Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Nowe uprawnienia straży miejskiej - przepisy wchodzą w życie 30 sierpnia

30 sierpnia, czyli w najbliższy poniedziałek, wejdą w życie przepisy nadające straży miejskiej nowe uprawnienia. Mundurowi będą mogli karać mandatami użytkowników hulajnóg elektrycznych i innych urządzeń transportu osobistego za popełniane wykroczenia.
Nowe uprawnienia straży miejskiej - przepisy wchodzą w życie 30 sierpnia

Aktualnie takie sankcje może nakładać wyłącznie policja. Rozszerzenie takiej możliwości jest konieczne, ponieważ popularność urządzeń UTO stale rośnie, a nie każdy pamięta, jak ich używać. 

Mówi Jacek Kwietniewski, jeden z egzaminatorów Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Chełmie:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Od poniedziałku straż miejska, a także straż gminna, będzie mogła karać takie osoby mandatami od 20 do nawet 500 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami, takimi środkami transportu należy poruszać się po ścieżkach rowerowych lub specjalnie wyznaczonych do tego pasach jezdni. Jazda po chodniku jest natomiast dopuszczalna tylko w określonych warunkach. Użytkownicy UTO muszą pamiętać o pierwszeństwie pieszych i poruszaniu się z odpowiednią prędkością (max. 20 km/h lub dostosowana do tempa pieszego).

Ponadto, na hulajnodze elektrycznej mogą jeździć osoby w wieku 10-18 lat, o ile mają kartę rowerową albo prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Osoby pełnoletnie mogą poruszać się na hulajnogach elektrycznych bez konieczności posiadania uprawnień. Dzieci, które nie ukończyły 10 lat, powinny jeździć na hulajnogach elektrycznych wyłącznie w strefie zamieszkania i tylko pod opieką dorosłych. Zabroniona jest jazda w stanie nietrzeźwości i w stanie po użyciu alkoholu (albo podobnie działającego środka). Nie wolno czepiać się też pojazdów, przewozić na hulajnodze drugiej osoby, zwierzęcia lub ładunku, jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, ciągnąć za hulajnogą sanek, osoby na wrotkach, rolkach, itp.

Hulajnogę elektryczną można zostawiać jedynie w wyznaczonych miejscach, a także parkować równolegle do krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni – pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także pod warunkiem, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych to co najmniej 1,5 metra.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
ReklamaAdvertisement
Reklama
test