Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama Unipol reklama

Zadbaj o słuch swojego dziecka

Słuch to zmysł, który jest niezwykle istotny dla każdego człowieka. Nie wyobrażamy sobie możliwości funkcjonowania bez niego, w końcu każdego dnia odbieramy ogromne ilości dźwięków. Słuchamy muzyki, poruszamy się po ulicy czy rozmawiamy ze znajomymi. Znacznej większości z nas wydaje się, że wyłącznie osoby starsze cierpią na niedosłuch i jego pojawienie się jest kwestią wieku. Nic bardziej mylnego!
  • 30.12.2020 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zadbaj o słuch swojego dziecka

Najnowsze doniesienia Międzynarodowej Organizacji Zdrowia wskazują na to, że średnia wieku osób z ubytkiem słuchu nieustannie się obniża, zmaga się z nim około 20% dzieci oraz młodzieży. Jest to powód, dla którego warto już od najmłodszych lat zadbać o słuch własnej pociechy. Tylko wtedy będziemy mieli możliwość zapobiegania, a także wcześnie zareagować na wszelkiego rodzaju zaburzenia zmysłu i we wczesnym etapie niedosłuchu zastosować aparat słuchowy.

Hałas rujnuje

Już na wczesnym etapie swojego życia dowiadujemy się o tym, jak duży i negatywny wpływ na nasz słuch ma hałas. Pomimo tej świadomości, bardzo często w nim przebywamy i nie przywiązujemy do tego większej uwagi. Zresztą nie trudno o spostrzeżenie, że nasz świat w wyniku przemian i rozwoju nowoczesnych technologii staje się coraz głośniejszy. Jedyną oazą i miejscem, w którym możemy od tego uciec, jest dom i to właśnie w nim powinniśmy dbać o ciszę w szczególności. Jest na to kilka prostych, a jednocześnie skutecznych sposobów. Przede wszystkim należy zadać o to, żeby wszelkiego rodzaju urządzenia RTV i AGD były jak najcichsze. Ciągły szmer lodówki jest dla uszu bardzo uciążliwy tak samo, jak głośny dźwięk wydobywający się z odkurzacza. Jednak to nie wszystko! Kupując zabawki dzieciom, należy zawsze zwracać uwagę na to, jakie odgłosy wydają. Jeżeli dla nas, dorosłych są zbyt hałaśliwe, to jest to znak, żeby z nich zrezygnować. Należy także kontrolować członków rodziny podczas oglądania telewizora oraz słuchania muzyki. Zbyt wysoka głośność nie tylko uszkadza słuch, ale może być także objawem pojawienia się jego ubytków. Dlatego, jeżeli podczas oglądania bajki twoje dziecko coraz bardziej zwiększa głośność, jest to znak, że należy udać się z nim na odpowiednie badanie.

Zdrowie buduje

W młodym wieku bardzo często rezygnujemy z noszenia czapki oraz szalika, ponieważ jest to niemodne lub tego typu akcesoria psują starannie układane włosy. Jest to jednak poważny błąd, przed którym należy ostrzegać dziecko. To właśnie niskie temperatury oraz wiatr przyczyniają się do powstawania stanów zapalnych w uszach, które mogą w efekcie doprowadzić do trwałego niedosłuchu. Nawet dolegliwości, które bardzo często ignorujemy z powodu ich małej dokuczliwości, mogą być fatalne w skutkach. Należy dbać o to, żeby zawsze całkowicie wyleczyć zapalenie górnych dróg oddechowych oraz pojawiające się infekcje uszu, a co więcej zapobiegać ich powtórnemu pojawieniu się. Kolejnym niezwykle ważnym punktem jest odpowiednia higiena tych części ciała. Chociaż niezwykle popularne i powszechne jest używanie patyczków, to należy uważać z tym, jak je stosujemy. Znacznie lepszym sposobem jest zamienienie ich na specjalne preparaty laryngologiczne w sprayu, które roztapiają woskowinę. Wskazane są również regularne wizyty z dzieckiem u laryngologa, a także badania słuchu Dzięki temu będziemy mogli szybko reagować i nie pozostawimy słuchu pociechy przypadkowi. Należy pamiętać, że wszystkie te działania będą miały efekt nie tylko krótko, ale także długoterminowy.

Materiał zewnętrzny


Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test