Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama Alu point

Chełm: Kolejna taryfa za wodę i ścieki ma być niższa

Podczas dzisiejszej transmisji online z Urzędu Miasta, Jakub Banaszek odniósł się do ostatniej, majowej podwyżki cen za wodę i ścieki zatwierdzonej w kwietniu 2018 roku przez Wody Polskie. MPGK będzie aplikować o obniżenie cen w kolejnej taryfie. Wody Polskie nie wyznaczają stawek, ale je regulują. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy usług. Koszty, które mają znaczący wpływ na wysokość taryf, a których regulator (Wody Polskie) nie może zakwestionować, to wydatki związane z wynagrodzeniami w przedsiębiorstwie wodociągowo-kanalizacyjnym oraz planowanymi lub prowadzonymi inwestycjami.
Chełm: Kolejna taryfa za wodę i ścieki ma być niższa

Przypomnijmy, opracowane przez Spółkę taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie miasta Chełm na okres 3 lat, tj. od 25.05.2018 r. do 24.05.2021 r. zostały zatwierdzone w drodze decyzji administracyjnej przez właściwy organ PGW Wody Polskie.

O podwyżce pisaliśmy tu: Chełm: Zapłacimy więcej za wodę i ścieki

MPGK Sp. z o.o. w Chełmie podkreśla, że ogłoszone w maju 2018 roku taryfy wskazują w sposób oczywisty stawki jednostkowych opłat za zaopatrzenie w wodę i odprowadzenie ścieków w każdym z trzech lat obowiązywania taryfy. Zgodnie z zapisami taryfy stawki za wodę uległy kolejnej zmianie od 25 do 36 miesiąca obowiązywania taryfy (czyli od 25 maja 2020 r.).

- Na pewno nowa taryfa będzie niższa, niż ta zatwierdzona przez Radę Miasta poprzedniej kadencji- poinformował dzisiaj prezydent Chełma Jakub Banaszek 

Chełmskie MPGK będzie w tym roku aplikować do Wód Polskich o obniżenie cen.

Mówi Marcin Czarnecki prezes spółki

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Ostatnia podwyżka obowiązuje do maja 2021 roku. Aktualnie płacimy za metr sześcienny wody 3 złote i 59 groszy a za ścieki 6 złotych i 51 groszy.

Jak czytamy w broszurze dot. taryf opublikowanej przez Wody Polskie:

Warto podkreślić, że Wody Polskie nie wyznaczają stawek, ale je regulują. Ceny za wodę i ścieki ustalają dostawcy usług. (...) Strategia samorządowa ma decydujący wpływ na wysokość opłat, jakie ponoszą mieszkańcy. (...) Istnieją jednak takie koszty, które mają znaczący wpływ na wysokość taryf, a których regulator (Wody Polskie) nie może zakwestionować. Są to wydatki związane z wynagrodzeniami w przedsiębiorstwie oraz planowanymi lub prowadzonymi inwestycjami. Na ich wysokość ma jednak wpływ właściciel przedsiębiorstwa – najczęściej gmina oraz rada gminy/miasta.

Przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne funkcjonuje na rynku tak, jak każda inna firma. W związku z tym, przygotowując taryfę musi policzyć wszystkie koszty, jakie ponosi oraz podsumować sprzedaż jakiej dokonuje. Następnie musi tak przygotować taryfę dla mieszkańców, aby było możliwe pokrycie z pobieranych opłat wszystkich ponoszonych wydatków. Najwyższe koszty w kalkulacji związane są z pensjami pracowników oraz inwestycjami, amortyzacją, podatkami od nieruchomości i opłatami za energię. Koszty związane z inwestycjami są często bardzo wysokie, ale aby w ogóle było możliwe ich ponoszenie, przedsiębiorstwo musi opracować plan takich inwestycji (tzw. wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych). Podlega on obowiązkowemu sprawdzeniu przez wójta/burmistrza/prezydenta miasta, który musi wydać zgodę na zaplanowane inwestycje. Zgoda tego organu gminy jest bardzo istotna ze względu na późniejszy wpływ inwestycji na ceny, jak również w związku z tym, że inwestycja powinna pokrywać się z potrzebami inwestycyjnymi gminy. Sprawdzony i zatwierdzony przez wójta/burmistrza/prezydenta plan musi uchwalić rada gminy


Chełm: Miejskie spółki w tarapatach finansowych, a prezesi - jak krezusi. Ile zarabiają?



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test