Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama reklama FFCL
Reklama

75. rocznica wybuchu powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze

W najbliższą niedzielę, 14 października obchodzić będziemy 75. rocznicę wybuchu powstania w niemieckim nazistowskim obozie zagłady w Sobiborze.
75. rocznica wybuchu powstania w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze

W programie uroczystości - obok oficjalnych wystąpień - jest też modlitwa ekumeniczna za pomordowanych oraz złożenie wieńców i zapalenia zniczy.

Organizatorzy - Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Państwowe Muzeum na Majdanku - przygotowali także wystawę, prezentującą wybrane muzealia sobiborskie, głównie rzeczy osobiste więźniów obozu, znalezione podczas prac archeologicznych na terenie Sobiboru. Z tej okazji Muzeum przygotowało również album zatytułowany 'Wydobyte z popiołów”, na który składają się fotografie stu muzealiów wraz z ich opisami katalogowymi. Poza informacją, gdzie relikty zostały odnalezione, autorzy publikacji starali się w miarę możliwości zrekonstruować ich historie artefaktów. 

Powstanie w niemieckim obozie zagłady w Sobiborze wybuchło 14 października 1943 roku. Wydarzenie to było jednym z najważniejszych, obok powstania w getcie warszawskim i buntu w Treblince, przejawów oporu Żydów podczas II wojny światowej. 

Program obchodów:

75. rocznica powstania więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze Muzeum i Miejsce Pamięci w Sobiborze. Niemiecki nazistowski obóz zagłady (1942–1943). Oddział Państwowego Muzeum na Majdanku 14 października 2018

godz. 12.00 hala namiotowa

– powitanie gości

– odczytanie listu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

– nadanie Lejbie (Leonowi) Felhendlerowi pośmiertnie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski

– wystąpienie prof. Nicholasa Kittrie, siostrzeńca Lejby Felhendlera

– wystąpienie Wiceprezesa Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr. hab. Piotra Glińskiego

– wystąpienia przedstawicieli państw współtworzących Międzynarodowy Komitet Sterujący projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze (Izraela, Holandii, Słowacji)

– wystąpienie przedstawiciela Federacji Rosyjskiej

– wystąpienie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczącego Międzynarodowego Komitetu Sterującego projektem budowy Muzeum-Miejsca Pamięci w Sobiborze Jarosława Sellina

– wystąpienie dyrektora Państwowego Muzeum na Majdanku dr. Tomasza Kranza

– ekumeniczna modlitwa za ofiary obozu zagłady w Sobiborze

 

godz. 13.15 polana mogił

– złożenie wieńców i zapalenie zniczy

 

godz. 13.30 hala namiotowa

– zwiedzanie wystawy „Wydobyte z popiołów” prezentującej muzealia znalezione podczas prac archeologicznych na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Sobiborze


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test