Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Miasto odnowi Plac Łuczkowskiego za 4 mln złotych

Nowy pawilon wyjściowy z podziemi, udostępnienie piwnic ratusza i nowe zagospodarowanie centralnej części placu Łuczkowskiego. Miasto chce przystąpić do rewitalizacji najstarszej części śródmieścia Chełma.
Miasto odnowi Plac Łuczkowskiego za 4 mln złotych

Na ponad 4 miliony złotych szacowany jest kolejny projekt miasta, o którego współfinansowanie Chełm stara się ze środków Unii Europejskiej. Chodzi o zwiększenie atrakcyjności podziemi kredowych i udostępnienie dla zwiedzających znajdujących się pod placem Łuczkowskiego piwnic nieistniejącego już ratusza miejskiego oraz XVIII wiecznej kamienicy ówczesnego starosty chełmskiego.

- W samych piwnicach prace prowadzone były kilka lat temu, w ramach budowy wizjera i montażu makiety. Teraz mogłyby się stać częścią podziemnej trasy turystycznej pokazując kolejny fragment historii Chełma. Piwnice są dość obszerne i mogłaby tam powstać dodatkowa wystawa uatrakcyjniająca zwiedzanie miasta i poznawanie jego przeszłości – mówi Prezydent Chełma Agata Fisz.

Aby pozostałości dawnego ratusza mogłyby być udostępniane zwiedzającym konieczne będzie wybudowanie korytarza łączącego je z obecnie istniejącą kredową trasą podziemną. Miejski projekt przewiduje także dodatkowe prace przystosowujące piwnice do ruchu turystycznego oraz wykonanie niezbędnych wentylacji i oświetlenia.

Drugim z elementów projektu jest budowa nowej kamieniczki na rogu pl. Łuczkowskiego i ulicy Przechodniej. Obecnie znajduje się tam, nieczynny od wielu lat, pawilon wyjściowo-ewakuacyjny z podziemi kredowych. W miejscu mało estetycznie wyglądającej dziś konstrukcji stanąć miałby budynek nawiązujący do wcześniej istniejącego w tym miejscu obiektu znanego z fotografii. W jego wnętrzu o powierzchni około 100 mkw znaleźć mogłaby się przestrzeń pod np. działalność handlowo-informacyjną lub wystawową. Prace objąć miałyby także sam plac Łuczkowskiego. Miasto bierze pod uwagę remont repliki dawnej studni miejskiej, która wraz z udostępnieniem znajdujących się pod nią zabytkowych piwnic spełniałaby funkcję wentylacyjną. Projekt przewiduje również przebudowę oświetlenia placu w obrębie piwnic, oświetlenie efektowe, ustawienie małej architektury w postaci ławek, koszy na odpadki, hubów ładowania smartfonów, stojaków na rowery itp., uporządkowanie reklam oraz budowę monitoringu wideo placu. Nie ulega także wątpliwości, iż prace w obrębie dawnego chełmskiego rynku objęte byłyby nadzorami archeologicznymi, a tym samym szansą na dodatkowe badania i kolejne odkrycia.

- Mamy gotową dokumentację techniczną, a wniosek o dofinansowanie został już złożony. Jeśli uda się pozyskać środki na ten projekt pokażemy kolejną atrakcję turystyczną miasta. Zmieni się także estetyka placu, który zyska nową aranżację i pozbędzie się szpecącego go budynku przy ul. Przechodniej – dodaje Agata Fisz.

To jednak nie koniec miejskich planów dotyczących placu Łuczkowskiego. Władze Chełma  widzą potrzebę modernizacji części nawierzchni placu, szczególnie w miejscach gdzie woda podmywa ułożoną tam kostkę granitową. Pod uwagę brane jest również zagospodarowaniem przyległych do placu ulic i skwerków. Niewykluczone, że nowy wygląd zyskać mogłyby także kolejne kamienice – podobnie jak odrestaurowane i podświetlone niedawno budynki na rogu ul. Lubelskiej i po dawnej przychodni na pl. Łuczkowskiego, choć w tym przypadku miasto może podejmować prace tylko na nieruchomościach stanowiących jego własność.

- Będziemy starali się o pozyskiwanie środków na kolejne działania. Oczywiście wszystkiego nie uda się wykonać w jednym roku, ale sukcesywnie prowadzona rewitalizacja może coraz bardziej pozytywnie zmienić wizerunek centrum naszego miasta. Tym bardziej, że rewitalizacji wymaga już także deptak na Lwowskiej. – przekonuje Prezydent Chełma.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

elc 08.01.2018 23:45
Najpierw proponował bym pozbyć się wszystkich samochodów z placu,bo zaraz wszystko zostanie rozjechane.

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test