Krótkie vademecum wiedzy, czyli czym jest władza rodzicielska i kiedy może zostać odebrana

  • 19.09.2022, 13:54
  • Artykuł partnera
Krótkie vademecum wiedzy, czyli czym jest władza rodzicielska i kiedy… W niniejszym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych kwestii, a także przedstawimy jak właściwie przygotować się do postępowania sądowego. Zapraszamy do czytania!
Rozwód to nie jedyna rozprawa z jaką muszą uporać się małżonkowie. Sprawy komplikują się znacznie bardziej kiedy małżeństwo posiadało dzieci. Tutaj w grę wchodzi ustalenie kto będzie sprawował opiekę nad dzieckiem. Pod uwagę bierze się wiele ważnych czynników. W niniejszym artykule przedstawimy Ci kilka najważniejszych kwestii, a także przedstawimy jak właściwie przygotować się do postępowania sądowego. Zapraszamy do czytania!

Sprawdź co oznacza pojęcie władzy rodzicielskiej w świetle prawa

Na wstępie wyjaśnijmy czym dokładnie jest władza rodzicielska. Zgodnie z art. 95 jako władzę rodzicielską uznaje się wszystkie prawa oraz obowiązki jakie nałożone są na rodziców względem małoletniego dziecka. Oczywiście warto zaznaczyć, że rodzice muszą pełnić opiekę kierując się przede wszystkim dobrem dziecka. Władza rodzicielska związana jest nie tylko z zaspokajaniem podstawowych potrzeb ale także załatwiania w jego imieniu wszystkich najważniejszych czynności prawnych. Przejdźmy zatem do omówienia, kiedy dokładnie powstaje władza rodzicielska. Wszystkie prawa oraz obowiązki powstają wraz z narodzinami dziecka. Co najważniejsze, władza rodzicielska przysługuje obojgu rodzicom po równo. Zgodnie z ustaleniami rodzice sprawujący opiekę nad dzieckiem muszą wspólnie podejmować wszystkie decyzje wpływające na jego życie. Przykładem może być np. dbanie o zdrowie lub wykształcenie. Warto także znać najważniejszy przepis prawny, który mówi, że władza rodzicielska powinna być także sprawowana zgodnie z interesem społecznym i jeżeli stan dziecka na to pozwala należy brać pod uwagę jego zdanie.

Poznaj główne przesłanki będące powodem do odebrania władzy rodzicielskiej

Kiedy dochodzi do rozwodu rodzice stoją przed dylematem komu zostanie przyznana opieka nad dzieckiem. Musisz także wiedzieć, że istnieje możliwość złożenia wniosku dotyczącego pozbawienia lub ograniczenia władzy rodzicielskiej drugiego małżonka. Mowa tutaj zarówno o powodach zawinionych, czyli kiedy rodzic stanowi zagrożenie dla małoletniego dziecka oraz niezawinionych kiedy małżonkowie nie są w stanie dojść do porozumienia kto przejmie opiekę nad dzieckiem. Do pozbawienia władzy rodzicielskiej dochodzi wtedy, gdy jeden z rodziców:

  • nie podtrzymuje kontaktu z dzieckiem,

  • nakłania do negatywnych zachowań,

  • nadużywa władzy rodzicielskiej,

  • jest uzależniony np. od alkoholu, substancji odurzających, hazardu.

Musisz jednak mieć świadomość, że chcąc pozbawić drugiego małżonka władzy rodzicielskiej konieczne jest dostarczenie odpowiedniego materiału dowodowego. Niezbędna jest także profesjonalna pomoc prawna jaką znajdziesz na stronie https://www.rozwodznia.pl/sprawy-rodzinne/. Doświadczeni adwokaci z Kancelarii Adwokackiej Chojka służy profesjonalną pomocą prawną w skomplikowanych sprawach dotyczących opieki nad dzieckiem. Powierz swoją sprawę w ręce osób, dla których prawo rodzinne nie stanowi tajemnic! Skorzystaj z pomocy prawnej!

Artykuł partnera

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe