Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Oświatowy zjazd w Chełmie. Wśród gości - minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Wczoraj w Chełmie odbyło się spotkanie minister edukacji narodowej Anny Zalewskiej, wicemarszałek Sejmu - Beaty Mazurek, wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka oraz lubelskiego kuratora oświaty Teresy Misiuk z przedstawicielami samorządów. Rozmawiano o kwestiach związanych z wprowadzanymi zmianami w ramach reformy edukacji.
Oświatowy zjazd w Chełmie. Wśród gości - minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

Głównym tematem spotkania były kwestie dotyczące finansowania oświaty wynikające z ustawy o finansowaniu zadań oświatowych oraz zmiany w ustawie – Karta Nauczyciela. – Dementujemy nieprawdziwe informacje jakoby nie było pieniędzy na podwyżki. Została przyjęta ustawa budżetowa, która przewiduje 5% od 1 kwietnia; 1mld 200 mln zł – powiększona kwota bazowa, dlatego że do tej kwoty bazowej wprowadziliśmy 120 mln z tzw. dodatku mieszkaniowego i na zagospodarowanie, które nie były wypłacane w samorządach; od 1 stycznia 2019 roku kolejne 5% i w 2020 roku kolejne 5%. Prognozowany jest wzrost wynagrodzeń w gospodarce w ciągu najbliższych 3 lat o 15,9% – w systemie edukacji o 15,8% – powiedziała minister edukacji Anna Zalewska.
 
Wiele miejsca podczas spotkania poświęcono zmianom systemowym i funkcjonowania szkolnictwa zawodowego. – W najbliższym czasie pokażemy nowoczesny system nauczania. Widać eksplozję klas patronackich. Zmieniamy egzamin branżowy. W 90% będzie praktyczny. Będą w nim brali udział pracodawcy – zaznaczyła minister Zalewska. Wojewoda Przemysław Czarnek poinformował o podejmowanych działaniach mających na celu promocję kształcenia branżowego. – Na jutro mamy zaplanowane spotkanie z pracodawcami i przedstawicielami spółek skarbu państwa poświęcone promocji szkolnictwa zawodowego w województwie lubelskim. Chcemy zmienić wyraźnie tę tendencję, która jest w województwie lubelskim. Nie może być tak że ponad 50% naszych dzieci uczy się w liceach ogólnokształcących a tylko 11% w szkołach branżowych. To musi być odwrócone, szkolnictwo branżowe musi być popularyzowane – zaznaczył wojewoda.
 
Minister Zalewska odniosła się również do kwestii tzw. ciężkich tornistrów. W myśl zmian związanych z reformą to na szkole będzie spoczywał obowiązek zapewnienia odpowiedniej infrastruktury do przechowywania książek i potrzebnych materiałów. Ma to na celu fizyczne odciążenie uczniów, których plecaki są często zbyt ciężkie.

Od 1 stycznia 2018 roku obowiązuje rozporządzenie w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2018. Jedną z głównych zmian uwzględnionych w kwocie subwencji na 2018 r. będzie podwyższenie wynagrodzeń nauczycieli o 5% od 1 kwietnia 2018 r. (oraz dodatkowe zwiększenie kwoty bazowej dla nauczycieli, tj. o 0,35 pp. ponad poziom 5% podwyżki w związku z likwidacją dodatku mieszkaniowego).
 
W algorytmie podziału części oświatowej subwencji ogólnej uwzględniono zmiany służące poprawie jakości kształcenia szkół dla dorosłych (dot. liceów ogólnokształcących i szkół policealnych) poprzez wprowadzenie nowego sposobu finansowania tych szkół – wprowadzenie subwencji w części za uczestnictwo w zajęciach, a w części za zdany egzamin. Wprowadzono zróżnicowanie wag algorytmu ze względu na kosztochłonność kształcenia w zawodach, tj. wyodrębniono 4 nowe wagi ze zróżnicowaniem ze względu na koszt kształcenia w zawodach w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe (z wyłączeniem szkół policealnych).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test