Formacje zapowiadające kontynuację trendu
Inwestycje w instrumenty pochodne to coraz częstsze zjawisko wśród inwestorów indywidualnych. Wiele osób decyduje się na wykorzystanie klasycznej analizy technicznej, która opiera się m.in. na formacjach cenowych. Dość często występują te, które zapowiadają kontynuacje trendu. Jaki wpływ na potencjał inwestycji ma wielkość formacji? Jakie formacje zapowiadające kontynuacje trendu możemy wyróżnić? Serdecznie zapraszamy do lektury poniższego wpisu, aby uzyskać odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania podczas inwestowania w kontrakty futures.
Kontrakty terminowe to rodzaj transakcji, w której kupujący i sprzedający zawierają pomiędzy sobą umowę, w konsekwencji mają wobec siebie obowiązki. W momencie wygaśnięcia kontraktu kupujący musi zakupić akcje, natomiast sprzedawca zobowiązany jest do ich przekazania. Kliknij tutaj, aby uzyskać więcej informacji na temat kontraktów futures. Skuteczne inwestycje w tego typu instrumenty pochodne mogą opierać się na formacjach cenowych. Okazuje się, że im większa jest dana formacja, tym większy jest jej potencjał. Mówiąc o wielkości formacji mamy na myśli jej szerokość i wysokość. Z praktycznego punktu widzenia wysokość to wahania cen w ramach formacji, natomiast szerokość to czas niezbędny do jej ukształtowania.
Formacja głowy z ramionami
Formacja głowy z ramionami składa się z lewego ramienia, prawego ramienia, a także z głowy, która znajduje się pomiędzy dwoma wcześniej wspomnianymi częściami. Kiedy linia szyi zostanie wybita, natomiast wielkość wolumenu w tym momencie znacznie się zwiększa, wówczas jest to potwierdzenie formacji. Niekiedy może dojść do powrotu ceny pod linię szyi- w zdecydowanej większości przypadków wykres odbija się od niej kontynuując kierunek przeciwny do wcześniej powstałego trendu. Istnieje także odwrócona formacja głowy z ramionami, która zapowiada odwrócenie trendu spadkowego.
Formacja podwójnego szczytu i podwójnego dna
Dość powszechnie występującymi formacjami jest podwójny szczyt i podwójne dno. W idealnym przypadku wierzchołki formacji znajdują się niemalże na identycznym poziomie. W przypadku podwójnego szczytu wolumen najczęściej jest większy przy pierwszym wierzchołku, natomiast zmniejsza się przy drugim. Przebicie poprzedniego dołka jest wyraźnym sygnałem odwrócenia trendu. W niektórych przypadkach zdarza się ruch powrotny, jednakże po nim zapoczątkowany wcześniej trend zniżkowy ulega kontynuacji. Pamiętajmy, że żadna z wymienionych formacji nie daje 100% gwarancji zyskownej inwestycji.