czyste Powietrze"

O tym, że kontrole jakości powietrza są potrzebne świadczy raport Najwyższej Izby Kontroli, z którego wynika, że w Chełmie - aż 48 dni w roku - stężenie szkodliwych pyłów w powietrzu - przekracza normę. Ma to zmienić rządowy program 'Czyste Powietrze', w ramach którego można składać wnioski o dofinansowanie do wymiany pieców i termomodernizację domów. 

Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło już ponad tysiąc takich wniosków od mieszkańców Lubelszczyzny. 

Gdzie składać wnioski o dofinansowanie do termomodernizacji?

Gdzie i jak można składać wnioski wyjaśnia Andrzej Szarlip, rzecznik prasowy Funduszu:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Punkt obsługi wniosków:

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie

ul. Spokojna 7
20-074 Lublin
tel./fax 81 532 17 64,  81 534 00 86,  81 742 46 49
e-mail: [email protected]

adres skrytki ePUAP: /WFOSIGW_LUBLIN/SkrytkaESP

Infolinia Programu Czyste Powietrze
81 531 79 06
81 531 79 11
e-mail: [email protected]

Program 'Czyste Powietrze' jest skierowany do właścicieli i współwłaścicieli nieruchomości lub osób, które posiadają zgodę na budowę domu. Na największą dotację - nawet do 90 procent - mogą liczyć ci, których miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 600 złotych. Zdobyć można nawet 53 tysiące złotych.
 

dso_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Chełmianin
Chełmianin 19.11.2018, 07:34
"to skąd mają wiedzieć, że trzeba skontrolować spalanie?" -hahahhahaha - bo się im płaci co miesiąc i to niee tysiąc ani dwa tysiące na rękę, więc trzeba po prostu pracować! Proponuję zacząć od sydgnałów tu pod postem, a redaktorów radia proszę o zapytanie jak się strażnicy z roboty wywiązują.
Chełmianim
Chełmianim 16.11.2018, 21:43
"przecież nie pracują po 18-tej" ??? Z tego co wiem, to Straż Miejska pracuje do 22. Ale najlepiej skrytykować zanim się sprawdzi - taka domena "polaczka". Kolejną rzeczą jest fakt, że jeśli nikt nie zgłosi do Straży Miejskiej, że jest zadymienie "że, aż płuca pieką" to skąd mają wiedzieć, że trzeba skontrolować spalanie? Przecież nie są w stanie być codziennie przy każdym domu, w którym jest centralne ogrzewanie...
Krystyna
Krystyna 16.11.2018, 16:30
Niech podlecą tym dronem na skrzyżowanie Ogrodowej i Armii. Za budynkiem gdzie jest zakład fryzjerski jak rozpalą w piecu to aż płuca pieką jak się przechodzi...
Piotr
Piotr 16.11.2018, 15:50
Kamienica z cegły na Pocztowej, przy przejściu dla pieszych koło przedszkola - od dekady, co rok palą nie wiadomo czym, często cała ulica zadymiona od deptaka aż do PWSZ-u. Oddychać się nie da. Może wreszcie ktoś się tym zajmie?
Grzegor
Grzegor 16.11.2018, 13:31
a może strażnicy poszliby do kina? smród na sali okropny zassysany wprost z okolicznych kominów. Żadna to wiedza tajemna i drona nie trzeba. Ale... właśnie, przecież nie pracują po 18-tej, bo ciemno i w ogóle. Więc po co te cyrki? Za nasze pieniądze?

Pozostałe