Ból pleców a rezygnacja z tabletek przeciwbólowych
Ból pleców może mieć wiele przyczyn, które zależą m.in. od stanu zdrowia, wieku pacjenta oraz wykonywanych codziennych czynności. Niekiedy dolegliwości bólowe są ostre, wręcz paraliżujące i konieczne jest szybkie znalezienie skutecznego sposobu na ulgę. Ból pleców może być spowodowany przeciążeniem kręgosłupa przez dźwiganie ciężkich przedmiotów lub długie przebywanie w siedzącej pozycji. Ból chroniczny może być następstwem ukrytej choroby, np. osteoporozy lub zwyrodnienia stawów. W ramach doraźnej pomocy mogą pomóc tabletki przeciwbólowe lub maści rozgrzewające - Wapteka.pl. Warto również przetestować inne domowe sposoby na walkę z bólem.
Sposób 1 - Ćwiczenia rozciągające a złagodzenie bólu
Ćwiczenia fizyczne pomagają w walce z bólem pleców oraz przynoszą poprawę samopoczucia. Dużą ulgę przynoszą ćwiczenia rozciągające. Najlepiej, aby ćwiczenia zostały dobrane podczas konsultacji z fizjoterapeutą, który zaproponuje najbardziej odpowiednie do stanu zdrowia oraz dolegliwości i możliwości. Jest to szczególnie ważne, jeżeli ból pleców został spowodowany urazem. Odpowiednio dobrane ćwiczenia rozciągające odciążą kręgosłup i wzmocnią mięśnie, co powinno wpłynąć łagodząco na dolegliwości.
Sposób 2 - Relaksujące kąpiele
Zamiast maści rozgrzewających można przygotować gorącą kąpiel, która ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Można dodać do wody odrobinę soli do kąpieli lub olejku lawendowego. Najlepiej po kąpieli udać się do łóżka i położyć na wznak. Dobre efekty mogą przynieść także kąpiele w ziołach leczniczych, np. rumianku, szałwii, lawendzie. Mieszanka suszonych ziół z solą morską lub kamienną przyniesie ukojenie.
Sposób 3 - Okłady z lodu
Zamiast maści chłodzącej można wybrać domowy kompres. Zimne okłady przygotowane z kostek lodu przynoszą szybką ulgę. Zimne okłady najlepiej stosować przy urazach ostrych, które zostały spowodowane uderzeniem, upadkiem, skręceniem, gdyż zmniejszają ból i obrzęk. Lód obkurcza naczynia krwionośne, a to ogranicza krwawienie wewnętrzne w danym miejscu. Zimne okłady mogą być stosowane również w przypadku urazów, które powstały ze zmęczenia lub w wyniku uprawiania sportu. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku bólu spowodowanego długotrwałym siedzeniem przed komputerem.
Sposób 4 - Rozgrzewający kompres
Maść rozgrzewająca może zostać zastąpiona kompresem z gazy i folii spożywczej. Materiał należy namoczyć w ciepłej wodzie, wycisnąć nadmiar i umieścić gazę na obolałym miejscu. Następnie owinąć materiał folią spożywczą, co zapobiegnie uciekaniu ciepła. Zamiast takiego rozwiązania można wykorzystać termofor z gorącą wodą lub specjalne maty rozgrzewające - zobacz na blogu Wapteka.pl. Ciepłe okłady można stosować przy przewlekłych urazach, które nie są związane z obrzękiem. Działają rozluźniająco na napięte mięśnie, po wysiłku, stresie i przy niestrawności wynikającej z napięcia mięśni. Okłady powinny być ciepłe a nie gorące i nie można ich stosować bezpośrednio po urazie, ponieważ podnoszą temperaturę ciała.
Można radzić sobie z bólem pleców stosując naturalne i domowe sposoby. Są powszechnie dostępne, skuteczne i mogą być stosowane bez wychodzenia z domu. Ponadto są przyjazne dla portfela. Warto rozważyć stosowanie domowych metod jako alternatywy dla korzystania ze środków farmakologicznych.