Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Obchody 26. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej [FOTORELACJA]

19 maja br., w Chełmie odbyły się obchody 26. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej. Miejscem uroczystości po Mszy Świętej w Parafii Wojskowo – Cywilnej pw. św. Kazimierza, była komenda NOSG.
Obchody 26. rocznicy powstania Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej [FOTORELACJA]

Autor: nosg

W obchodach Święta Straży Granicznej uczestniczył Komendant Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Wojciech Skowronek oraz obok towarzyszącej mu kadry kierowniczej: zaproszeni parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, szkolnictwa, a także służb mundurowych.

Uroczystości były okazją do wyróżnień odznaczeniami państwowymi i resortowymi oraz mianowań na wyższe stopnie służbowe. Medalem za zasługi dla Straży Granicznej odznaczonych zostało 27 osób, Medalem za długoletnią służbę – 16 osób, Odznaką Straży Granicznej – 12 osób. Odznaczenia otrzymali również zaproszeni goście. 

W Nadbużańskim Oddziale SG na wyższy stopień służbowy awansowało łącznie:
- 25 funkcjonariuszy w korpusie oficerów,
- 102 funkcjonariuszy w korpusie chorążych,
- 107 funkcjonariuszy w korpusie podoficerów.

Uroczystości zakończył pokaz sprzętu wyposażenia NOSG oraz piknik rodzinny dla funkcjonariuszy i pracowników Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.
 

16 maja 1991 roku, na mocy ustawy o Straży Granicznej uchwalonej przez Sejm 12 października 1990 roku, w miejsce rozformowanych Wojsk Ochrony Pograniczna powstała Straż Graniczna. Straż Graniczna z formacji o charakterze wojskowym przekształciła się w formację o charakterze policyjnym. Na przestrzeni lat jej profil działania, zadania, strukturę organizacyjną i uprawnienia dostosowywano do zmieniających się wymogów i potrzeb, wynikających z uwarunkowań o charakterze strategicznym, odnoszących się do polityki państwa. W szczególności proces ten związany był z włączeniem Polski do Unii Europejskiej, a następnie do strefy Schengen. Dziś Straż Graniczna jest profesjonalną formacją graniczno-migracyjną. Do podstawowych zadań formacji należy m.in. ochrona granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego oraz rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń.

W ramach Nadbużańskiego Oddziału SG funkcjonuje 20 Placówek Straży Granicznej oraz Ośrodek Strzeżony. Służbę pełni tu ok. 3 tysięcy funkcjonariuszy i pracowników cywilnych, którzy na co dzień zaangażowani są w ochronę granicy państwowej o długości 467 km. Funkcjonariusze SG strzegą części granicy z Republiką Białorusi i części granicy z Ukrainą.

W minionym roku funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału SG odprawili w przejściach granicznych ponad 5 mln środków transportu i blisko 15 mln osób co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o prawie 7 procent. Funkcjonariusze Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali 366 pojazdów pochodzących z przestępstw o wartości ponad 16 mln zł, co stanowi wzrost w stosunku do roku poprzedniego o ponad 100 procent. Nadbużański Oddział SG w ubiegłym roku odnotował też ponad 120 procentowy wzrost ilości zatrzymanych towarów pochodzących z przestępstwa o wartości ponad 93 mln zł.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacjaAutor komentarza: zeciaTreść komentarza: Wtargnięcie na posesję to bezprawne wejście na prywatny teren, karane na podstawie art. 193 KK. Obejmuje przekroczenie granicy lub pozostanie mimo wezwania do wyjścia. Właściciel może wezwać policję, która ukara sprawcę mandatem (do 500 zł) lub skieruje sprawę do sądu (grzywna, ograniczenie wolności). Dokumentacja, np. nagrania, jest kluczowa. W obronie koniecznej można użyć siły, ale tylko w granicach rozsądku. Tablice ostrzegawcze i monitoring zmniejszają ryzyko wtargnięć. Właściciel powinien działać zgodnie z prawem, unikając nadmiernej reakcji, by nie narazić się na konsekwencje. Skuteczna ochrona to prewencja i szybkie zgłoszenie na policję. https://www.nowin.pl/2024/01/11/czym-jest-wtargniecie-na-posesje-jak-wlasciciel-moze-sie-bronic/Data dodania komentarza: 16.04.2025, 15:57Źródło komentarza: Czym właściwie jest teren prywatny i jak zadbać o jego zabezpieczenie?Autor komentarza: Z podziwem i miłością - Marysia :)Treść komentarza: Ola jest cudowną artystką, ale też wspaniałą, ciepłą i pełną spokoju osobą. Miałam przyjemność poznać ją osobiście — powiedziałabym nawet, że bardzo dobrze, bo jestem jej młodszą siostrą. Niesamowite jest obserwować, jak bardzo się rozwinęła i jak ogromne postępy nieustannie robi. Widziałam, jak podczas pandemii zaczynała swoją przygodę z malarstwem, i wiem, że wkłada w to całe swoje serce — i to jest piękne. Jest szczera w tym, co robi, co sprawia, że jej sztuka jest tak wartościowa. Spokój i piękno bijące z jej duszy idealnie współgrają z jej twórczością. Jestem z niej dumna i niesamowicie mnie wzrusza. Każdy etap, przez który przechodzi, i sposób, w jaki to robi, jest dla mnie ogromną inspiracją.Data dodania komentarza: 11.04.2025, 23:29Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Aleksandra Krawczuk vel Walczuk (malarka)Autor komentarza: infantylna autorkaTreść komentarza: Infantylne pytania.Data dodania komentarza: 10.04.2025, 13:55Źródło komentarza: Miasto Na Fali - odc. 143.
Reklama
Reklama
Reklama
test