Przyczyn problemów dziąsłowych może być wiele. Zdecydowanie najczęstszą jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Jeśli myjemy zęby zbyt rzadko, niesumiennie, na naszym uzębieniu zaczyna gromadzić się płytka nazębna, która może z czasem przesuwać się w stronę dziąseł, powodując stan zapalny. Kolejna częsta przyczyna kłopotów z dziąsłami to wady zgryzu. Utrudniają one usuwanie naleciałości z niektórych obszarów jamy ustnej, co sprawia, że zaczynają zalegać w nich groźne dla dziąseł bakterie. Bardzo często problemy z dziąsłami wywołują również źle założone plomby, nieodpowiednio dopasowane uzupełnienia protetyczne oraz czynniki genetyczne (niektóre osoby mają naturalnie większą skłonność do problemów z dziąsłami).
Z jakich powodów pojawiają się problemy dziąsłowe?
Co ciekawe, podwyższoną skłonność do kłopotów dziąsłowych obserwuje się również u osób żyjących w permanentnym stresie, cierpiących na depresję czy też mających obniżoną odporność. Problem ten często dotyczy również kobiet w ciąży oraz znajdujących się w okresie owulacji.
Co zrobić, aby móc cieszyć się zdrowymi, pięknie różowymi dziąsłami?
Ryzyko kłopotów z dziąsłami można minimalizować. Oto pięć wskazówek, których wdrożenie w życie pozwoli Ci zachować dziąsła w zdrowiu.
Dbaj o właściwą pielęgnację jamy ustnej
Najlepiej jest szczotkować zęby po każdym posiłku, ale jeśli nie mamy takiej możliwości, powinniśmy to robić przynajmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Taka praktyka pozwoli usunąć z jamy ustnej większość szkodliwych bakterii, choć nie wszystkie. Mycie zębów szczoteczką trzeba uzupełniać również usuwaniem naleciałości z miejsc trudno dostępnych przy pomocy nitki dentystycznej, a najlepiej także przepłukiwaniem ust specjalistycznymi płukankami. Dopiero wykonanie tych wszystkich czynności daje pewność, że dbamy o swoje zęby i dziąsła należycie.
Przypilnuj diety
Nie mniej ważna w profilaktyce przed chorobami dziąseł jest odpowiednia dieta. Powinna być ona bogata w produkty zawierające witaminy z grup A, B, C i E, nie może też w niej zabraknąć antyoksydantów, które świetnie sprawdzają się w zwalczaniu rodników uszkadzających komórki skóry. Pożądane produkty to świeże owoce i warzywa, ryby, nabiał, orzechy oraz nasiona roślin strączkowych. Bogate źródło antyoksydantów stanowią pomidory, grejpfruty oraz zielona herbata.
Zrezygnuj z używek
Zarówno alkohol jak i papierosy negatywnie wpływają na kondycję dziąseł. Ten pierwszy przesusza błonę śluzową i powoduje podrażnienia, konsekwencją których może być zaczerwienienie dziąseł, pieczenie i spękanie ich tkanek. Tytoń natomiast daje pole do popisu bakteriom prowadzącym do stanów zapalnych i paradontozy.
Korzystaj ze szczoteczki z miękkim włosiem
Wiele osób sądzi, że czym twardsze dana szczoteczka ma włókna, tym skuteczniej myje zęby. To jednak nieprawda. Główny wpływ na efektywność szczotki ma bowiem sposób rozmieszczenia na niej włókien, a nie ich twardość. Jeśli zatem masz skłonność do kłopotów z dziąsłami, korzystaj głównie ze szczoteczek z miękkim, delikatnym włosiem. Pamiętaj także o konieczności wymiany swojej szczoteczki na nową przynajmniej raz na trzy miesiące – wszystko dlatego, że z biegiem czasu włókna się odkształcają i zaczynają gromadzić się na nich bakterie. Tak samo należy postępować, jeśli korzystamy ze szczoteczki sonicznej lub elektrycznej. Warto wybierać łagodny program mycia oraz specjalne końcówki do szczoteczki. Przykład różnych typów końcówek znajdziemy na stronie https://smilesonic.com/pl/kategoria-produktu/koncowki-do-szczoteczek-sonicznych/
Regularnie odwiedzaj stomatologa
Dbanie o zęby i dziąsła w domu to nie wszystko. Stan jamy ustnej powinien być regularnie kontrolowany przez specjalistę, gdyż sami nie zawsze jesteśmy w stanie dostrzec rozwijające się choroby. W gabinecie stomatologicznym lekarz często przeprowadza zabiegi oczyszczające zęby i dziąsła, takie jak na przykład skaling i piaskowanie. Obie te operacje umożliwiają skuteczne pozbycie się kamienia nazębnego i barwiących osadów. Według zaleceń, dentystę powinno odwiedzać się przynajmniej raz na pół roku.