Rafał Jankowski - snycerz ze Świerż

  • 26.12.2021, 09:42
  • MP
Rafał Jankowski - snycerz ze Świerż
Święta to nie tylko prezenty, choinka i tradycyjne potrawy, ale również kultura, folklor i sztuka. W szerokim gronie twórców z naszego regionu są m.in. snycerze, czyli artyści rzeźbiący w drewnie. Jednym z nich jest mieszkający w Świerżach Rafał Jankowski. Jego dom i ogród wyglądają jak żywcem wyjęte z baśni, ponieważ na każdy kroki zdobią je drewniane figury i płaskorzeźby.

Jak rozpoczęła się jego przygoda z tym rodzajem sztuki?

loadingŁaduję odtwarzacz...

Sztuka ludowa i folkowa dominuje w twórczości Rafała Jankowskiego, ale sporo miejsca poświęca w niej swojej drugiej pasji, czyli muzyce:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Rzeźbiarz ze Świerż od lat jest również stałym bywalcem regionalnych jarmarków związanych z rzemiosłem:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Obecność na takich wydarzeniach zainspirowała Rafała Jankowskiego do zorganizowania wydarzenia folklorystycznego w swojej rodzimej miejscowości:

loadingŁaduję odtwarzacz...

Warto nadmienić, że dwie rzeźby władców Polski – Mieszka I i Bolesława Chrobrego – które stoją teraz pod dębem Bolko w Hniszowie to wynik jednego z plenerów artystycznych w Świerżach. A nad jakim dziełem obecnie pracuje Rafał Jankowski?

loadingŁaduję odtwarzacz...

MP

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu radiobonton.pl. Grupa Wydawnicza Słowo Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe