Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama baner reklamowy

Dbać od dach nad swoją głową. Dosłownie i w przenośni

Każdy zna bajkę, w której pewien osiołek cały czas buduje sobie dach nad głową wykonany z chrustu. Niestety, zazwyczaj jest on rozdmuchiwany lub przypadkowo niszczony przez innych zwierzęcych mieszkańców – morał jednak jest w tym taki, że każdy potrzebuje swojego daszku nad głową, by móc czuć się bezpiecznie; jeżeli już się go ma, powinno się o niego dbać. Oczywiście, rzeczywiste dachy wykonane są z mocnych materiałów i blachodachówek, jednak to wcale nie oznacza, że nie należy o nie odpowiednio zadbać, by mogły posłużyć nam na dłużej.
Dbać od dach nad swoją głową. Dosłownie i w przenośni
Każdy potrzebuje swojego daszku nad głową, by móc czuć się bezpiecznie; jeżeli już się go ma, powinno się o niego dbać.

Aby dach był zawsze jak nowy. Formy dbania o zadaszenie

Prawda jest taka, że o każdy dach należy dbać – nie chodzi tu tylko i wyłącznie o konstrukcje czy zabezpieczenie przed wilgocią. Ważne są również kwestie estetyczne, takie jak koloryt dachówek czy ich kondycja. Nawet najmocniejsze pokrycie z czasem ulega pewnym uszkodzeniom mechanicznym, którym jednak można zapobiec w pewien sposób. Przede wszystkim warto zainwestować w odpowiednio zaimpregnowanego pokrycia dachowe, jakie oferuje między innymi Polskie Centrum Dachowe. O ich produktach dowiedzieć się można na stronie firmy, dokładnie w zakładce polskiecentrumdachowe.pl/produkty/dachowki/. Każdy dach, nawet ten wykonany z profesjonalnego pokrycia, powinien być regularnie czyszczony. Zwłaszcza tereny leśne, często obfite w mchy i drzewa zrzucające liście bądź igły, bywają niekorzystne dla dachów domków ulokowanych na tego typu terenie. Częstotliwość czyszczenia dachówek jest bardzo zróżnicowana, a wszystko najczęściej zależne jest od rodzaju powłoki, jaką te są pokryte. Co ciekawe, w miejscach padania cienia na dachówki często szybciej niż gdziekolwiek indziej pojawia się zielonkawy nalot, związany przede wszystkim z nagromadzeniem się tam osadu i brudu. Mając na uwadze ten fakt, zwróć szczególną uwagę podczas czyszczenia swojego zadaszenia na właśnie te konkretne miejsca. Sposobów na zanieczyszczenia jest mnóstwo, a każdy jeden różni się od kolejnego. Mech najlepiej usuwać środkami biobójczymi, zaś mycie dachówek powinno być przy tym mało agresywne, aby nie uszkodzić ich estetycznej powierzchni. We wszystkim ważna jest regularność, gdyż to właśnie dzięki sumiennemu czyszczeniu dach może funkcjonować jeszcze przez kilkanaście lat.

Efekty zaniedbania. Co grozi za niedbalstwo?

Jeżeli dach zbyt długo nie jest czyszczony, może on całkowicie obrosnąć mchem lub jego pokrycie może ulec znacznemu uszkodzeniu. Mając na uwadze ten fakt, powinno się regularnie dokonywać czyszczeń zadaszeń. Nie każdy ma na to jednak siłę i czas, co widać w przypadku wielu domów. Zaniedbanie odbija się na dachówkach – nawet o te najpiękniejsze trzeba odpowiednio dbać. Poleca się więc stosowanie określonych środków chemicznych, mających pomóc w stałym utrzymywaniu dachu w doskonałej kondycji. Dach to jeden z najważniejszych elementów domu, dlatego dbanie o niego to wręcz konieczność, by stanowił on estetyczne dopełnienie całego budynku, nie zaś jego przykrą, zaniedbaną część. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy sprawdzić czy środki czyszczące nie będą wchodzić w negatywne interakcje z powłoką dachówki. Przezorny zawsze zabezpieczony – chyba nikt nie chciałby wymieniać całego dachu z powodu nagłych przebarwień.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaRezonans Chełm
Reklama
Reklamabadania Luxmed
Reklama
Reklama
test