Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Silne poparcie lokalnych społeczności dla kopalni Jan Karski. Procedury środowiskowe dobiegają końca.

Prairie Mining - spółka, która stara się o otwarcie kopalni węgla w gminie Siedliszcze - chwali się, że procedura uzyskiwania decyzji środowiskowej wkroczyła w końcowy etap.
Silne poparcie lokalnych społeczności dla kopalni Jan Karski. Procedury środowiskowe dobiegają końca.

Autor: fot. pdz.com.pl

Prairie Mining Limited („Prairie” lub „Spółka”) ogłosiło dziś formalne złożenie Raportu o oddziaływaniu na środowisko („Raport środowiskowy”) oraz rozpoczęcie procesu konsultacji społecznych dotyczących budowy kopalni Jan Karski, w której wydobywany będzie wysokiej jakości węgiel koksujący.

– Po złożeniu raportu środowiskowego i rozpoczęciu procesu konsultacji społecznych, Prairie kontynuuje działania, których celem jest złożenie wniosku o koncesję wydobywczą umożliwiającą budowę kopalni Jan Karski we współpracy z naszym partnerem strategicznym, tj. spółką China Coal. Powinno to nastąpić w ciągu kilku najbliższych miesięcy – mówi Ben Stoikovich, Prezes Prairie. - Wyniki niezależnego badania opinii publicznej przeprowadzonego niedawno wśród mieszkańców województwa lubelskiego potwierdzają ogromne społeczne dla budowy nowej kopalni. Budowa kopalni Jan Karski przyczyni się do ekonomicznego rozwoju całej Polski Wschodniej.

Prairie złożyło 6 października 2017 r. w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska („RDOŚ”) w Lublinie wniosek o wydanie decyzji środowiskowej wraz z Raportem o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko („Raport środowiskowy”).  W związku z przedstawieniem przez RDOŚ dodatkowych uwag, wniosek oraz Raport środowiskowy zostały uzupełnione 22 listopada br. Dokumentacja spełnia wszelkie wymogi formalne i jest obecnie przedmiotem postępowania prowadzonego przez RDOŚ.

Prairie czeka obecnie na zatwierdzenie Raportu środowiskowego w formie wydania decyzji środowiskowej. Jest to ostatni komponent potrzebny do spełnienia wszystkich wymogów formalnych umożliwiających złożenie wniosku o wydanie koncesji wydobywczej dla kopalni Jan Karski. Niezależni konsultanci środowiskowi potwierdzili, że Prairie spełnia wszystkich wymogi regulacyjne. Spółka może się spodziewać uzyskania decyzji środowiskowej w przewidzianym prawem terminie.

W ramach procedury uzyskiwania decyzji środowiskowej, 18 listopada 2017 r. odbyły się pierwsze konsultacje społeczne na ten temat, przeprowadzone w gminie Cyców. Zostały one zorganizowane zgodnie ze Standardami Banku Światowego („IFC”). W spotkaniu wzięli udział mieszkańcy gminy Cyców, w tym wójt gminy Wiesław Pikuła, oraz aktualni pracownicy kopalni Bogdanka. Mirosław Taras, członek kadry menedżerskiej Prairie oraz Witold Wołoszyn, kierownik ds. ochrony środowiska i planowania Prairie, przedstawili plany związane z budową kopalni Jan Karski. Wspierali ich specjaliści z międzynarodowej grupy doradczej ds. środowiskowych Multiconsult Polska Sp. z o.o., którzy przygotowali Raport środowiskowy. Główne korzyści związane z powstaniem kopalni Jan Karski to miejsca pracy i powiązane z tą inwestycją pozytywne efekty społeczne:

  •     2 000 nowych miejsce pracy związanych bezpośrednio z funkcjonowaniem kopalni i 10 000 pośrednio
  •     Wzrost kompetencji pracowników dzięki wprowadzeniu międzynarodowych standardów w górnictwie
  •     Silny impuls rozwojowy dla  dzięki napływowi kapitału (budowa nowej infrastruktury i zwiększenie dostępności usług publicznych)
  •     Zatrzymanie młodych osób w regionie, dzięki stworzeniu nowych miejsc pracy i możliwości rozwoju zawodowego na miejscu

CBM Indicator przeprowadził osobne badanie wśród mieszkańców Cycowa, z którego wynika, że 82% mieszkańców jest świadomych znaczenia węgla dla rozwoju gospodarki. 74% zgadza się na powstanie kopalni w gminie Cyców lub sąsiedniej gminie. Istotnym aspektem jest fakt, że gmina Cyców już dziś może poszczycić się niższym bezrobociem i lepszą infrastrukturą w porównaniu do wielu innych gmin z regionu. To zasługa bezpośrednich korzyści płynących z wydobycia węgla przez kopalnię Bogdanka ze złóż zlokalizowanych m.in. na terenie Cycowa. Mieszkańcy konsekwentnie popierają działalność górniczą, dostrzegając związane z nią korzyści.

W listopadzie br. Spółka gościła w Polsce delegację przedstawicieli spółki China Coal No. 5 Construction Company Ltd. oraz oficjalnie autoryzowaną przez chiński rząd, agencję projektową Jinan Mine Design Institute. W trakcie tej wizyty dokonano oszacowania kosztów budowy i eksploatacji kopalni Jan Karski. Prace są prowadzone z polskimi specjalistami, wykonawcami i partnerami, którzy zapewnią odpowiednie zasoby.

Po sporządzeniu kompletnego Studium, Prairie i China Coal zwrócą się do  chińskich instytucji finansowych o zatwierdzenie udzielenia pakietu finansowego na potrzeby sfinansowanie inwestycji i podpiszą kontrakt na projektowanie i budowę kopalni, na podstawie którego wybudowana zostanie kopalnia Jan Karski.

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test