Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego silnik - funkcja i zasada działania

Układ chłodzenia nowoczesnego samochodu składa się z kilku elementów, bez których prawidłowe działanie nie jest możliwe. Dotyczy to między innymi zbiornika wyrównawczego, który w zależności od marki samochodu montowany jest w różnych miejscach pod maską. Prosty plastikowy zbiornik z korkiem odgrywa ważną rolę w działaniu układu chłodzenia silnika i wymaga okresowej kontroli ze strony właściciela samochodu.
Zbiornik wyrównawczy płynu chłodzącego silnik - funkcja i zasada działania

zbiornik wyrównawczy

Obraz zbiornika wyrównawczego płynu chłodzącego - www.euautoczesci.pl

Przeznaczenie zbiornika wyrównawczego

W układach chłodzenia różnych samochodów znajduje się od 5 do 20 lub więcej litrów niezamarzającego płynu - płynu niezamarzającego (tosol). Podczas pracy silnik, a wraz z nim płyn przeciw zamarzaniu jest podgrzewany od niskiej temperatury w zimie do wysokiej w lecie.

Ponieważ każda ciecz rozszerza swoją objętość po podgrzaniu, w układzie chłodzenia samochodu powstaje nadwyżka, którą trzeba gdzieś skierować. Antifreeze jest nieściśliwy, więc gdy się rozszerzy, wytworzy w układzie wysokie ciśnienie, zdolne do rozerwania dysz chłodnicy i plastrów miodu. I odwrotnie, po ochłodzeniu płyn skurczy się i z taką samą siłą wytworzy próżnię.

Aby zapewnić prawidłową pracę układu chłodzenia agregatu i uniknąć skoków ciśnienia, zintegrowano z nim zbiornik wyrównawczy. Jego funkcje są następujące:

Miejsce zbiornika w układzie chłodzenia

Zbiornik wyrównawczy płynu zapobiegającego zamarzaniu może być zainstalowany w różnych miejscach w zależności od marki pojazdu. Zbiornik mocowany jest do elementów nadwozia - elementów bocznych i grodzi przedziału pasażerskiego - za pomocą gumowego zacisku lub specjalnego uchwytu. Zbiornik umieszcza się zwykle po stronie, po której znajduje się górne złącze do podłączenia chłodnicy.

O awariach zbiorników wyrównawczych

W trakcie eksploatacji pojazdu mogą wystąpić następujące awarie zbiornika wyrównawczego

Większość kierowców, w przypadku pęknięcia zaworu lub korpusu, po prostu wymienia część na nową. Jest to uzasadnione brakiem czasu na naprawę i taniością tych części. Chociaż w razie potrzeby można uszczelnić pęknięty plastik zbiornika i zdemontować i wyczyścić pokrywę.

Zbiornik wyrównawczy samochodu to jedna z najbardziej niezawodnych części. Nierzadko zdarza się, że trwają one przez cały okres eksploatacji samochodu. Aby uniknąć konieczności przedwczesnej wymiany zbiornika, zaleca się okresowe sprawdzanie stanu zaworu w korku. Jeśli jest w porządku, plastik zbiornika nie pęknie od wysokiego ciśnienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Radio Bon Ton - obserwuj nas w Wiadomościach Google
Reklama
Reklama
Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: Treść komentarza: Pani Żaneta pełen profesjonalizm i zaangażowanie. 👌Data dodania komentarza: 27.06.2025, 23:11Źródło komentarza: Goście Radia Bon Ton. "Drzewo genealogiczne, które połączyło pokolenia". O konkursie "Bez korzeni nie zakwitniesz".Autor komentarza: CzarliTreść komentarza: No nie. Polecam zapoznać się z orzecznictwem sądów. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych to nie jest wyłącznie pieszy, którego jedna noga jest na chodniku, a druga na ulicy. Taka interpretacja byłaby absurdalna. Wg dotychczasowego orzecznictwa, jeśli pieszy w sposób oczywisty swoim zachowaniem sugeruje zamiar wejścia na przejście dla pieszych, to jest pieszym wchodzącym na przejście dla pieszych.Data dodania komentarza: 21.06.2025, 18:12Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: tubylecTreść komentarza: Zgodnie z artykułem 13, ustępem 1a ustawy o Prawie o ruchu drogowym, informują w dość jasny sposób: „Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju”. Przepis wyraźnie wskazuje, że zbliżając się do przejścia pieszy pierwszeństwa nie ma. twierdzenie, że jest inaczej jest nadinterpretacją chętnie wykorzystywaną przez stróżów prawa i cwaniaczków naciągających kierowców na mandat lub "rekompensatę". Kamera w samochodzie pozwoli uniknąć wielu kłopotów.Data dodania komentarza: 16.05.2025, 17:02Źródło komentarza: Gość Radia Bon Ton - Mariusz Ostrowski, dyrektor WORD w ChełmieAutor komentarza: strony-internetowe.radom.plTreść komentarza: superData dodania komentarza: 25.04.2025, 00:46Źródło komentarza: BLIŻEJ KULTURY (odc. 157)Autor komentarza: AdamTreść komentarza: Uważam, że największe szanse na wygranie 69. Konkursu Piosenki Eurowizji w Bazylei w Szwajcarii ma Albania, Australia, Chorwacja, Czechy, Islandia, Niemcy,Data dodania komentarza: 20.04.2025, 16:28Źródło komentarza: Faworyci do wygrania Eurowizji 2025! - BonTonacja
Reklama
Reklama
Reklama
test