Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Zmiany w fotowoltaice w 2022. Czy będzie opłacalna?

Zmiany w fotowoltaice od przyszłego roku są już przesądzone. Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE) wejdzie w życie 1 kwietnia 2022. Nowe przepisy wzbudzają obawy co do opłacalności paneli fotowoltaicznych. Czy faktycznie jest się czego bać? Jak zmiany wpłyną na nowych i obecnych właścicieli instalacji PV? Sprawdź!
  • 11.01.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zmiany w fotowoltaice w 2022. Czy będzie opłacalna?

Fotowoltaika 2022 – zmiany w systemie rozliczenia prosumentów

Jedną z najważniejszych zmian, przynajmniej z punktu widzenia użytkowników instalacji fotowoltaicznych, jest ta dotycząca rozliczenia prosumentów. Nowy system rozliczeń będzie się różnił od poprzedniego dość znacząco. Przypominając, obecnie mając instalację PV podłączoną do sieci elektroenergetycznej, można rozliczać wyprodukowane przez nią nadwyżki energii w korzystnym systemie opustów. Net-metering pozwala na oddawanie nadwyżek do sieci, a następnie ich odbieranie w 70 lub nawet 80 procentach (w zależności od mocy instalacji).

Jak wyjaśnia przedstawiciel hurtowni fotowoltaicznej Muno: "Wyjątkowo atrakcyjny system opustów zostanie zlikwidowany wraz z wejściem w życie nowych przepisów. Od 1 kwietnia 2022 roku zamiast net-meteringu będzie stosowany net-billing. Nadwyżki energii elektrycznej nadal będą mogły być oddawane do sieci, ale na nieco innych zasadach. W momencie ich odprowadzenia będzie odbywać się zasadniczo sprzedaż energii po cenie hurtowej, a odpowiadająca ilości oddanego prądu kwota będzie dopisywana do salda prosumenta. Możliwy będzie też pobór energii z sieci, ale wyłącznie po cenach detalicznych. W praktyce oznacza to możliwość odzyskania jedynie ok. 50% wartości nadwyżek, ponieważ cena obowiązująca na Towarowej Giełdzie Energii stanowi jedynie ok. połowy ceny detalicznej prądu."

Zmiany w rozliczeniach tylko dla nowych prosumentów

Ministerstwo Klimatu i Środowiska podkreśla, że zmiany w prawie są konieczne. Mają one na celu zwiększenie stabilności i niezawodności sieci elektroenergetycznej. Warto podkreślić, że podobne zasady panują w wielu krajach na terenie Unii Europejskiej, w których instalacje fotowoltaiczne nadal są popularne i uważane za opłacalne. Co jednak istotne, na razie zmianami będą musieli się martwić tylko właściciele nowych instalacji, czyli tych zamontowanych, uruchomionych i zgłoszonych po 1 kwietnia 2022. "Starzy" prosumenci będą mogli pozostać przy dotychczasowych rozliczeniach i korzystać z systemu opustów przez kolejne 15 lat. Dlatego jeśli zależy Ci na możliwości efektywnego wykorzystania nadwyżek, warto zdecydować się na montaż instalacji fotowoltaicznej w najbliższych kilku miesiącach.

Prosument wirtualny i zbiorowy – inne istotne zapisy ustawy o OZE

Nowelizacja ma na celu przystosowanie polskiego prawa do zasad panujących na terenie Unii Europejskiej. Oznacza to również rozszerzenie możliwości korzystania z fotowoltaiki. Prosument wirtualny to jeden z nowych terminów zdefiniowanych w nowelizacji. Oznacza on podmiot korzystający korzystać z instalacji OZE przyłączonej do sieci w innym miejscu niż miejsce dostarczania energii elektrycznej. W praktyce umożliwi to obniżenie rachunków za prąd poprzez zostanie udziałowcem w większej farmie fotowoltaicznej. Prosument zbiorowy to natomiast np. spółdzielnia mieszkaniowa, która będzie mogła zamontować instalację fotowoltaiczną i dostarczać darmowy, ekologiczny prąd do wszystkich lokatorów.

Panele fotowoltaiczne nadal będą opłacalne!

Nie da się ukryć, że nowe przepisy zmienią wiele. Gospodarstwa domowe i rolne, firmy oraz instytucje nadal będą mogły jednak korzystać z wielu przywilejów, jakie dają panele fotowoltaiczne. Z całą pewnością nie zmieni się to, że fotowoltaika będzie produkować całkowicie darmowy prąd, który pomoże zmniejszyć rachunki.

W zwiększeniu opłacalności systemu pomoże na pewno montaż pompy ciepła zasilanej instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób zwiększa się bowiem autokonsumpcję i obniża rachunki za ogrzewanie lub chłodzenie pomieszczeń. Z całą pewnością wzrośnie też popularność magazynów energii, które pozwalają na niezależne gromadzenie nadwyżek, zapewniając jednocześnie zabezpieczenie na wypadek awarii sieci. To zaś najprawdopodobniej doprowadzi do spadków cen akumulatorów do fotowoltaiki. Zmian nie trzeba się więc bać. Spowodują one jedynie pewne zmiany w korzystaniu z fotowoltaiki i sprawią, że prawidłowy dobór wielkości instalacji stanie się jeszcze ważniejszy.

--- Artykuł sponsorowany ---


Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test