Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama radio Bon Ton
Reklama

Ekrany akustyczne zasłonią widok mieszkańcom Rejowieckiej?

O tym, że przebudowa krajowej 12-stki w granicach Chełma jest potrzebna - raczej nikt nie dyskutuje. Codziennie, przez ulice: Podgórze, Rejowiecką, Aleję Przyjaźni, Rampę Brzeską i Wschodnią przejeżdżają setki TIR-ów. Jeśli jednak przyjrzymy się szczegółom projektowanego remontu, to zauważamy, że nie wszystkie plany mogą pasować chełmianom.
Ekrany akustyczne zasłonią widok mieszkańcom Rejowieckiej?

Autor: stock

Wzdłuż ulic, mają być postawione ekrany akustyczne - takie same, jakie znamy z trasy Chełm-Lublin. W ciągu krajowej dwunastki w granicach miasta ma powstać 29 takich ekranów i będą miały od około 20 do nawet 300 metrów długości i od 3 do 4,5 metra wysokości. Takie wytyczne są zawarte w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla przebudowy drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta Chełm.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie - lokalizacja ekranów wynika z przepisów dotyczących norm hałasu. Ekrany zmniejszą hałas przejeżdżających obok TIR-ów, ale będzie to stanowiło problem dla mieszkańców - bo za oknami będą mieli widok na taki ekran. Ucierpieć mogą też przedsiębiorcy, którzy mają swoje firmy wzdłuż Rejowieckiej czy ulicy Podgórze, bo dojazd do nich - może być utrudniony. Ma się to stać dopiero za kilka lat, ale protesty mieszkańców np. Rejowieckiej - pojawiają się już teraz.

Ekranów nie chcą również władze Chełma. Jak powiedział nam wiceprezydent, Józef Górny: 'W przedsięwzięciach do postępowania środowiskowego przewidzieliśmy dla ograniczenia poziomu hałasu wszystkie środki zapobiegawcze, oprócz ekranów. Do tych środków zaliczamy technologie i materiały, z jakich zostanie wykonana wierzchnia warstwa asfaltu dróg po przebudowie. Samo to, że będą one idealnie równe, bez dziur, spowoduje obniżenie hałasu o połowę. Drugim zabiegiem są nasadzenia szpalerowe zieleni ochronnej, które działałyby podobnie jak ekrany i oprócz hałasu - zbierałyby również spaliny. Gdyby te dwa przedsięwzięcia nie wystarczyły, zostaje jeszcze wymiana okien w budynkach mieszkalnych, oczywiście w ramach kosztów tej inwestycji. To nie mieszkańcy więc by za tę wymianę płacili. Dopiero jako czwarta ewentualność pojawiły się takie ekrany."

Władze Chełma gwarantują, że będą robić wszystko, żeby nigdzie w Chełmie takie ekrany wzdłuż tej drogi nie powstały. Wiceprezydent Górny rozmawiał na ten temat z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Lublinie i otrzymał zapewnienie, że jeśli miasto przedstawi koncepcje, które bronią się pod względem technicznym, to Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest gotowa skorygować obecną decyzję.

Do uzyskania pozwolenia i rozpoczęcia budowy jest jeszcze długa droga. Nie ma zatem pośpiechu, ale mimo to - chełmscy urzędnicy są w stanie do dwóch miesięcy od dziś, złożyć wniosek o zmianę decyzji środowiskowej.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test