Często takie rozwiązanie stosowane jest przez pary, które potrzebują pieniędzy na zorganizowanie swojego ślubu. Na czym jednak w praktyce polega tego typu kredyt gotówkowy i o czym trzeba pamiętać, gdy dojdzie do zawarcia umowy kredytowej? Przede wszystkim warto tu podkreślić, że osoby biorące na siebie wspólne zobowiązanie nie muszą być ze sobą spokrewnione czy formalnie związane - banki najczęściej nie zwracają na to uwagi. Możliwe jest więc podpisanie dokumentów jeszcze przed oficjalnym zawarciem związku małżeńskiego.
Na czym polega wspólny kredyt?
Wielu osobom zdolność kredytowa nie pozwala na zaciągnięcie pożyczki na większe kwoty, przeszkodę tę jednak można łatwo ominąć, np. biorąc z kimś wspólny kredyt. Jeśli ta druga osoba ma większe możliwości i bank jej ufa, pieniądze powinny bez problemu trafić na wskazane przez Was konto.
Jest to też częste rozwiązanie w przypadku organizacji wydarzeń istotnych i ważnych dla obu współkredytobiorców. Mowa tu np. o ślubie, który opłacić chcą dwie strony. W takim przypadku odpowiedzialność za zobowiązanie spoczywa na obu osobach, które godzą się na wspólne jego spłacanie.
Czym współkredytobiorca różni się od poręczyciela?
Przed zgodą na wspólną spłatę kredytu warto dowiedzieć się o nim nieco więcej. Wiele osób myli rolę współkredytobiorcy z poręczycielem. W przypadku pierwszej z wymienionych funkcji, obie osoby mogą dysponować otrzymanymi środkami. Poręczyciel z kolei nie otrzymuje pieniędzy, a stanowi jedynie zabezpieczenie spłaty - jeśli właściwy kredytobiorca nie będzie płacił, bank zwróci się do niego.
W przypadku kredytu wspólnego na ślub pary z reguły decydują się na zostanie wspókredytobiorcami. Obowiązek spłaty spoczywa na nich w równym stopniu, podobnie jak prawo do dysponowania środkami.
Warunki wspólnej umowy kredytowej
Zasady spłaty kredytu ustalane są w podobny sposób, jak w przypadku kredytu hipotecznego czy gotówkowego na zwykłych zasadach. Sprawdzana jest zdolność kredytowa, ustalana rzeczywista roczna stopa oprocentowania czy termin spłaty. Wybierając bank, skorzystać można z Kredytowo - ta wygodna porównywarka pozwala na błyskawiczne porównanie ofert wielu różnych banków i znalezienie najlepszej oferty.
Kogo zdolność kredytową sprawdzi bank?
W wielu przypadkach niską zdolność kredytową jednego z małżonków da się zniwelować wysoką wiarygodnością drugiego. Banki najczęściej za głównego kredytobiorcę biorą osobę o lepszym scoringu. Oprócz tego konieczne jest to, by obie osoby miały ukończony 18. rok życia oraz dysponowały pełną zdolnością do czynności prawnych.
Najczęściej banki nie skupiają się na kwestii tego, kto konkretnie kredyt będzie spłacał. Zgodnie z wewnętrznymi przepisami często jest to ustalone w umowie, w praktyce jednak strony mogą umówić się na inne rozwiązanie, które ustalą między sobą. Dla wspólnego bezpieczeństwa warto jednak zawsze pisemnie potwierdzić, że jest to wspólna decyzja obu stron.
Aby dowiedzieć się więcej o wspólnym kredycie, wejdź na stronę https://kredytowo.org/wspolny-kredyt-gotowkowy-kto-moze-wziac-czy-warto/.
Czy warto brać wspólny kredyt gotówkowy na ślub?
Organizacja ślubu to kosztowne przedsięwzięcie, które wymaga sporej ilości gotówki. Wspólny kredyt może być dobrym rozwiązaniem, dzięki któremu młoda para rozpocznie nowy rozdział swojego życia dokładnie w takim stylu, w jakim będzie tego chciała.