Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

PWSZ w Chełmie drukuje części do maseczek dla ratowników i przygotowuje się do produkcji przyłbic

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie przekazała pierwszą partię części do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku, które wydrukowała na drukarkach 3D należących do Uczelni. Elementy trafiły do ratowników medycznych w Chełmie. Uczelnia przygotowuje się także do produkcji przyłbic. Wszystko po to, aby wesprzeć lokalną służbę zdrowia, która walczy z epidemią koronawirusa.
PWSZ w Chełmie drukuje części do maseczek dla ratowników i przygotowuje się do produkcji przyłbic

W obecnej sytuacji, filtry standardowo używane w maseczkach ochronnych tego typu, są trudno dostępne. W związku z tym zaślepki i przejściówki, umożliwiające połączenie z innym rodzajem filtra, sprawiają, że maseczki mogą być szybciej gotowe do użycia.

Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie - prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil wraz z Zastępcą Dyrektora CSI prof. PWSZ w Chełmie Jerzym Józwikiem zdecydowali, że nowoczesny sprzęt laboratoriów Centrum Studiów Inżynierskich można wykorzystać nie tylko jako bazę dydaktyczną do nauki dla studentów, ale także w słusznej sprawie. Po uzgodnieniu parametrów i technologii ze Stacją Pogotowia Ratowniczego w Chełmie produkcja ruszyła. 

- To jest czas, kiedy bardziej niż kiedykolwiek, powinniśmy wspierać się i być solidarni. Cieszę się, że możemy dołożyć naszą cegiełkę do pomocy dla lokalnej służby medycznej. Jestem dumny z postawy moich pracowników, którzy bez wahania zaangażowali się w pracę na rzecz osób będących na pierwszej linii walki z koronawirusem – mówi Rektor – prof. PWSZ w Chełmie, dr hab. inż. Arkadiusz Tofil.

Elementy potrzebne do maseczek ochronnych wielokrotnego użytku przygotowywane są na drukarkach 3D, z których na co dzień korzystają studenci kierunków technicznych PWSZ w Chełmie. W inicjatywę zaangażowali się pracownicy laboratoriów, którzy czuwają nad prawidłowym przebiegiem procesu. Koordynacją akcji zajął się Michał Bejster, student Pielęgniarstwa PWSZ w Chełmie, ratownik medyczny chełmskiej stacji.

Pierwsza seria została przekazana już do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chełmie. W serii próbnej uczelnia wyprodukowała 50 szt. zaślepek oraz 100 szt. przejściówek. Kolejna partia składała się z 200 szt. zaślepek oraz 300 szt. przejściówek.  Dziś - 14 kwietnia - do ratowników trafią następne elementy: 196 zaślepek i 196 przejściówek. 

Chełmska uczelnia chce rozszerzyć pomoc i produkować także przyłbice ochronne. W tym celu zamiast drukarek 3D, na których produkcja jednego elementu trwa kilka godzin, zamierza wykorzystać wtryskarki do tworzyw sztucznych. Dzięki temu dzienna produkcja może wynieść nawet kilka tysięcy sztuk. W projekcie uczestniczyć będzie także Politechnika Lubelska. 

Obecnie nanoszone są korekty do geometrii i detali. Władze Uczelni mają nadzieję, że już niedługo rozpoczną produkcję kolejnych elementów potrzebnych lokalnemu personelowi medycznemu. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test