Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Rolnictwo społeczne i turystyka na obszarach wiejskich

Chyba każdy nas czasem marzy o tym, żeby uciec z miasta - choćby na chwilę. Niektórym się udaje, a kiedy wracają do codzienności kontakt z naturą sprawia, że są bardziej zrelaksowani i szczęśliwsi. Jeszcze szczęśliwsi są ci, którzy na wsi zostali na stałe, wiążąc swoją przyszłość np. z agroturystyką.
  • 25.10.2021 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Rolnictwo społeczne i turystyka na obszarach wiejskich

Ważną rolę w podnoszenie atrakcyjności obszarów wiejskich, jako miejsca do zamieszkania i wypoczynku oraz promowaniu ich walorów turystycznych i przyrodniczych odgrywa Wspólna Polityka Rolna. Z efektów realizacji WPR korzystają więc nie tylko rolnicy, ale całe społeczeństwa. Przykładem tego może być rosnące zainteresowanie takimi miejscami jaki gospodarstwa agroturystyczne czy zagrody edukacyjne.

Zagrody edukacyjne są przykładem działalności z zakresu rolnictwa społecznego. Rolnictwo społeczne to innowacyjne podejście do rolnictwa, polegające na wprowadzaniu usług społecznych do funkcjonujących gospodarstw rolnych. Ważne jest, aby świadczenie tych usług bazowało na zasobach i aktywnościach gospodarstwa rolnego. Usługi świadczone w ramach rolnictwa społecznego mogą być kierowane do różnych grup odbiorców, w tym m.in. do dzieci i młodzieży, a także do osób niepełnosprawnych czy osób starszych.

Zagrody edukacyjne proponują zindywidualizowane programy edukacyjne, wynikające z profilu gospodarstwa, a także  pasji  gospodarzy. Oferta obejmuje pokazy i warsztaty aktywnie angażujące w zajęcia zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, w trakcie wizyt jednodniowych lub dłuższych pobytów z noclegami. Jak funkcjonuje taka zagroda w praktyce można przekonać się z filmu, który znajduje się pod tym linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=paRPir8ZLbA

Dowiemy się z niego co takiego nam daje odpoczynek na łonie natury i dlaczego dobrze jest czasem zawitać na polską wieś.

Polska wieś stanowi jeden z niewielu w Europie przykładów zachowania tradycyjnego krajobrazu kulturowego. Kojarzona jest przede wszystkim ze wspaniałą kuchnią, gościnnością, a także z dziedzictwem kulturowym czy bogactwem natury. Obszary wiejskie cechują się wyjątkowym środowiskiem przyrodniczym, zróżnicowanym krajobrazem, jako wolne od tłumu stanowią idealne miejsce do wypoczynku dla mieszkańców miast. To wszystko stanowi ogromny potencjał polskiej wsi i umożliwia rozwój turystyki wiejskiej i agroturystyki, które to z kolei są szansą na rozwój nie tylko dla indywidualnych gospodarstw rolnych i mieszkańców wsi, ale również dla całych społeczności lokalnych.

Zainteresowaniu taką formą turystyki sprzyja coraz lepsza infrastruktura turystyczna, w tym szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe, wypożyczalnie sprzętu sportowego, obiekty gastrono­miczne czy informacja turystyczna.

Zarówno rolnictwo społeczne jak i turystyka na obszarach wiejskich mogą liczyć na wsparcie  Wspólnej Polityki Rolnej. Szczególne znaczenie ma wsparcie w ramach podejścia LEADER udzielane przez Lokalne Grupy Działania. Interwencja LEADER ukierunkowana jest na budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej, przy wykorzystaniu miejscowych zasobów, w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano wsparcie przedsiębiorczości, w tym ekonomii społecznej oraz rozwój sektora usług czasu wolnego i gospodarki doświadczeń, w tym rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych m.in. w ramach gospodarstw agroturystycznych i zagród edukacyjnych. 

Ważny kierunkiem wsparcia będzie dostarczanie usług dla lokalnych społeczności, w tym rozwój usług opiekuńczych, ochrony zdrowia, kultury i dziedzictwa kulturowego, z wyłączeniem inwestycji w publiczną infrastrukturę techniczną.

W kontekście atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich ważne jest również wsparcie WPR w zakresie rewitalizacji małych miejscowości wiejskich, w tym odnowienie lub poprawa stanu obiektów zabytkowych, służących zachowaniu dziedzictwa kulturowego. Realizowane będą również przedsięwzięcia z zakresu promocji i informacji o tradycji lokalnej, w tym kulinarnej, produktach lokalnych, a także atrakcjach turystycznych. 

Tipmedia

Tipmedia

Źródła:

UE

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej


Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Materiał Partnera


Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test