Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Advertisement
Reklama

Lekomania – jak to się zaczyna?

Granica między lekami a narkotykami jest czasami bardzo cienka. Wiele leków takich jak opioidowe leki przeciwbólowe czy też benzodiazepiny mają pewien potencjał uzależniający. Są one jednak stosowane, ponieważ korzyści z ich stosowania krótkoterminowo przewyższają ewentualne ryzyko. Niestety, stosowanie leków wpływających na ludzki układ kary oraz nagrody może prowadzić do rozwinięcia się uzależnienia pod postacią lekomanii. Czym jest lekomania? Jak się zaczyna oraz czy można ją skutecznie leczyć?
Lekomania – jak to się zaczyna?

Czym jest lekomania? Skąd bierze się uzależnienie?

Nieco banalnym będzie stwierdzenie, że nikt nie chce uzależnić się od substancji psychoaktywnych. Nie inaczej jest w przypadku leków. Uzależnienie od leków ma nierzadko początek w pojawieniu się jakiejś dolegliwości psychicznej bądź fizycznej. Bezsenność, związana na przykład ze stresem czy też nieprawidłową higieną snu sprawia, że osoba dotknięta taką przypadłością zgłasza się do lekarza. Ten z kolei decyduje się na – najczęściej krótkotrwałe oraz doraźne – zastosowanie leków z grupy benzodiazepin. Niestety, leki te są nierzadko mieszane z alkoholem, co wzmaga ich potencjał uzależniający. Ponadto pacjenci często samodzielnie decydują się na zwiększenie u siebie dawki. Wynika to w dużej mierze z niewiedzy na temat danego leku oraz nierealnych oczekiwań wobec jego działania. Zdarza się, że osoba przyjmująca benzodiazepiny ma nadzieję, że sen przyjdzie w kilka sekund po ich przyjęciu i będzie spała kamiennym snem przez kilkanaście godzin. Benzodiazepiny nie poprawiają jednak struktury snu. Tym samym sen nie jest bardziej efektywny. Następnie osoba już uzależniona często odwiedza różnych lekarzy aby dostać kolejne recepty na dany lek. To pogłębia problem lekomanii.

Dlaczego uzależnienie od leków jest takie trudne dla osoby uzależnionej?

Warto zaznaczyć, że leki z grupy benzodiazepin należą do najczęściej stosowanych substancji w krajach zachodnich. Ponadto uzależnienie od benzodiazepin pozostaje nierzadko niezdiagnozowane, a osoba uzależniona nie ma świadomości swojego problemu. Nagłe zmniejszenie dawki bądź odstawienie tych leków wywołuje zespół abstynencyjny, który może nawet zagrażać życiu. Zespół odstawienny skłania z kolei osobę uzależnioną do sięgnięcia po kolejną tabletkę danego specyfiku, aby uniknąć tych nieprzyjemnych doznań. Sprawia to, że błędne koło uzależnienia się zamyka.

Dlaczego warto zdecydować się na profesjonalny detoks od benzodiazepin?

Zespół odstawienny od benzodiazepin może nawet zagrażać życiu. Jest to trudna w leczeniu jednostka chorobowa. Profesjonalny detoks benzodiazepinowy skupia się na zapewnieniu pacjentowi komfortu – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Odtruwanie polega na stopniowym zmniejszaniu dawki przyjmowanych leków, wyrównaniu gospodarki wodno-elektrolitowej oraz wprowadzeniu innych, nieuzależniających leków. Ważne jest holistyczne podejście do pacjenta, aby zapewnić mu jak największe wsparcie. Ponadto profesjonalny detoks benzodiazepinowy sprawia, że osoba uzależniona nie ma możliwości sięgnięcia po te leki na własną rękę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test