Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

Chełm: Budżet Obywatelski pod lupą Fundacji Wolności

12 odwołań dotyczących projektów złożonych do Budżetu Obywatelskiego wpłynęło do chełmskiego ratusza. Ich autorzy nie zgadzają się z negatywną opinią urzędników. Ci w pierwszym etapie odrzucili 29 z 58 wniosków.
Chełm: Budżet Obywatelski pod lupą Fundacji Wolności

Mówi Damian Zieliński z magistratu.

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Głosowanie na najciekawsze projekty odbędzie się w dniach od 6 do 10 września. 

Tymczasem kwestią Budżetu Obywatelskiego w Chełmie zainteresowała się Fundacja Wolności, której celem jest dobre rządzenie, zwiększanie przejrzystości działania władz publicznych i zwiększanie udziału obywateli w sprawowaniu władzy.

- Zakończona niedawno ocena formalna jest dla nas zatrważająca i pokazuje, że w Chełmie w Budżecie Obywatelskim urzędnikom nie zależy na aktywność mieszkańców. Spośród 58 zgłoszonych projektów urzędnicy odrzucili połowę. Tymczasem w Białej Podlaskiej urzędnicy odrzucili tylko 4 z 27, a w Zamościu 1 z 46 projektów. Duża liczba zgłoszonych projektów wskazuje, że mieszkańcy Chełma są aktywni, natomiast duża liczba odrzuceń pokazuje na jakiś problem w procesie budżetu obywatelskiego. Lektura odpowiedzi, dlaczego urzędnicy odrzucają projekty mieszkańców jest pełna absurdów - piszą członkowie Fundacji Wolność w piśmie do naszej redakcji.

Dalej podają również przykłady takich absurdów, a są to m.in.:

  • 50 stojaków rowerowych, to za dużo jak na takie miasto jak Chełm,
  • nie powstaną podziemne śmietniki, bo powstanie PSZOK, choć równolegle dopuszczono projekt umieszczenia 10 śmietniczek na innej ulicy,
  • grające schody będą zakłócać spokój,
  • remont ulicy w ramach projektów osiedlowych jest nieuzasadniony, bo niegospodarny, jednocześnie tą samą ulicę dopuszczono do remontu w ramach projektu ogólnomiejskiego.

- Absurdów jest zresztą znacznie więcej. Najczęstszą przyczyną odrzucenia projektów były: przekroczenie kosztów i sprzeczność z przygotowanymi planami miasta. Niezgodność z planami wskazano w 8 przypadkach, przekroczenie kosztów – w 6. W przypadku zbyt dużych kosztów odnosimy wrażenie, że urzędnikom nawet nie chciało się pomyśleć, że np. remont chodnika można zrealizować do kwoty wskazanej w budżecie obywatelskim. Po prostu odrzucili taki projekt, bo ich zdaniem jest za drogi. O ile? Tego nie wiadomo. Obserwując to z zewnątrz mamy wrażenie, że w Chełmie w budżecie obywatelskim ważniejsza jest wygoda urzędników niż zadowolenie mieszkańców. Mając na uwadze dostrzeżone nieprawidłowości skierowaliśmy do prezydenta Chełma Jakuba Banaszka pismo z prośbą o wprowadzenie pilnych zmian w budżecie obywatelskim. Treść rekomendacji publikujemy poniżej.

 

REKOMENDACJE FUNDACJI WOLNOŚCI DLA CHEŁMSKIEGO BUDŻETU OBYWATELSKIEGO

  1. Na stronie budżetu obywatelskiego informować o szczegółowych kwotach w jakich mogą zawierać się projekty osiedlowe i ogólnomiejskie.

  2. Na stronie budżetu obywatelskiego zamieścić przykładowy cennik realizacji miejskich inwestycji.

  3. Bardziej szczegółowo uzasadniać przyczyny odrzucenia projektów. W szczególności w zakresie uzasadnienia faktycznego. Uzasadnienie powinno być zrozumiałe nie tylko przez osoby pracujące w urzędzie, ale także przez mieszkańców i mieszkanki Chełma. W przypadku, gdy projekt przekracza ramy finansowe obligatoryjnie wskazywać własną wycenę.

  4. Na etapie oceny formalnej kontaktować się z autorami i autorkami projektów i informować ich o powodach niezgodności projektu z uchwałą i możliwych do wprowadzenia zmianach – umożliwi to zmniejszenie liczby projektów ocenianych negatywnie i w sposób partnerski rozwiązywać problemy.

  5. Materiały dotyczące budżetu obywatelskiego udostępniać w formie możliwej do maszynowego odczytu (zamiast skanów - pliki z tekstem możliwym do skopiowania), co zapewni dostępność dla osób ze szczególnymi potrzebami.

  6. W zakresie publikacji listy projektów, zachęcamy by od początku publikować informacje o kosztach projektów, opisie, miejscu realizacji (działka, osiedle w przypadku projektów osiedlowych). Pozwoli to mieszkańcom wcześniej zapoznać się z projektami, a także zwiększy medialność całego procesu (media od początku mogą opisywać najciekawsze projekty).

  7. Zmienić uchwałę ws. wymagań, jakie powinien spełniać projekt budżetu obywatelskiego Miasta Chełm w zakresie w jakim ogranicza prawo do zgłaszania projektów oraz głosowania wyłącznie dla osób powyżej 16 r.ż. oraz w zakresie w jakim umożliwia realizację projektów wyłącznie na gruntach miejskich (sugerujemy zmianę tego zapisu na „nieruchomości, co do której Prezydent Miasta ma możliwości złożenia oświadczenia o dysponowaniu nieruchomością na cele budowlane").


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

FanZenka 18.08.2021 11:59
Co do "grających schodów" to rzeczywiście przesada. Instalacja tego ustrojstwa + utrzymanie (jakieś zasilanie) tego magnetofonu - w to miejsce kawałek chodnika mógłby powstać. A zasadnicze pytanie: co tam miałoby grać? Hity Zenia czy inne Metaliki :) ?

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test