Dane osobowe - cenne informacje, o które warto się troszczyć

  • 09.06.2021, 16:00
  • Grupa Tipmedia
Dane osobowe - cenne informacje, o które warto się troszczyć
We współczesnej gospodarce, która jest oparta na wiedzy oraz przepływie i umiejętności wykorzystania informacji, dane osobowe są niezwykle cennym zasobem. W takim razie jak je chronić? Przydatne porady na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

 

Czym są dane osobowe i dlaczego należy je chronić

Zgodnie z definicją zawartą w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych, danymi osobowymi określane są informacje personalne, których znajomość pozwala na ustalenie tożsamości ich właściciela. Na tej podstawie można stwierdzić, że do danych osobowych zaliczają się takie informacje jak:

  • imię i nazwisko,

  • adres zamieszkania,

  • numer PESEL,

  • numer dowodu tożsamości,

  • odciski palców,

  • aktualna lokalizacja.

Za ich pomocą można nie tylko zidentyfikować właściciela, ale również podszyć się pod jego tożsamość i w jego imieniu zaciągnąć pożyczkę lub kredyt. Aby uniknąć takiego ryzyka, należy dobrze chronić swoje informacje personalne. W jaki sposób to robić? Poniżej znajdziesz garść porad, które Ci w tym pomogą.

Korzystaj z oprogramowania antywirusowego

Wiele danych personalnych jest używanych m.in. w bankowości mobilnej czy w ramach korespondencji e-mail. Każdym z tych obszarów intensywnie interesują się przestępcy działający w Internecie, którzy tylko czekają na błędy użytkowników. Aby uniknąć wycieku czy wykradzenia przez hakerów poufnych informacji, zdecydowanie warto zainstalować oprogramowanie antywirusowe. O ile na komputerach stacjonarnych większość osób o tym pamięta, o tyle w przypadku urządzeń mobilnych ta kwestia jest traktowana, delikatnie mówiąc, po macoszemu. Tymczasem obecnie właśnie smartfony są głównym celem ataków cyberprzestępców, przed którymi można się bronić poprzez instalację programu antywirusowego.

Dbaj o prywatność w mediach społecznościowych

Wiele cennych informacji prywatnych udostępniamy… z własnej woli. Publikując adres zamieszkania, aktualne miejsce pobytu czy zdjęcia dokumentów z wrażliwymi danymi, należy bardzo uważać na to, kto będzie mógł je zobaczyć. Najlepiej dokładnie przemyśleć racjonalność danej publikacji i być może jednak z niej zrezygnować albo ograniczyć jest dostępność wyłącznie do odpowiednio dobranych osób.

Uważaj, kiedy zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych

Wiele instytucji, firm i innych podmiotów uzyskuje dostęp do prywatnych danych użytkowników za ich zgodą. Klienci często nieświadomie zgadzają się na przekazanie i przetwarzanie poufnych informacji, nie wiedząc dokładnie, z jakimi konsekwencjami się to wiąże. Dlatego przed każdorazowym wyrażeniem takiej zgody należy się upewnić, że podmiot, któremu dane osobowe zostają powierzone, zasługuje na zaufanie, a zakres ich wykorzystania jest ściśle określony.

Pilnuj dokumentów tożsamości

Zgubienie dowodu osobistego, prawa jazdy lub paszportu wiąże się z utratą danych osobowych i możliwością ich wykorzystania w bezprawny sposób, np. w celu wyłudzenia pożyczki lub kredytu. Dlatego tak ważne jest pilnowanie swoich dokumentów, a w razie ich zgubienia bądź kradzieży – zgłoszenie do urzędu gminy albo na policji (w razie kradzieży).

Zabezpiecz numer PESEL

Aby kredyty bankowe lub pożyczki ze strony https://sowafinansowa.pl/pozyczki-online/ były świadomie zaciągane wyłącznie przez Ciebie na Twoje dane, warto skorzystać z usługi polegającej na zabezpieczeniu numeru PESEL. W jej ramach użytkownik otrzymuje informację za każdym razem, gdy dowolna instytucja finansowa wyśle zapytanie do jednej z baz kredytobiorców. Dzięki temu wiadomo, że ktoś próbuje zaciągnąć pożyczkę lub kredyt na Twoje dane.

Grupa Tipmedia
Materiał zewnętrzny
Podziel się: