Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Alu point

Pierwszeństwo pieszych w praktyce - czy nowe przepisy odnoszą skutek?

Ustępowanie pierwszeństwa pieszym przed przejściem to od kilku miesięcy obowiązek kierowców. Choć początkowo wielu zmotoryzowanych miało obawy, że przechodnie nie zaczną w ten sposób prowokować groźnych sytuacji, to okazało się, że sami zaczęli uważniej patrzeć na pasy oraz rozglądać się w ich pobliżu. Krótko mówiąc, przepisy odnoszą pozytywny skutek.
Pierwszeństwo pieszych w praktyce - czy nowe przepisy odnoszą skutek?

Od 1 czerwca każdy kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych musi ustąpić pierwszeństwa osobie chcącej wejść na "zebrę". Powodem zmiany przepisów było to, że w Polsce od lat do wielu zdarzeń z udziałem przechodniów dochodziło najczęściej właśnie na oznakowanym przejściu - zarówno przez zbyt późne wyhamowanie, jak i przez wyprzedzanie przez inny pojazd.

Niebawem minie pół roku, odkąd nowe prawo weszło w życia i jak się okazuje, już można mówić, że odnosi sukces. A właściwie, zaczął odnosić już podczas zapowiedzi rządu, że przepisy zostaną zaostrzone. Od stycznia do października br. polscy kierowcy spowodowali o 20% mniej wypadków niż w analogicznym okresie w 2020 r. i aż o ponad 30% mniej niż w roku 2019.

- Liczba wypadków spowodowanych przez kierowców, w których poszkodowani zostali piesi w 2019 r. wyniosła 2077. Rok później było to 1791, a obecnie 1439. Podane liczby odnoszą się do tylko 10 miesięcy. Różnica jest także w kwestii ofiar śmiertelnych. W 2019 r. było ich 139, następnie 130, a obecnie 81 - informuje policja. - Liczba rannych w wypadkach spowodowanych przez kierowców nieustępujących pierwszeństwa na pasach też spadła. Od stycznia do października tego roku spadła o 19% w porównaniu z tym okresem roku 2020 i o 30% przyrównując do takiego okresu w roku bez zaburzonej mobilności, czyli 2019. Ta zaburzona mobilność to efekt pandemii, kiedy generalnie, w 2020, spadło natężenie ruchu na drogach.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

andy 22.11.2021 21:18
strefa przed przejściem ma być widoczna a wielu przypadkach tak nie jest. Konieczne też jest doświetlenie przejść z obu stron. Przy "kamenie" po 16 to trzeba jechać 20km/h żeby w nic nie trafić.

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test