Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniach Anakonda-18

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczono, m.in. na granicy państwowej oraz ochronę infrastruktury krytycznej w naszym regionie.
Lubelscy Terytorialsi na ćwiczeniach Anakonda-18

W dniach 7-16 listopada br. odbywają się największe w Polsce manewry wojskowe pk. Anakonda-18.

W tym roku po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze najmłodszego rodzaju sił zbrojnych – Wojsk Obrony Terytorialnej. W ćwiczenie zaangażowanych jest blisko 140 żołnierzy z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”. Najważniejsze zadania zrealizowane przez lubelskich Terytorialsów to, m.in. wsparcie ochrony granicy państwowej we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej oraz ochrona infrastruktury krytycznej – Zakładów Azotowych w Puławach.

W nocy z 8 na 9 listopada br. żołnierze 2 LBOT wspólnie z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zrealizowali zadania na granicy państwowej, w pobliżu Terespola. Ich zadaniem było patrolowanie terenu przygranicznego w poszukiwaniu osób nielegalnie przekraczających granice, które miałyby dokonywać aktów sabotażu. Drugie zadanie, jakie zrealizowali lubelscy Terytorialsi związane było z ochroną infrastruktury krytycznej. Scenariusz ćwiczenia zakładał ochronę Zakładów Azotowych w Puławach przed atakiem potencjalnych grup dywersyjno-sabotażowych. Zadanie to zostało zrealizowane 12 listopada br., we współpracy z policją i ochroną zakładów. W obu przypadkach na podkreślenie zasługuje wzorowa współpraca ze służbami mundurowymi, ich profesjonalizm i otwartość na współdziałanie z WOT.

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła o udziale Terytorialsów w ćwiczeniu Anakonda-18 powiedział: 

– „Rok temu po raz pierwszy współdziałaliśmy z wojskami operacyjnymi podczas ćwiczenia Dragon, w tym roku rozszerzamy zakres naszego zaangażowania, oprócz grup operacyjnych w ćwiczeniu Anakonda-18 wezmą udział trzy kompanie lekkiej piechoty, nasz udział będzie służył weryfikacji przyjętych założeń doktrynalnych i taktycznych.”

Łącznie w ćwiczenie zaangażowanych jest blisko 400 żołnierzy WOT. Największą i najważniejszą grupę ćwiczących stanowią ochotnicy pełniący terytorialną służbę wojskową w składzie trzech kompanii lekkiej piechoty wydzieleni z brygad OT: podlaskiej, lubelskiej i warmińsko-mazurskiej. Oprócz tego w ćwiczeniu bierze udział kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych w ramach grup operacyjnych. Główne zadania to, m.in. wsparcie ochrony granicy państwowej we współdziałaniu z funkcjonariuszami Straży Granicznej, ochrona infrastruktury krytycznej oraz współdziałanie z wojskami operacyjnymi przy zabezpieczeniu drogowych odcinków lotniskowych, a także realizacja zadań poszukiwawczo – ratowniczych.

 

***

2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” powstała jako jedna z pierwszych w kraju. W jej skład wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty, dyslokowanych w pięciu rejonach województwa lubelskiego: w Lublinie, Dęblinie, Białej Podlaskiej, Chełmie i Zamościu. Dowódcą lubelskiej brygady jest płk Tadeusz Nastarowicz. Obecnie, Wojska Obrony Terytorialnej w woj. lubelskim liczą blisko 3000 żołnierzy i cały czas powiększają swoje szeregi. 2 LBOT osiągnęła zdolność do reagowania kryzysowego w obszarze zagrożeń niemilitarnych. W tym zakresie, w ramach projektu „Parasol”, rozpoczęła współpracę ze służbami mundurowymi i jednostkami samorządu terytorialnego odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe w województwie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test