Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama Stachniuk Optyk

Szczególnie niebezpieczna praca na wysokości. Wielu wypadkom można zapobiec!

Wykonywanie pracy na placu budowy wiąże się z wysokim ryzykiem wypadku. Choć współcześni inwestorzy mają dostęp do zaawansowanych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, każdego roku w Polsce dochodzi do kilku tysięcy zdarzeń, których konsekwencją jest uszczerbek na zdrowiu, a nawet utrata życia pracownika. Chcąc zapobiec wypadkom, należy bezwzględnie przestrzegać zasad BHP. To jednak za mało – dlatego ten wpis poświęcamy szerszemu omówieniu zagadnienia.
Szczególnie niebezpieczna praca na wysokości. Wielu wypadkom można zapobiec!

Dbałość o bezpieczeństwo na budowie a upadek z wysokości

Wszelkie czynności przeprowadzane przez pracowników budowlanych na wysokości, powinny być kompleksowo zaplanowane. Regularne szkolenia i sprawowanie nadzoru nad wykonywanymi pracami mogą przyczynić się do znacznego zmniejszenia liczby wypadków. A tych jest sporo – upadek z wysokości, uderzenie w przeszkodę, poślizgnięcie lub potknięcie się, uderzenie w głowę spadającym przedmiotem – to zaledwie wybrane zdarzenia, do jakich może dojść przy pracy na wysokościach. Realizowanie zadań w trudnych warunkach wymaga od pracowników pełnego skupienia (zwłaszcza, gdy pogoda jest niekorzystna, panuje hałas, a w powietrzu unoszą się pyły. Po stronie inwestora bądź kierownika budowy jest natomiast odpowiednie wygrodzenie i oznakowanie strefy niebezpiecznej oraz wyposażenie pracowników w profesjonalne środki ochrony indywidualnej i zbiorowej.

Prowadzenie robót budowlanych na wysokości bez stosownych zabezpieczeń jest niedopuszczalne. Według danych statystycznych udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny, najwięcej poszkodowanych w budownictwie stanowią pracownicy, którzy się poślizgnęli bądź potknęli. Niewiele mniej wypadków jest powodowanych przez spadające z góry przedmioty, zaś na trzecim miejscu podaje się upadki z wysokości. Przyczyn takich zdarzeń jest wiele, m.in. nierespektowanie przepisów i zasad BHP oraz niestosowanie sprzętu ochronnego.

Urządzenia zabezpieczające pracowników przed upadkiem

Jak zapewnić bezpieczeństwo osobom, pracującym na wysokości? Odpowiedzi jest wiele – rynek oferuje w tym zakresie dziesiątki rozwiązań. Zamiast skupiać się na ilości, rekomendujemy postawienie na najwyższą jakość. Godne uwagi są systemy asekuracyjne oraz zabezpieczenia krawędziowe od producenta STRUMIN. Wyróżniają się one uniwersalnym charakterem, prostym montażem i trwałością. W zapobieganiu upadkom przez krawędź budynku bardzo dobrze sprawdzą się takie rozwiązania, jak system 'Linia Życia' bądź 'Spider'. Są to środki ochrony, zapobiegające potknięciom i upadkom z wysokości, a także minimalizujące ryzyko wystąpienia tak zwanego efektu wahadła. Warto przyjrzeć się również zabezpieczeniom krawędziowym, jak bariery z trzypoziomowym wypełnieniem z deski i panele siatkowe STRUMIN. Te oraz inne produkty chroniące użytkowników przed upadkiem z wysokości, są dostępne na stronie producenta. Na koniec należy dodać, że urządzenia ochronne dla pracowników muszą być utrzymane w idealnym stanie technicznym. Przeprowadzanie systematycznych kontroli sprzętu jest więc równie ważne, jak samo zaopatrzenie pracowników we właściwe środki ochrony.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaAdvertisement
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
ReklamaAdvertisement
ReklamaAdvertisement
Reklama
test