Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

Region: Lubelscy żołnierze WOT pomagają w walce ze skutkami nawałnic

Żołnierze 2 Lubelskiej Brygady OT wspierają działania strażaków i innych służb w gminie Wilków, której mieszkańcy zostali przed dotknięci skutkami nawałnicy. Na miejscu było łącznie 20 żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty, 22 Dęblińskiego Batalionu Lekkiej Piechoty oraz kompanii saperów wyposażonych w piły.
Region: Lubelscy żołnierze WOT pomagają w walce ze skutkami nawałnic

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, na wniosek wojewody lubelskiego, wydał decyzje o wsparciu służb ratunkowych oraz mieszkańców poszkodowanych w nawałnicy w gminie Wilków w powiecie opole lubelskie. 24 czerwca aktywowany został Zespół Oceny Wsparcia, który w godzinach nocnych udał się na miejsce dotknięte kataklizmem, nawiązał kontakt ze strażakami i dokonał oceny możliwości wsparcia ich działania. Następnie aktywowano żołnierzy z 21 lubelskiego batalionu lekkiej piechoty, 22 dęblińskiego batalionu lekkiej piechoty i kompanii saperów, którzy od samego rana stawili się na miejscu zdarzenia i przystąpili do działania.

Na miejscu pracowało 20 żołnierzy OT wraz ze specjalistycznym sprzętem. Zadaniem żołnierzy było współdziałanie ze strażą pożarną i innymi służbami w likwidacji skutków nawałnicy, w tym pomoc w najcięższych pracach, jak usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg.

Siły i środki 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej od jesieni 2018 r. są włączone do systemu zarządzania kryzysowego. Procedura ich uruchomienia jest taka sama jak w przypadku innych rodzajów sił zbrojnych i jest realizowana zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym, a wydzielone siły są przekazane w podporządkowanie Dowództwa Operacyjnego RSZ.

W ostatnich nawałnicach najbardziej ucierpiały miejscowości: Zagłoba, Kosiorów, Żmijowiska, Szczekarków, Szczekarków Kolonia, Brzozowa. Uszkodzeniu uległo wiele budynków gospodarczych, mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Zerwane zostały linie energetyczne, wiele dróg było nieprzejezdnych.

To już nie pierwsze działania lubelskich Terytorialsów w zakresie usuwania skutków nawałnic. W maju 2019 r. w miejscowości Wojciechów pod Lublinem żołnierze 2LBOT po raz pierwszy zostali użyci do usuwania skutków wichury. Tam też został użyty sprzęt specjalistyczny będący na wyposażeniu brygady min. maszty oświetleniowe, agregaty prądowe oraz piły spalinowe.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test