Ocena ryzyka zawodowego podczas prac budowlanym

  • 19.09.2022, 13:59
  • Artykuł partnera
Ocena ryzyka zawodowego podczas prac budowlanym
Zanim pracownicy budowlani rozpoczną prace, pracodawca powinien zapewnić im bezpieczny plan budowy. Powinni być również wyposażeni w odpowiednie odzienie i stosować się do panujących na budowie zasad. Jednak to nie wszystko – współczesne budownictwo nie polega jedynie na pracy kilku osób – dziś ich miejsce zastępują maszyny, które znacznie ułatwiają pracę i przede wszystkim niwelują ryzyko odniesienia uszkodzeń w wyniku wypadku, na który pracownicy narażeni są prawie codziennie.

Najpopularniejsze zagrożenia na budowie

Każdy etap budowy niesie za sobą realne zagrożenia, na jakie narażeni są pracownicy. Ekipa budowlana powinna zapoznać się z oceną ryzyka zawodowego, posiadając świadomość możliwych konsekwencji (które jednak najczęściej zależne są właśnie od nich). Najpopularniejszymi zagrożeniami na placu budowy są:

  • upadek z wysokości podczas montażu, demontażu;

  • transport ręczny związany z noszeniem ciężkich przedmiotów;

  • maszyny budowlane, które niezabezpieczone mogą przewrócić się na pracownika lub poważnie uszkodzić jego kończynę (np. w przypadku obsługiwania się szlifierką czy innym, ostrym narzędziem);

  • czynniki chemiczne (pianki, impregnaty, smary czy oleje przeznaczone do diametralnej dezynfekcji);

  • czynniki psychofizyczne, związane bezpośrednio ze stanem pracowników.

Szacuje się, że to właśnie czynniki psychofizyczne mają pośredni lub bezpośredni wpływ na wypadki. Jeżeli coś nie zostanie dopilnowane i w pewien sposób pominięte przez jednego człowieka, drugi może ponieść przykre konsekwencje. Zdarza się, że pracownicy nie do końca respektują przepisy i na przykład nie przywdziewają specjalnego obuwia, stroju i kasku – skutki takich decyzji obserwować można na co dzień, gdyż wypadki na placach budowy są jednymi z najczęstszych tragedii w miejscu pracy. Stres, nieuwaga, brak odpowiedzialności – to wszystko jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia zagrożenia. I nie tylko pracodawca ma wpływ na to, co może się stać – pracownik, który nie przestrzega zasad i zostanie dopuszczony przez kierownika do pracy, także przyczynia się do ewentualnej tragedii – czyjejś lub kogoś znajomego.

Jak zminimalizować ryzyko niebezpieczeństwa na terenie budowy?

Przede wszystkim odpowiednio zaplanować teren budowy i poddawać go aktualizacjom wraz z osiąganiem kolejnych postępów. Kolejnym krokiem jest oczywiście wyposażenie pracowników w odpowiednią odzież i maszyny, które znacząco ułatwią im pracę i odciążą od odniesienia ewentualnych szkód na zdrowiu. Strumin oferuje kilkanaście zabezpieczeń budowlanych, dostosowanych przede wszystkim do konkretnych prac – siatki zabezpieczające, muldy samowyładowcze czy liny życia to tylko jedne z niewielu elementów, jakie znaleźć można na stronie strumin.pl. Istnieje opcja zakupu, jak i wypożyczenia sprzętu. Zapewnij więc swoim pracownikom najwyższy poziom bezpieczeństwa – zarówno na ziemi, jak i szczycie budynków.

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe